Basketbalová paráda. Češi zničili Chorvatsko a na ME jsou ve čtvrtfinále

13:35aktualizováno  21:15
LILLE (Od našeho zpravodaje) - To byl výkon! Čeští basketbalisté senzačně postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, když favorizované Chorvatsko jasně přehráli a zvítězili 80:57 (20:13, 48:31, 65:43). Už teď jde o jejich nejlepší umístění na evropských šampionátech, tým zůstává ve hře o medaile a výrazně se přiblížil kvalifikaci o olympijské hry v Riu.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME. foto: ČTK/AP

V obřím komplexu Stade Pierre Mauroy, kde se na „rozpůleném“ fotbalovém stadionu může na basketbalový zápas přijít podívat až 27 tisíc diváků, byli jasným favoritem Chorvaté. Arénu po ránu zahalila mlha, ale když kolem oběda zmizela, odkryla mimořádné překvapení.

Basketbalisté už teď mají jistotu nejlepšího umístění v dějinách samostatného Česka (předtím bylo maximem na Evropě 9. místo) a hodně se přiblížili k šanci na olympiádu v Rio de Janeiru: do kvalifikace o hry totiž postoupí i 7. celek ME a možná dokonce i tým na 8. místě. Jejich příštím soupeřem bude Finsko, které porazilo Srbsko.

Kouč Chorvatů rezignoval

"Můj čas u reprezentace skončil. Příležitost musejí dostat jiní. Chápu, že trenér, který nemá výsledek, by měl odstoupit. A já výsledek neudělal," prohlásil trenér Perasovič.

Sám neměl pro jasnou porážku vysvětlení. "Pořád to nechápu. Po pěti minutách jsme vytuhli, jako bychom neměli sílu a koncentraci. Obrana byla katastrofální. V jednu chvíli všichni dali hlavu dolů a vypadalo to jako na pohřbu. Z hráčů jsem cítil, že jsou v depresi. Nenašel se nikdo, kdo by to zvedl. Jedeme domů s tím, že jsme pro výhru neudělali všechno. Je to hrozná tragédie.“

Jak se senzace zrodila?

Před nezaplněnou halou - jenže ono není těžké, aby se na Stade Pierry Mauroy klidně „ztratilo“ třeba i deset tisíc fanoušků - začal klíčový duel šampionátu přesně v poledne.

Česko dostal do vedení koš Petra Bendy a už úvodní čtvrtina vypadala slibně: po dvou trojkách Schilba či efektní smeči Veselého tým získal solidní náskok 18:9, který zkraje čtvrtiny druhé narostl až na jedenáctibodový odstup (26:15, 28:17). A po dalším koši výtečně hrajícího Davida Jelínka to už bylo 33:20!

Chorvatský tým působil chladně, navíc mu česká defenziva vůbec nedovolovala lehké skórování, a tak si viditelně rozladěný kouč Perasovič v 15. minutě vzal oddechový čas, aby vývoj zvrátil novými taktickými pokyny.

Ani to nepomohlo. Česko tentokráte zdobil pestrý útok: třeba Patrik Auda rychle přispěl 9 body a zmíněný Jelínek jich za necelých pět minut nasbíral hned 11.

Maximem úvodního poločasu tak byl 17bodový náskok (poprvé 42:25) doprovázených zvýšeným sebevědomím a vědomím toho, že šance rostou, neboť tento rozdíl vydržel až do klaksonu.

Po půli 48:31, kdo by to čekal!

Na evropském šampionátu se český tým dosud spíš trápil ve třetích čtvrtinách, jako by v šatně nechával kus euforie; třeba s Litvou takto brzy ztratil desetibodové vedení.

Jenže nikoli v Lille: Chorvati přišli o zraněného Krunoslava Simona a jejich manko přesáhlo dvacetibodový rozdíl.

Patrik Auda se probíjí přes Chorvata Bogdanoviče.
Kapitán českého týmu Jiří Welsch se probíjí do podkošového prostoru v zápase s...

Jen pro ilustraci - hvězda Barcelony Tomič stále čekala na první koš... Trenér Perasovič už skoro ani neměl sílu na vztek, další time-out si bral na startu 25. minuty při skóre 56:33.

Ukázkou české dominance byl moment, kdy 35letý kapitán Jiří Welsch „skluzem“ skočil pro míč a Benda v útoku trefil trojku.

Napsat, že na hřišti fungoval jen jeden tým, tentokráte přesně vystihovalo dění. Smeč Satoranského = 61:33. Luxusní akce Jelínka = 63:33.

Až pak přišla první minikrize Česka. Po třetí čtvrtině zněl stav 65:43 a na začátku té čtvrté Chorvati ožili a přiblížili se dokonce až na 13 bodů. Dalo se vycítit, že možnost velkého vítězství tým poprvé trochu znervózněla.

Ale „polštář“ byl dostatečně velký, další dvě smeče Veselého vrátily sílu a zrodila se jedna z největších senzací dosavadního průběhu Eurobasketu.

Češi jsou ve čtvrtfinále!

Osmifinále mistrovství Evropy basketbalistů v Lille

Česko - Chorvatsko 80:59 (20:13, 48:31, 65:43)

Nejvíce bodů: Veselý 20, Jelínek 13, Schilb 12, Benda 11, Satoranský 10 - Bogdanovič 12, Hezonja a Ukič po 10, Simon 9. Rozhodčí: Rocha (Portug.), Viator (Fr.), Trujillo (Šp.). Fauly: 19:14. Trestné hody: 13/9 - 14/12. Trojky: 7:7. Doskoky: 35:31.