Český videosudí rozhodl: Nikulin gól nedal

11:30
PRAHA - Rána jako z děla od ruského obránce Dmitrije Nikulina rozevzučela břevno kanadské branky a kotouč následně začal poskakovat na brankové čáře. Po přerušení se šel hlavní sudí čtvrtfinálového duelu Christer Larking ze Švédska poradit s videorozhodčím. Po téměř pětiminutové konzultaci s Čechem Pavlem Halasem se rozhodl branku neuznat. "Chyba," zaznělo ze studia České televize z úst Davida Pospíšila.

Co se přesně odehrálo? Rusko hrálo ve čtvrtfinále MS proti Kanadě v úvodu třetí části hry za stavu 1:0 pro zámořský celek přesilovou hru. U mantinelu vybojoval kotouč Sergej Zinovjev, který jej předložil na kruhy bombarďákovi Dmitriji Nikulinovi.

NIKULINŮV GÓL-NEGÓL V DUELU RUSKO-KANADA

Ten vypálil dělovku, která orazítkovala břevno a následně začal kotouč poskakovat po brankové čáře, než jej kanadští obránci vyhodili do bezpečí. Již v té chvíli hlásil švédský hlavní sudí Christer Larking, že bude volat při prvním přerušení videorozhodčího. Stalo se tak o půl minuty později v čase 41:56.

Dalších pět minut čekala celá hala, hokejisté i fanoušci u televizních obrazovek v napětí. Byl to gól či nikoliv? Podle televizních záběrů se mohl zdát, že ano. "Videorozhodčí si musí být ale stoprocentně jistý," vysvětloval během čekání komentátor České televize Robert Záruba.

SPORNĚ NEUZNANÁ BRANKA V PLAY OFF NHL

A videorozhodčí, kterým byl Čech Pavel Halas, rozhodcovský supervizor mezinárodní federace IIHF a člen české komise rozhodčích, gól nakonec neuznal. "Byla to podle mě chyba, kotouč byl v brance," začal své hodnocení ve studiu ČT nekompromisně expert David Pospíšil.

Podle všeho se ale mýlil naopak on. Podle zdroje z Mezinárodní hokejové federace (IIHF) měl Halas k dispozici další a daleko přesnější záběry, než jaké běžely v televizi či na obří kostce v Orange Aréně. "Bylo z nich zřejmé, že kotouč nebyl ani v jeden okamžik celým objemem za brankovou čarou," dodal zdroj, jehož slova potvrdilo i vyjádření IIHF.

SPORNĚ UZNANÝ GÓL V PLAY OFF NHL

Sporná situace nakonec ale zápas nerozhodla - Rusové vstřelili ve třetí třetině dva naprosto regulérní góly a po výhře 2:1 postoupili přes odvěkého rivala z Kanady do pátečního semifinále MS.