Fotbalová euforie. Češi porazili Nizozemce, v nastavení rozhodl Pilař

22:40
PRAHA - Už se všichni smiřovali s remízou, když tu nepovedená hlavička vlastnímu brankáři, šťastný odraz od tyče a Václav Pilař v 91. minutě pohodlně doklepává do prázdné brány a rozhoduje zápas. Češi začali kvalifikaci o Euro 2016 senzační výhrou nad Nizozemskem 2:1.

Český reprezentant Václav Pilař se raduje z vítězného gólu. foto: ČTK

Vítězství znamená skvělý vstup do kvalifikace, výhra nad favoritem skupiny A a bronzovým týmem z nedávného mistrovství světa se nečekala.

A znamená konec série, o níž český tým nestál. Po čtyřech zápasech vyhrál, v prvním ostrém duelu pod trenérem Vrbou.

Anketa

Oznámkujte výkon českého týmu proti Nizozemsku (jako ve škole).

1 379
2 211
3 58
4 15
5 20

Lhostejno, že k vítězsví pomohl soupeř svým kiksem. Po centru z pravé strany obránce Janmaat dával hlavou malou domů, brankář Cillessen na míč nedosáhl. Tyč. Dobíhající Pilař pohodlně dorazil do sítě. Nizozemci se chytili za hlavu, Češi slavili a po zápase dlouho obíhali stadion.

Po první půli vedli. Trenér Vrba do sestavy nasadil pět sparťanů a tři z nich vymysleli gól. Krejčí od levé čáry odcentroval, Lafata na hranici vápna atakovaný stoperem De Vrijem míč zpracoval, podržel a přiťukl Dočkalovi, jen vystřelil krásně levačkou - 1:0.

Český reprezentant David Lafata po úderu do obličeje.
Petr Čech diriguje reprezentační obranu.
Český reprezentant Bořek Dočkal slaví gól proti Nizozemsku.
Český reprezentant Michal Kadlec a hvězda Nizozemska Robin van Persie.

Před zápasem českým fotbalistům nevěřili ani vlastní fanoušci, na domácí výhru dával jen zlomek sázkařů. Před zaplněnou Letnou však taktickou bitvu, jež se v první půli odehrála, zvládli. Ne už úvod druhé půle.

Hosté zahrávali roh, který domácí nedůrazně odvrátili. Z druhého opakovanému centru hlavičkoval stoper De Vrij k tyči. Běžela 55. minuta, Nizozemci se ani neradovali a rychle pospíchali na polovinu hřiště. Tolik si věřili na další gól. Ale nakonec nemají ani bod.

VÍCE K ZÁPASU

Víru jim dával průběh zápasu, který kontrolovali. Češi totiž začali hodně opatrně, až pasivně. Kouč Vrba, který neustále před lavičkou nervozně pochodoval, hráče nabádal, ať rozehrávku soupeře napadají důrazněji a především víc na útočné polovině. Tak jako Nizozemci, kteří vždycky nalezli až k českému vápnu a domácí nenechali dýchat.

Česká defenzíva si až na výjimky poradila s postupnými útoky. Nizozemci, i když byli rychlejší, pohyblivější i šikovnější, zdlouhavě rozehrávali. Aby udrželi míč, nestyděli se dávat malou domů až z poloviny hřiště. Po několika přihrávkách následoval křížný pas či narážečka středem pole.

Ale až na pár závarů se dlouho do ničeho nedostali, první přímou střelu na Čecha vyslal Depay až v 44. minutě. Ten samý hráč mohl jedenáct minut před koncem rozhodnout, ale jeho hlavičku Čech skvělým zákrokem zneškodnil.

Známý útočník Van Persie si téměř nekopl, vyhlížel nervózně, hrál hodně nečistě i proto, že Kadlec s Procházkou bránili precizně.

Střelec Bořek Dočkal se raduje se spoluhráči z prvního gólu utkání.

Češi ve hře sice příliš nebyli, museli často běhat bez míče, což jim bralo síly, ale pár nadějných akcí přece jen předvedli. Především po standardkách, které vylepšili různými signály. Soupeř měl co dělat, aby zakončení z nadějné pozice stihl zblokovat a překazit.

Ke křídelním průnikům se nedostali krajní obránci Kadeřábek ani Limberský, měli hodně práce v defenzívě.

Hrálo se bez vyložených šancí. Gól na každé straně byl maximem, čehož oba týmy mohly dosáhnout, byť vedle Depaye měl v závěru na hlavě tři body i český stoper Procházka. Nakonec rozhodnutí přinesla hrubá chyba.

Utkání kvalifikace o ME 2016 ve fotbale:

Skupina A

• Česko - Nizozemsko 2:1 (1:0)

Branky: 22. Dočkal, 90.+1 Pilař - 55. De Vrij. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Cariolato (všichni It.). ŽK: Procházka, Limberský - Martins Indi. Diváci: 17.946.

Česko: Čech - Kadeřábek, Procházka, M. Kadlec, Limberský - Vácha (81. Kolář), Darida - Dočkal, Rosický, Krejčí (66. Pilař) - Lafata (72. Vydra). Trenér: Vrba.
Nizozemsko: Cillessen - Veltman (39. Narsingh), De Vrij, Martins Indi - Janmaat, Wijnaldum, De Jong, Blind - Sneijder - Van Persie, Depay. Trenér: Hiddink.

• Kazachstán - Lotyšsko 0:0

Rozhodčí: Kružliak (SR). ŽK: Šabala, Zjuzins, Gorkšs (všichni Lot.).

• Island - Turecko 3:0 (1:0)

Branky: 18. Bodvarsson, 76. G. Sigurdsson, 77. Sigthorsson. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ŽK: G. Sigurdsson, A. Skúlason - Gönül, Toprak, Turan. ČK: 60. Toprak (Tur.).

Skupina B

• Andorra - Wales 1:2 (1:1)

Branky: 6. Lima z pen. - 22. a 81. Bale. Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).

• Bosna a Hercegovina - Kypr 1:2 (1:1)

Branky: 6. Ibiševič - 45. a 73. Christofi. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).

Skupina H

• Ázerbájdžán - Bulharsko 1:2 (0:1)

Branky: 54. Nazarov - 14. Micanski, 87. Christov. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

• Norsko - Itálie 0:2 (0:1)

Branky: 16. Zaza, 62. Bonucci. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

• Chorvatsko - Malta 2:0 (0:0)

Branky: 46. Modrič, 81. Kramarič. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.). ČK: 31. Borg (Malta).