Čeští fotbalisté složili reparát. Vybojovali výhru nad Skotskem

19:49
PRAHA - Situace v kvalifikační skupině ještě nemusí být tak černá, jak jí mnozí skeptici rýsovali. Po prohře nad Litvou čeští fotbalisté vydřeli tři body na Skotech. Utkání rozhodl v 70. minutě hlavičkou Roman Hubník.

Česko - Skotsko (Hubník a Rosický). foto: ČTK

Minulé vystoupení v kvalifikaci na ME 2012, které Češi prohráli na domácí půdě 1:0 s Litvou, měli možnost napravit. Lépe řečeno, pokud si chtěli čeští fotbalisté udržet reálnou šanci na postup, museli nad Skotskem vyhrát. Ale i Skotové si dobře uvědomovali vážnost tohoto utkání. "Všichni víme, že to bude opravdu důležité střetnutí. Může mít velký vliv na náš konečný úspěch či neúspěch v kvalifikaci," řekla před utkáním hlavní postava soupeře Darren Fletcher.

V základní jedenáctce české reprezentace viselo před zápasem několik otazníků, které kouč Bílek nakonec vyřešil takto: ve stoperské dvojici vedle Hubníka začal Marek Suchý a na hrotu útoku po boku Necida válčil Lukáš Magera. Michal Bílek nevyslyšel volání fanoušků Lidovky.cz, kteří chtěli vidět v útoku s Necidem Romana Bednáře.

Předzápasové prognózy se vyplnily. Skotové skutečně hráli systémem 4-6-0, tedy bez klasického útočníka. Ale když už se dostali před Petra Čecha, byli nebezpeční. "Očekával jsem, že nastoupí s jedním útočníkem, ale nevěřil jsem názorům, že je možné hrát v rozestavení bez útočníka. Jenže nakonec se ukázalo, že to možné je, soupeř dnes zcela rezignoval na možnost vstřelit gól a hodně se učil ze hry, kterou zde předvedla Litva," řekl k hernímu systému soupeře trenér Bílek. Češi v první pětačtyřicetiminutovce svého soupeře přestříleli 8:1.

V úvodu utkání tento val nejčastěji rozbíjel agilní Tomáš Necid, který svými kličkami uvolňoval sebe, nebo své spoluhráče. Ale Necidova přemotivovanost narazila. Už v patnácté minutě po dvou nafilmovaných pádech uviděl žlutou kartu.

V obrovské příležitosti se ocitl na konci dvacáté minuty další Tomáš Rosický, jenž po sklepnutí od spoluhráče vypálil svou oblíbenou šajtlí těsně nad břevno.

Povolený doping - gól do šatny mohl přijít na konci prvního poločasu. Nejprve z bezprostřední blízkosti neprotlačil míč za brankovou čáru Roman Hubník, a posléze neuspěl ani Tomáš Necid po kombinaci Magery s Michalem Kadlecem. První půle tak skončila smírně 0:0.

Česko - Skotsko (Lukáš Magera ve skluzu).

Po přestávce domácí vstoupili do druhé půle ve velkém stylu. Už po pěti odehraných minutách rozehrál rohový kop Rosický a hlavičku Michala Kadlece vyškrábl McGregor nad břevno. Česká republika se dočkala vytoužené branky v 70. minutě.

Nejprve Tomáš Rosický nastřelil ruku skotského obránce v pokutovém území, ale rozhodčí penaltu neodpískl. Hra pokračovala a po standardní situaci doklepl střelu Bednáře Roman Hubník do branky a česká radost mohla propuknout naplno.

S blížícím se koncem zápasu trenér Bílek posílil defenzivu, když poslal na hřiště Holka a Rajnocha. Češi bez větších problémů si došli pro tři body v kvalifikační skupině na ME 2012.

Další utkání je na programu už příští týden v úterý, kdy český výběr změří síly s Lichtenštejnskem.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012:

Česká republika - Skotsko 1:0 (0:0)
Branka: 69. Hubník. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Necid, Hübchman - Whittaker, Robson, Weir.

ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Hübschman, Polák - Rosický, Plašil (90. Rajnoch) - Necid (84. Holek), Magera (59. Bednář). Trenér: Bílek.

Skotsko: McGregor - Hutton, Weir, McManus, Whittaker - Caldwell (76. Miller) - Morrison (84. Robson), Fletcher, Dorrans, Naismith - Mackie (76. Iwelumo). Trenér: Levein.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...