Remíza s favoritem nestačí. Pro české fotbalisty končí domácí Euro ve skupině

22:34aktualizováno  23:12
PRAHA - Čeští fotbalisté medaili na domácím mistrovství Evropy do 21 let nezískají. V rozhodujícím utkání o postup do semifinále remizovali s favorizovaným Německem 1:1, což nestačilo. Ve skupině skončili třetí a v případě středečního postupu Anglie mezi nejlepší čtyři si zahrají alespoň baráž o olympiádu 2016.

Zmar v podání českého reprezentanta Matěje Hybše. foto:  Michal Šula, MAFRA

Do poslední vteřiny Češi bojovali o vítězství, soupeře zatlačili. Brankář Koubek přeběhl celé hřiště, když se v závěru kopal roh. Nádherný výkon i zápas však postup nepřinesl. Přes vyřazení fanoušci tleskali vestoje.

Remíza by Čechům stačila v případě, pokud by v souběžně hraném utkání Srbové porazili Dány. To se však nestalo, s Německem jdou dál Dánové, navíc z prvního místa.

Češi v pražském Edenu sice méně drželi míč, jejich útoky byly na rozdíl od soupeře kostrbaté, ale i tak měli naději na úspěšný výsledek.

Němce potřebovali porazit, v případě remízy jim totiž museli pomoci Srbové a Dány porazit. A triumfu nad Němci neměli Češi daleko. I když krátce po vedoucím gólu Němců v 55. minutě spálil Emre Can dvě obrovské šance. Nejdřív střílel vedle, poté ho vychytal brankář Koubek. To byl důležitý zákrok, protože vzápětí střídající Krejčí po centru Petráka vyrovnal.

Dál se hrál strhující zápas, akce i nadějné příležitosti se střídaly na obrou stranách, stadion bouřil úžasem.

Záchvěv naděje. Ladislav Krejčí slaví (vlevo) gól v německé síti s Matějem...
Ondřej Petrák (vpravo) v souboji s Němcem Emre Canem.

Do vyrovnání vyhlíželi Češi zakřiknutě, byť Ter Stegena, dvojku Barcelony, párkrát ohrozili. Frýdkovi v 27. minutě chyběl kousek, aby krásnou střelou na zadní tyč rozjásal zaplněný stadion. Německý gólman se za míčem jen ohlédl, zasáhnout by nedokázal.

I Němci mohli skórovat dřív než po půli. Po chybě kapitána Brabce, který se pustil do kliček mezi tři protihráče a o míč přišel, Younes střílel z výhodné pozice, ale ránu neumístil a Koubek ji vyrazil.

Zápas dlouho nenabízel příliš vzrušujících okamžiků. Němci měli mnohem víc útoků, mnohem víc zakončení, ale nebezpečné to většinou nebylo.

Konečná tabulka skupiny A:
1.Dánsko32014:46
2.Německo31205:25
3.Česko31116:34
4.Srbsko30121:71

Češi dobře bránili, narušovali rozehrávku, ale do útoku se dostávali obtížně. Většinu akcí vedli po pravé straně, jenže na Kadeřábka si soupeř dává velký pozor.

Nejlepšímu střelci šampionátu Klimentovi ve slibné příležitosti, kdy byl sám ve vápně, při zpracování míč projel pod nohou, jindy mu nevyšla klička. Skalák z ideální pozice z přímého kopu střílel přes zeď hodně nepovedeně.

Trenér Dovalil nasadil stejný tým, který v sobotu smetl Srby 4:0. Jen zraněného Kadlece nahradil v sestavě Trávník. Němci však ukázali mnohem větší kvalitu než Srbové.

Obránce české jednadvacítky Pavel Kadeřábek se snaží zastavit německého reprezentanta Nica Schulze.

Přesto jako první mohli skórovat domácí. V úvodu druhé půle hlavičkoval Brabec po centru z rohu, pravý bek Korb zabránil na čáře jistému gólu. Vzápětí po rychlém brejku a Klimentově zpětném pase střílel těsně vedle Skalák.

A tak udeřili Němci. Kalas nedokázal odvrátit střílený centr a u volného míče byl první Schulz a zblízka ho se štěstím dostal za Koubka.

Čechům trvalo několik minut, než se zmátořili. Krejčího vyrovnání je nastartovalo, ale druhý gól přes výborný výkon už nedali.

Mistrovství Evropy ve fotbalu hráčů do 21 let - skupina A v Praze:

Česko - Německo 1:1 (0:0)

Branky: 66. Krejčí - 55. Schulz. Rozhodčí: Makkelie - Blom, Kamphuis (všichni Niz.). ŽK: Frýdek - Younes, Korb, Kimmich, Can. Diváci: 18.068.

Česko: Koubek - Kadeřábek, Brabec, Kalas, Hybš - Petrák, Zmrhal - Skalák (61. Masopust), Trávník (59. Krejčí), Frýdek (79. Přikryl) - Kliment. Trenér: Dovalil.
Německo: Ter Stegen - Korb, Ginter, Heintz, Günter - Younes (64. Bittencourt), Can, Kimmich, Schulz (90.+2 Hofmann) - Meyer (82. Malli), Volland. Trenér: Hrubesch.

Dánsko - Srbsko 2:0 (1:0)

Branky: 21. Falk, 47. Fischer. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). ŽK: A. Christensen - Čirkovič, Petrovič, Petkovič. Diváci: 4297.

Dánsko: Busk - Scholz, A. Christensen, Vestergaard, Durmisi - Jönsson, Thomsen, Höjbjerg (89. Nörgaard) - Poulsen, Fischer (66. L. V. Christensen), Falk (85. Bech). Trenér: Thorup.
Srbsko: Dmitrovič - Petkovič, Spajič, Čirkovič (81. Pantič), Petrovič - Kovačevič, Čaušič - Čavrič (59. Milunovič), Djuričič, Jojič (66. Trujič) - Pešič. Trenér: Dodič.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...