Češi se proti Kazachstánu nečekaně nadřeli. Skóre otočily až dvě trefy Škody

20:35aktualizováno  22:56
PLZEN - Fotbalová reprezentace prožívala těžké chvíle, ale nakonec blamáž odvrátila. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016, kterou loni na podzim tak báječně rozehrála, dlouho s Kazachstánem prohrávala, ale díky dvěma hlavičkám Škody v závěru souboj otočila.

POSTUP JE NÁŠ. Čeští fotbalisté si 6. září s předstihem zajistili účast na Euru ve Francii. Národní tým o tom rozhodl po výhře v Lotyšsku a zároveň mu pomohla prohra Nizozemců v Turecku. foto:  Michal Šula, MAFRA

Po vydřené výhře nad outsiderem se české šance na Euro výrazně zvýšily. Jejich konkurent o druhou příčku totiž zaváhal.

Nizozemsko podlehlo doma vedoucímu Islandu a ztrácí na Vrbův tým šest bodů. Ještě o bod větší manko má Turecko, které remizovalo s Lotyšskem. Právě Lotyši jsou nejbližším soupeřem Čechů, v neděli je přivítají v Rize.

Pokud Češi zvítězí a Nizozemsko nevyhraje s Tureckem, Česko se stane účastníkem závěrečného turnaje, které příští rok hostí Francie.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Češi v roce 2015 poprvé vyhráli, po remíze s Lotyšskem, porážce na Islandu a další porážce v přípravě na Slovensku to však s nimi dlouho dobře nevypadalo ani s Kazachstánem.

Zatímco loni v říjnu v Astaně v poločase Češi vedli 2:0 a pak pohodlně vyhráli 4:2, doma zaostávali. Spasil je náhradník Škoda, při svém druhém startu za národní mužstvo nejdřív v 73. minutě vyrovnal a pět minut před koncem dal i druhý gól.

Do té doby domácí vyprodukovali jen pár náznaků, do vyložené šance se nedostali.

Očima trenéra Vrby

„Byl to infarktový zápas. Prohrávali jsme, nedostávali jsme se do zakončení, hráli jsme komplikovaně, vše nám dlouho trvalo, navíc jsme zaspali při standardce. Ale enormní nasazení ve druhé půli přineslo obrat a zázračný střelec Škoda rozhodl. Příchodem Škody jsme to chtěli zjednodušit a vyplatilo se to. Nálada je nyní velmi dobrá, ale ještě nic není hotovo, i když šance je opravdu veliká. Když se to povede v Lotyšsku, tak už by mohlo být velmi blízko.“

Nejnebezpečnější byla rána Limberského ze závěru půle, dobře trefený míč z první po přihrávce Skaláka narazil do břevna.

Jinak spousta nepřesností, ztracených míčů , nešikovnosti při první dotyku s míče. Hráči si nevěřili, nikdo si netroufl v situaci jeden na jednoho protivníka obejít.

Skalák byl jedním ze šesti nových mužů v sestavě proti červnovému utkání s Islandem, absence Rosického, Plašila, Váchy, Pilaře či Sivoka jsou vynucené kvůli zranění.

A právě stoper Sivok možná týmu chyběl v 21. minutě, kdy hlavou po centru skóroval Logviněnko.

Vysoký obránce Aktobe v souboji s českým týmem završil „hattrick“. Dva góly ze standardních situací dal už v prvním duelu, kdy však jen zmírnil porážku. V Plzni zadělal na senzaci.

Kazaši se prosadili po nakrátko rohovém kopu. Následný Islamchanův centr přilétl z pravé strany na zadní tyč, kde pro Procházku už bylo složité zachytit náběh Logviněnka, který Čecha překonal tvrdou hlavičkou.

Hostující akce měly v první půli šmrnc, soupeř dobře kombinoval, dobře bránil, měl pasáže, kdy držel míč.

Když Džolčijev, střelec Astany, která se probila do Ligy mistrů, napřáhl z pravé strany vápna a prudká rána proletěla těsně kolem vzdálenější tyče, publikum vydechlo úlevou. Strnulo, když se centr odrazil od Suchého kolenou do protipohybu Čecha, ale míč šel zase vedle.

Fanoušci Kazachstánu před plzeňským stadionem.
ÚVODNÍ BRANKA. Jurij Logviněnko přeskočil stopera Procházku a poslal outsidera...

Do druhé půle domácí vyrukovali s druhým útočníkem Škodou, soupeře sice zatlačili, ale do šancí se dostat nemohli.

Jak chtěli dát gól, když ani pořádně nevystřelili. Nejvíc se snažili Dočkal a debutant Pavelka. Dvě rány mu obránci zblokovali, až třetí prošla. Fanoušci na tribunách už už zvedali ruce nad hlavu... Ale míč letěl zase vedle. Měl gólman Pokatilov těžký zákrok? Snad ani neměl.

Na hlavičky Škody zblízka po centrech Dočkala a dalšího střídajícího hráče Šurala však neměl nárok.

Česko - Kazachstán 2:1 (0:1)

Branky: 74. a 86. Škoda - 21. Logviněnko. Rozhodčí: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všichni Švéd.). ŽK: Šomko (Kazachstán). Diváci: 10.572.

ČR: Čech - Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský - Darida (68. Šural), Pavelka - Dočkal, Skalák (46. Škoda), Krejčí (85. Kopic) - Lafata. Trenér: Vrba.

Kazachstán: Pokatilov - Gurman, Malyj, Logviněnko, Šomko - Kuat, Islamchan (78. Sujumbajev), Smakov - Džolčijev, Nuserbajev (72. Chižničenko), Konysbajev (88. Kukejev). Trenér: Krasnožan.