První triumf pod Vůjtkem. Čeští hokejisté po nájezdech zdolali Rusy

Karjala Cup

11:45aktualizováno  19:40
PRAHA - Čeští hokejisté s novým koučem Vladimírem Vůjtkem slaví první vítězství v sezoně. Po dvou porážkách předvedli proti Rusku nejlepší výkon na letošním Karjala Cupu v Helsinkách a sbornou porazili 4:3 po samostatných nájezdech. Rozhodující branku vstřelil Jan Kovář, nájezdy vychytal jeho bratr Jakub.

Souboj u hrazení. Jevgenij Dadonov vs. Vladimír Sobotka. foto: ČTK/AP

Čeští hokejisté mohli vyhrát už v normální hrací době. V druhé i třetí třetině soupeře přehrávali i přestříleli a góly Doudery a Gulaše otočili v 52. minutě zápas na 3:2. Rusové však po faulu Birnera šťastně vyrovnali v přesilovce.

Rozhodlo se až v nájezdech, v nichž uspěli Sobotka a Kovář. Za Rusy se prosadil pouze Šipačov. Národní tým tak získal první dva body v sezoně, přesto skončí na turnaji v Helsinkách na posledním místě.

Kanonýr Gulaš vstřelil třetí gól na turnaji

Rusové začali náporem a v úvodních minutách se usadili v obranném pásmu soupeře. Největší šanci měli ve třetí minutě po brejku.

Trončinský zaváhal na útočné modré čáře, gólman Jakub Kovář však Gusevův únik zlikvidoval. Hned z protiútoku se dostal do dobré střelecké pozice Řepík, ale střílel mimo.

Očima trenéra

„Mám radost, že jsme na závěr turnaje vyhráli. Odjet bez bodu z prvního turnaje, který jsme absolvovali, by bylo nepříjemné. Hlavně jsem rád, že výkon měl stoupající úroveň a zápas od zápasu jsme se lepšili. Kluci pochopili, co chceme hrát. Chyb bylo stále méně a méně. Myslím si, že jsme turnaj zakončili velice dobře. Problémem jsou fauly v útočné třetině, to musíme odstranit.“

Vladimír Vůjtek, trenér české reprezentace

Sborná zůstala v tlaku i po Radilově vyloučení. Český gólman ale vyrazil Mozjakinovu ránu a další pokus kanonýra Magnitogorsku mířil mimo. Na druhé straně měl náznak šance Gulaš, zahrozili také Birner a Filippi.

Po Dadonovově faulu se český tým po zákrocích Gulaše a Koláře dostal rychle do oslabení, ale odolal ve třech proti čtyřem i půl minuty proti pěti.

Úvod druhého dějství vyšel českému týmu a po 26 vteřinách se po Sobotkově přihrávce trefil Zohorna z pravého kruhu přesně do horního rohu Sorokinovy branky.

V 25. minutě ale Mozjakin uvolnil Širokova, který střelou nad levý beton překonal Jakuba Kováře.

V 32. minutě se dostal po pasu Olesze do úniku Horák, ale s pokusem mezi betony neuspěl. „Nevypadalo to dobře,“ litoval pak o přestávce.

První gól Doudery v národním týmu

Na začátku třetí třetiny netrefil v dobré pozici skákavý puk Birner a udeřili naopak Rusové. Andronov ještě minul, ale v 45. minutě Grigorjev zamířil z levého kruhu přesně.

Vyrovnat se snažili nejdříve Kempný a Řepík, povedlo se to v 50. minutě Douderovi. Při Mozjakinově vyloučení jej našel před brankou sborné Jan Kovář a třinecký bek oslavil v šestém reprezentačním utkání premiérovou branku.

Jakub Krejčík podrazil Nikolaje Prochorkina.
Nikita Zaitsev atakuje Tomáše Filippiho.

Za 126 vteřin už Češi vedli, když Kubalík našel volného Gulaše, který po blafáku do bekhendu skóroval i ve třetím utkání na turnaji.

Vedení ale Češi neudrželi. V 56. minutě při Birnerově trestu skončil za zády Jakuba Kováře Antipinův tečovaný pokus.

V nastavení šance na obou stranách nerozhodly a v rozstřelu rozuzlil zápas ve třetí sérii Jan Kovář.

Hokejový turnaj Karjala

Česko - Rusko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 21. T. Zohorna (Sobotka, Radil), 50. M. Doudera (Jan Kovář, Gulaš), 52. Gulaš (T. Kubalík, M. Doudera), rozhodující sam. nájezd Jan Kovář - 25. Širokov (Mozjakin), 45. Grigorjev (Cvetkov, Širokov), 56. Antipin (Šipačov, Dadonov). Rozhodčí: Pajula, Rantala - Nieminen, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 3384.

ČR: Jakub Kovář - Kundrátek, Kempný, Jeřábek, M. Doudera, Trončinský, Kolář II, Stříteský, Krejčík - Radil, Sobotka, T. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, Filippi, Birner - Olesz, Horák, J. Hruška. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Rusko: Sorokin - Zajcev, Kiselevič, Čudinov, Antipin, Jakovlev, Višněvskij, Pašnin, Grigorjev - Andronov, Prochorkin, Kovalčuk - Dadonov, Šipačov, Mozjakin - Burdasov, Cvetkov, Širokov - Apalkov, Kartajev, Gusev. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin a Harijs Vitolinš.

Finsko - Švédsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Lepistö (Hietanen, H. Pesonen), 60. Kuusela (Koivisto) - 14. Lundqvist (Johansson, Axelsson), 24. Ericsson (S. Kronwall, Norman), 50. Omark (Hersley). Rozhodčí: Hribik, Hradil (oba ČR) - Suominen, Hägerström (oba Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. Diváci: 11.295.