Berdych na Turnaji mistrů končí. Nestačil na Djokoviče

Davis Cup

14:36aktualizováno  23:16
LONDÝN - Tenista Tomáš Berdych si semifinále Turnaje mistrů nezahraje. Český hráč prohrál se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska 2:6, 6:7 a ze skupiny A do dalších bojů v Londýně nepostoupil. Z britské metropole se Berdych nyní přesune do Prahy, kde se příští týden pokusí s českým týmem ve finále Davisova poháru získat proti Španělům 'salátovou mísu'.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Berdych potřeboval k naději na postup do semifinále vyhrát nad Djokovičem alespoň set, ale to se mu nepodařilo. Přitom mu k tomu v tie-breaku druhé sady chyběl jediný míč, ovšem ani jeden ze tří setbolů nevyužil. Srb tak skupinu A vyhrál a spolu s ním z druhého místa postoupil Brit Andy Murray, který si poradil 6:2 a 7:6 s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

"Druhý set byl vyrovnaný. V tie-breaku jsem měl velkou šanci a kdybych ji využil a dostal to do třetí sady, možná by přišla další, ale to jsou jen kdyby. To se nestalo. Nebyl to nejlepší zápas, který jsem s Novakem odehrál," řekl Berdych.

Berdych vstoupil do utkání ziskem podání, ale pak už společně s diváky "sledoval" koncert svého soupeře. Srb prakticky nechyboval, výborně podával, z returnu dostával Berdycha do úzkých a sám dokázal z obrany přejít úspěšně do útoku. Berdych neměl odpověď, prohrál pět her v řadě a rychle i první set.

Berdych věří, že si nejlepší formu ušetřil na Davis Cup

Ve druhém setu Berdych ztratil podání na 1:2, ale zvedl se. Hrát aktivněji, přitvrdil a ziskem Djokovičova podání se vrátil do hry. Začal si víc věřit, vyrovnal hru v dlouhých výměnách, méně chyboval a dotáhl druhou sadu do tie-breaku. Ve zkrácené hře Berdych po sérii skvělých míčů vedl 6:3 a měl tři setboly.

Djokovič ovšem dvakrát skvěle zaservíroval a při třetím trefil brilantní return a Berdych dal síť. Po dalších dvou ztracených výměnách přišel Berdych o set i o zápas. "Nemyslel jsem na to, že už jsem si zajistil postup. Chtěl jsem vyhrát ve dvou setech. Nikdy se nevzdávám, proto jsem bojoval," řekl v rozhovoru na kurtu Djokovič, který před rokem porazil Berdycha ve skupině dokonce z mečbolu.

S Djokovičem prohrál Berdych již pojedenácté v kariéře a z toho podesáté na tvrdém povrchu. Porazit Srba dokázal jen předloni ve Wimbledonu. Finále Davisova poháru se hraje v pražské O2 areně 16. až 18. listopadu. Berdych je s Radkem Štěpánkem hlavní zbraní českého týmu. Štěpánek rovněž hraje Turnaj mistrů a spolu s Indem Leanderem Paesem postoupili do semifinále čtyřhry. "Příští týden mě čeká jiná akce, velká výzva a já se teď budu snažit, abych byl připraven. Pevně věřím, že to nejlepší teprve přijde," řekl Berdych.

Výsledky Turnaje mistrů v Londýně

(dotace 5,5 milionu liber, tvrdý povrch)

Dvouhra - skupina A: Djokovič (1-Srb.) - Berdych (5) 6:2, 7:6 (8:6), Murray (3-Brit.) - Tsonga (7-Fr.) 6:2, 7:6 (7:3).

Konečná tabulka
1. Djokovič 3 3 0 6:1 3
2. Murray 3 2 1 5:3 2
3. Berdych 3 1 2 3:5 1
4. Tsonga 3 0 3 1:6 0

Čtyřhra - skupina B: Bhúpathí, Bopanna (5-Indie) - Mirnyj, Nestor (2-Běl./Kan.) 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 10:5, Lindstedt, Tecau (4-Švéd./Rum.) - Marray, Nielsen (8-Brit./Dán.) 6:3, 7:5.

1. Bhúpathí, Bopanna 3 2 1 5:4 2
2. Marray, Nielsen 3 2 1 4:4 2
3. Lindstedt, Tecau 3 1 2 4:4 1
4. Mirnyj, Nestor 3 1 2 4:5 1

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.