Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Češi s posilami z NHL zlomili Finsko, Voráček posbíral tři asistence

17:21aktualizováno  20:46
ZNOJMO/PRAHA - Čeští hokejisté porazili v dalším přípravném zápase před mistrovstvím světa Finsko 4:1. Jednu branku vstřelil Martin Erat, tři asistence si připsala další posila ze zámořské NHL Jakub Voráček.

Čeští hokejisté oslavují vstřelenou branku do sítě Finska. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Českému týmu se ve Znojmě vůbec nevydařil začátek a brankář Salák, který nastoupil poprvé v přípravě na MS, inkasoval gól již po 34 sekundách. Nedůslednost za brankou potrestal pohotovou dorážkou Barkov.

Očima Vladimíra Růžičky

„První třetina z naší strany nebyla dobrá. Byli jsme trošku překvapení, Finové nás malinko zaskočili napadáním a rychlostí. Snažili jsme se na to připravit, ale na ledě je realita kolikrát jiná. Navíc z prvního útoku dali gól, což nás trošku znervóznilo. Bylo dobré, že jsme se dostali zpět do zápasu, dali jsme na 1:1 a tým se trošku uklidnil. S výsledkem jsme spokojeni, v předvedené hře jsme měli velké nedostatky hlavně v obranném pásmu. Zdá se mi, že tam zbytečně lítáme a blázníme.“

Vyrovnat mohli Smoleňák nebo Koukal, Endgrena však překonat nedokázali. Následně domácí hráli 28 sekund v pěti proti třem, dvojnásobnou přesilovku ale nevyužili.

Největší šanci měl Hertl. V pokračující klasické početní výhodě už vyrovnal Vondrka, který lehce tečoval Voráčkovu střelu.

Seveřané měli šanci získat vedení zpět na svou stranu v přesilových hrách, vyloučení Hejdy a Němce však nevyužili.

Ve 27. minutě se tak domácí dostali do vedení a opět měl na brance velkou zásluhu nejproduktivnější Čech v základní části NHL Voráček. Zpětnou přihrávku opory Philadelphie využil důrazný Zaťovič, když přetlačil Barkova.

Další šanci si vzápětí vypracoval Sobotka, Engren však jeho střelu se štěstím vyrazil lapačkou. Později dvakrát nebezpečně střílel Hejda. V závěru druhé třetiny byl blízko vyrovnání Lepistö, Salák si však s jeho příležitostí poradil.

Jiří Novotný a Teemu Hartikainen v souboji u hrazení.
Čeští fanoušci na tribuně stadionu ve Znojmě.

Přidat třetí gól oak mohli Sobotka s Voráčkem, ani jeden z nich ovšem finského brankáře nepřekonal. Ve 48. minutě se popral Smoleňák s Ruutuem, který předtím tvrdě atakoval Novotného. Zatímco český kapitán putoval do kabin, finský útočník dostal jen dvouminutový trest.

Ve tříminutovém oslabení se však Češi ubránili, navíc Erat připravil třetí gól pro Sobotku. V 52. minutě se tak Růžičkův výběr přiblížil první výhře nad Finskem v sezoně. Poslední slovo měl Erat, který využil další přesilovou hru.

Utkání Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge ve Znojmě

Česká republika - Finsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Vondrka (Voráček), 27. Zaťovič (Voráček), 52. Sobotka (Erat), 56. Erat (Voráček, Hertl) - 1. Barkov (T. Ruutu, Aaltonen). Rozhodčí: Kulakov, Sergejev (oba Rus.) - Lhotský, Tošenovjan (oba ČR). Vyloučení: 5:9, navíc Smoleňák 5 min. a do konce utkání - Osala 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4800.

Česko: Salák - Němec, Hejda, Nakládal, Jordán, Krejčík, Jank, Pláněk, Kempný - Voráček, Sobotka, Erat - Hertl, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Novotný, Smoleňák - Radil, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Engren - Hietanen, Lepistö, Ristolainen, Jaakola, Lindell, Ohtamaa, Jokipakka, Mäntylä - Aaltonen, Kontiola, T. Ruutu - Louhivaara, Barkov, J. Jokinen - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Pesonen, Hytönen, Osala - Huhtala. Trenér: Kari Jalonen.