Hladké vítězství. Čeští fotbalisté rozstříleli v přípravě Srbsko čtyřmi góly

20:33aktualizováno  23:17
OSTRAVA - Čeští fotbalisté na vyprodaném vítkovickém stadionu porazili v přípravném zápase Srbsko 4:1. O góly se podělili Tomáš Sivok, Tomáš Necid, Ladislav Krejčí a debutant Ondřej Zahustel. Soupeř dvanáct minut před koncem snižoval na 1:2.

Český útočník Tomáš Necid střílí gól z penaltového kopu. foto: ČTK

„Děkuju fanouškům, kteří přišli. Jsem nadšený, že bylo vyprodáno, atmosféra skvělá,“ říkal český trenér Pavel Vrba. „Jsem spokojený s výkonem ve druhém poločase. V prvním jsme se nedostali do hry, kazili jsme druhou třetí přihrávku, což byla chyba.“

Přesto i první půli Češi výsledkově zvládli.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Pudilova levačka práskla do míče, který z rohového kopu letěl na malé vápno. A tam se k hlavičce - na rozdíl od srbského brankáře Stojkoviče - dostal vysoký Sivok. První česká střela na bránu, a hned gól.

Podruhé se Pudil stal ústřední postavou, když se dostal před srbského obránce Tomoviče, jenž ho podle názoru slovenského rozhodčího Vnuka stáhl k zemi nedovoleně. Nařízenou penaltu proměnil Necid.

Pudil se dostal do sestavy místo zraněného Limberského. Vydařený zápas mu může pomoci do závěrečné nominace pro červnové Euro, o kterou bojuje s dalším levým bekem Novákem.

Bosnu v baráži spasil Džeko

Exteplický útočník Edin Džeko zajistil pět minut před koncem základní hrací doby Bosně a Hercegovině remízu 1:1 v domácím barážovém utkání proti Irsku. Odveta je na programu v pondělí a čeští fotbalisté drží palce Irům, neboť by v případě jejich postupu udrželi v tabulce koeficientů pozici v druhém koši. Zároveň svěřenci Pavla Vrby potřebují pomoc Slovinska, které v sobotu odehraje první zápas na půdě Ukrajiny.

Třetí gól - to už po Škuletičově snížení na 2:1 - přidal náhradník Krejčí. A v nastaveném čase stanovil konečné skóre 4:1 Zahustel, který tak skvěle oslavil svůj první start za národní mužstvo.

Česká reprezentace poprvé pod trenérem Vrbou vyhrála přípravný zápas. Kvalifikací o postup na mistrovství Evropy 2016 sice prošla parádně, ale v přátelských zápasech se jí nedařilo. Vítězství se dočkala na šestý pokus.

Blízko také měla k tomu, aby poprvé ve Vrbově éře neinkasovala, ale nakonec čekání natáhla už na dva roky.

Zápas bez gólu naposledy zažila v listopadu 2014 za kouče Pešiceho, kdy národní tým porazil Kanadu 2:0.

Čeští fotbalisté, kteří poprvé nastoupili v nových dresech, můžou být spokojení. Po nevýrazném prvním poločase, ve kterém vystřelili na bránu jen jednou, po přestávce přece jen přidali.

A třemi góly potěšili patnáct tisíc diváků v Ostravě, kam se reprezentace vrátila po patnácti letech.

Zleva Aleksandar Mitrovič a Aleksandar Kolarov a český záložník Jiří Skalák.
Zleva Zoran Tošič ze Srbska, český záložník Bořek Dočkal, Luka Milivojevič ze...

„Pavel Vrba! Pavel Vrba! Pavel Vrba!“ skandoval vyprodaný stadion. „Kdo neskáče, není Čech!“ skákali lidé na všech tribunách.

Ve druhém poločase předvedli Vrbovi svěřenci slušný výkon. Náskok mohl být ještě výraznější, povedený střelecký pokus si připsal například Pavelka.

Českou ofenzivu lze shrnout jako efektivní - na počet šancí jsou čtyři góly nadstandard. Defenziva zase byla kompaktní a soupeře takřka nepouštěla do šancí. Všechno dirigoval Sivok, který při absencích Rosického a Čecha navlékl kapitánskou pásku.

Přípravné fotbalové utkání v Ostravě

Česko - Srbsko 4:1 (1:0)

Branky: 17. Sivok, 63. Necid z pen., 82. Krejčí, 90. Zahustel - 79. Škuletič. Rozhodčí: Vnuk - Weiss, Vorel (všichni SR). ŽK: A. Mitrovič, Stojkovič (oba Srbsko). Diváci: 14.975.

Česko: Vaclík - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida (86. Vacek), Pavelka - Skalák (71. Zahustel), Dočkal (56. Plašil), Šural (71. Krejčí) - Necid (80. Škoda). Trenér: Vrba.

Srbsko: Stojkovič - Tomovič, Ivanovič, D. Tošič, Kolarov - Milivojevič (69. Gudelj), Matič - Z. Tošič (59. Kostič), Ljajič, Tadič (59. Kataj) - A. Mitrovič (69. Škuletič). Trenér: Čurčič.