Češi na ME poprvé padli, proti Lotyšsku doplatili na mizernou koncovku

19:25aktualizováno  19:55
RIGA (Od našeho zpravodaje) - Tohle zamrzí: čeští basketbalisté na evropském šampionátu po předchozích dvou výhrách poprvé padli, s Lotyšskem prohráli 65:72 (22:17, 33:40, 42:51). Ale spíš než soupeř je o body připravilo vlastní selhání, přesněji totální střelecký výpadek. Češi dali ve třetí čtvrtině jen 9 bodů a ze svých prvních 15 trojkových pokusů proměnili jediný...

Tomáš Satoranský během utkání na ME proti Lotyšsku. foto: FIBA

Čeští basketbalisté do haly přiběhli za zvuku šlágru Karla Gotta „Dám dělovou ránu“ - a ránu hodlali zasadit i ambicím hostitelské země.

Jenže se tak navzdory slibnému úvodu nestalo: obří střelecký výpadek ve druhé a třetí čtvrtině zapříčinil, že basketbalisté na mistrovství Evropy poprvé prohráli.

Jak vypadá situace ve skupině D? Zamotalo ji nečekané vítězství Belgie nad favorizovanou Litvou. Česko má v úterý první a poslední volný den, ve středu jej čeká Belgie (14.30) a ve čtvrtek na závěr Litva (20.30). Teoreticky Češi mohou stále skončit i první, na druhou stranu nemají zatím stále jistý postup do play off.

Proč jejich vítězná série skončila?

První koš utkání s Lotyšskem dal Jan Veselý, ale jinak to byl odlišný start než v předchozích duelech s Estonskem a Ukrajinou; tribunami pohánění domácí otočili skóre na 4:9 a Česku se v útoku nedařilo, Houška, Satoranský i Schilb shodně minuli své úvodní dvě střely.

Jakoby byl na koši poklop

"Dá se říct, že nás Lotyši trochu zaskočili tím, že hráli napůl osobní obranu a napůl zónu. My jsme se tomu nepřizpůsobili dobře. Na druhou stranu jsme si ale vytvářeli pozice, jen jsme je neproměnili," řekl kapitán Jiří Welsch.

A čím si vysvětluje střelecké trápení? „Když nepadne jedna, druhá, pátá střela, tak se to pak nabaluje a na tým sedá nejen fyzická, ale i trochu psychická deka. Člověk přemýšlí, jako by byl na koši nějaký poklop a ten míč tam neprojde.“

Jenže to kompenzoval úchvatně hrající Veselý, autor 11 z 13 prvních českých bodů! Čahoun z Fenerbahce přidal brzy i pět doskoků, zkrátka v úvodu kraloval.

Díky němu Lotyšsko nezískalo náskok, naopak: po Satoranského koši s faulem a Pumprlově brejku najednou Češi vedli 18:15 a po první čtvrtině 22:17.

Arena Riga ztichla jen na moment, když Veselý ukázkovým blokem doslova odpálil míč letící do obroučky.Ale pak se najednou vše změnilo. Čeští basketbalisté netrefili 8 trojek v řadě (zlou sérii uťal až Schilb), i proto Lotyšsko zůstalo v kontaktu a halou znělo neutuchající skandování: „Latvija, Latvija!“

Jenže k euforii ji brzy poté dovedla 14bodová šňůra domácích podpořená českým střeleckým výpadkem, díky čemuž Lotyšsko náhle vedlo 40:33. Druhou čtvrtinu Ginzburgův prohrál o 12 bodů - a bylo zle.

Ne že by Češi přestali bojovat. Jenže střelecké soužení nekončilo. Jeho ztělesněním se stal nešťastník večera Pumprla, jenž nedal šest (!) trestných hodů za sebou...

Některé situaci byly až zoufalé, když lavička už už vybíhala k oslavě, ale míč na poslední chvíli z obroučky vyklouzl (či ji úplně minul).

Ačkoli ani Lotyšsko v této fázi nehrálo dobře, stačilo to domácím pořád na zvýšení náskoku, který národní tým ve večeru „zakleté střelby“ nebyl schopný stáhnout. Po dvou výhrách musel tentokrát strpět porážku.

Lotyšsko - ČR 72:65 (17:22, 40:33, 51:42)

Nejvíce bodů: Blums 14, Strelnieks a Beržins po 11, Bertans 9 - Satoranský 22, Veselý 17, Schilb 11. Rozhodčí: Jovčič (Srb.), Mogulkoc (Tur.), Kowalski (Pol.). Fauly: 17:21. Trestné hody: 13/11 - 24/11. Trojky: 7:4. Doskoky: 43:37.