Češky padly na ME o gól s Černou Horou, přesto postoupily ze skupiny do osmifinále

20:30aktualizováno  22:56
MALMÖ - České házenkářky na mistrovství Evropy ve Švédsku prohrály v Malmö ve svém druhém zápase s Černou Horou 27:28. Večerní výhra Dánek nad Maďarskem jim přesto v předstihu zajistila postup, protože ve skupině nemohou skončit hůře než třetí.

Česky pro Černohorkám. foto: ČTK/AP

Černohorky překvapivě nastoupily bez své nejlepší hráčky Raičevičové, která celý zápas jen proseděla na lavičce. Češky se v začátku první půle hledaly. Soupeřkám se rozstřílela Kličovačová a přidala se k ní i Jaukovičová. Soupeřky utekly o tři branky a trenér Jan Bašný zareagoval změnou obranného systému vysunutím jedné bránící hráčky dopředu.

Po úspěšných zákrocích Satrapové české hráčky skóre otočily a šly do vedení o dvě branky. Střelecky se dařilo Hrbkové, která v první půli nastřílela pět gólů. Namísto zvýšení náskoku však nedaly sedmičku a pak dovolily Černé Hoře vyrovnat. Po vypršení první půle proměnila poslední devítku přes blok hráček Jaukovičová a Černohorky odcházely do šaten s jednobrankovým vedením (13:12).

ČR - Černá Hora 27:28 (12:13)

(mistrovství Evropy házenkářek ve Švédsku - skupina C)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Luzumová 3/2, Crhová, Marčíková, Kordovská 1, Jeřábková 3, Ryšánková, Hrbková 6, Weisenbilderová, Růčková 5/3, Salčáková, Knedlíková 4, Malá 4, Adámková, Stellnerová 1.

Nejvíce branek Černé Hory: Jaukovičová 7, Mehmedovičová 7.

Rozhodčí: Kurtagic, Wetterwik (oba Švéd.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 3:7. Diváci: 654.

Českým házenkářkám stejně jako s Maďarkami utekl začátek druhé půle. Soupeřky šly rychle do tříbrankového vedení, a i když naděje držely Hrbková s Růčkovou, stále se nedařilo náskok smazat. Černohorky se prosazovaly ze všech pozic včetně levé spojky zásluhou Jaukovičové.

Bašný poslal v půlce zápasu stejně jako s Maďarskem mezi tyče Kudláčkovou, která se hned odvděčila několika zákroky. Potom se rozstřílela střídající Jeřábková. Vyrovnat se povedlo až proměněnou sedmičkou Růčkové.

Vlastními chybami však znovu ztrácely o dva góly a v závěru je několikrát vychytala Rajčičová. V posledních dvou minutách hrály Češky dvojnásobnou přesilovku, jenže vyrovnání se nedočkaly.