Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Česko - Rusko 2:1 SN. Češi vrátili Rusům porážku, Plekanec vyrovnával v power play

16:00aktualizováno  19:31
PRAHA - Čeští hokejisté se rozloučili s fanoušky před odletem na Světový pohár vítězstvím a oplatili tak Rusům čtvrteční prohru 3:4 z Petrohradu. Výběr kouče Josefa Jandače sice slavil až po samostatných nájezdech, ale radost mu to nekazí. Tým ukázal odhodlání - na 1:1 vyrovnal totiž těsně před koncem při power-play, odolal tlaku soupeře v prodloužení a pak byl úspěšnější v dovednostní disciplíně.

Tomáš Plekanec se raduje z vyrovnávacího gólu. Přihlíží Jevgenij Malkin. foto: ČTK

Nechtěl jsem čekat, až mi soudruzi dají volnou kartu, říká o emigraci Petr Nedvěd

Jako by legendární Jaromír Jágr v ten magický den O2 arenu zamkl a klíč ke gólu si ponechal po konci reprezentační kariéry u sebe.

Od čtvrtfinále loňského mistrovství světa proti Finsku (Jágr dal vítěznou branku, Sobotka pak skóroval do prázdné) se tady národním tým skoro pět zápasů netrefil.

Dlouho Jágrovo i Sobotkovo (nehrál kvůli zranění ramene) kouzlo trvalo i nyní.

Zlom přišel až za stavu 0:1 a v okamžiku, kdy na časomíře svítilo 1:11 do konce. Češi hráli bez brankáře Michala Neuvirtha, jenž dostal tentokrát přednost před Petrem Mrázkem.

Online ze zápasu Česko - Rusko čtěte ZDE

Voráček prudce nahrával do pravého mantinelu a puk se dostal k Frolíkovi, který ho bekhendem docpal do sítě. Kotouč se cestou ještě otřel o Plekance, jenž byl nakonec určen za autora branky.

Rusové se ale nepoložili a hra ve třech jim v prodloužení očividně svědčila. Byli jasně lepším týmem, který měl velkou převahu a také několik solidních šancí.

Tu největší neproměnil Ovečkin: v sólu byl však zahákovaný Šustrem a oprávněně se zlobil na rozhodčího, že nenařídil trestné střílení.

Místo toho následoval samostatný únik Jakuba Voráčka, jenže ani on neuspěl s bekhendovou kličkou, kterou Varlamov vystihl a puk chytil do lapačky.

Česko - Rusko 2:1 SN

Branky a nahrávky: 59. Plekanec (Frolík, Voráček), rozhodující sam. nájezd Hemský - 42. Kučerov (Kuzněcov, Jemelin).Rozhodčí:Dwyer (Kan.), Hribik - Suchánek (oba ČR), Cormier (Kan.).Vyloučení: 6:6. Bez využití.Třetiny:0:0, 0:0, 1:1.Diváci: 13.848.

Česko: Neuvirth - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán, Kundrátek - J. Voráček, Plekanec, M. Michálek - Palát, Hanzal, Pastrňák - Hemský, Faksa, Frolík - Birner, Jaškin. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rusko: Varlamov - Zajcev, Orlov, Jemelin, Nestěrov, Marčenko, Kulikov - Kučerov, Kuzněcov, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, Kuljomin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Namestnikov, Anisimov, Tělegin. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin, Harijs Vitolinš a Ilja Vorobjov.

Rozhodnutí tak přišlo v samostatných nájezdech a v nich byli Češi úspěšnější: na Voráčkův gól sice zareagoval stejně Tarasenko, jenž se prosadil také přízemní střelou, ale rozhodnutí přišlo vzápětí. To Aleš Hemský zamířil přesně mezi betony gólmana Varlamova.

Diváci se mohli radovat, jelikož vzápětí Kučerov trefil jen tyčku. Pro český výběr je vítězství povzbuzením, vždyť na něj dosáhl i bez Vladimíra Sobotky, jenž si raději dával pauzu po zranění ramene z předchozího duelu.

Trenéři tak v sestavě mohli počítat jen s jedenácti útočníky, takže se tři centři točili ve čtyřech formacích. Do té elitní se dostal Milan Michálek a byl hodně vidět. Aktivně napadal, tlačil se do předbrankového prostoru, střílel.

A byl to právě on, kdo se přimotal k první vážnější možnosti domácích. Po Plekancově střele puk v šesté minutě poskakoval po brankovišti, ale Michálkovi se nepodařilo kotouč dorazit. Rusové byli rychlejší.

Český kapitán se připomněl v první třetině ještě jednou. Při oslabení ujel po pravé straně, prohodil si puk kolem ruského obránce, pak si ještě připravil lepší střeleckou pozici další kličkou. Jenže gólman Semjon Varlamov byl připravený a dobře zasáhl.

Dobrým dojmem působil i Neuvirth a bude zajímavé sledovat, koho trenéři postaví do branky v generálce na Světový pohár, kterou Češi hrají ve středu v Pittsburghu proti severoamerickému výběru do 23 let.

Dlouho se v Praze ale nehrál živý hokej, na ledě bylo vidět víc víc tvrdosti, bojovnosti a nervózních šarvátek než hokejovosti. Možná byl na vině špatný led při venkovních tropických teplotách, možná únava obou týmů či nerozehranost před sezonou.

České hokejisty dráždil především montrealský obránce Alexej Jemelin, který se několikrát se soupeři pošťuchoval. V polovině utkání se dostal do sporu s ležícím útočníkem Michálkem, jenž se ohnal po ruském brankáři.

Během druhé třetiny panovaly obavy o obránce Michala Jordána, který se po ataku u mantinelu těžce zvedal a odešel pak rovnou do kabiny. Ovšem Jordán se ještě před přestávkou vrátil na led a hned se zapojil do strkanici u ruské branky, takže by snad měl být v pořádku.

Pozitivní je, že český tým nepoložil ani špatný vývoj, kdy na začátku třetí třetiny inkasovali po parádní akci Kuzněcova, jenž si všiml volného spoluhráče Kučerova, pro něhož nebyl problém doklepnout kotouč do odkryté klece.