Skvělý úvod na kýženou výhru nestačil. Češi na úvod Eura padli s Dánskem

17:34aktualizováno  22:44
PRAHA - Dlouho nadějný výkon, ještě déle i nadějný výsledek. Čeští fotbalisté však v zahajovacím utkání mistrovství Evropy do 21 let neudrželi ani jedno. Proti obávaným Dánům vedli, byli nebezpečnější, ale soupeř po přestávce dvěma góly zápas otočil.

Český fotbalista Jan Kliment vstřebává hořkou porážku. foto:  Michal Šula, MAFRA

Češi nevstoupili do domácího šampionátu, jak si přáli - nedokázali bodovat. Ve zbývajících zápasech základní skupiny hrají v sobotu proti Srbsku, v úterý pak s favorizovaným Německem. K postupu do semifinále budou potřebovat, zdá se, minimálně čtyři body.

Češi zaujali především v prvním poločase, kdy byli lepším a nebezpečnějším mužstvem. Vedli, ale když soupeř krátce po půli vyrovnal, tak se bránili.

ONLINE REPORTÁŽ ZDE

Hrálo se téměř na jednu bránu. Vítězný gól dal střídající Sisto šest minut před koncem po závaru ve vápně.

Když krátce předtím brankář Koubek zlikvidoval vyloženou šanci Poulsena, vypadalo to, že Češi remízu přece jen uhrají. Nedokázali to. Přitom by si ji zasloužili.

Skromné a krátké slavnostní zahájení turnaje přineslo artistická čísla, pak se činili i čeští fotbalisté. Nejvíc z nich pravý obránce Kadeřábek, který jen pár hodin před výkopem přestoupil ze Sparty do Hoffenheimu.

Jeho dva dravé průniky v úvodu ještě do šance nevedly, samostatná akce z 35. minutě už byla gólová.

Od pravé čáry si navedl míč do středu, téměř bez povšimnutí prošel až do středu vápna a levačkou propálil brankáře.

Němci klopýtli

Favorit celého šampionátu nepřesvědčil. Němci v „české“ skupině na úvod jen remizovali se Srbskem 1:1, navíc prohrávali a zápas dohrávali před pěti a půl tisíci diváky na pražské Letné pouze v deseti mužích.

Dánský kapitán Westergaard přiběhl rozčílený k lavičce a v rozhovoru s trenérem divoce gestikuloval.

Zaplněný stadion v Edenu křičel nadšením a nemusel jen jednou. Češi byli mnohem nebezpečnější, dánský gólman Jensen měl co dělat, aby zastavil střely Klimenta, Přikryla či dorážku Frýdka.

Češi soupeře překvapili nasazením i šikovností. Hrozili ze standardních situací. V obraně byli důrazní, neriskovali, nestyděli se míč odkopnout na tribunu.

Dánové, nejlepší tým kvalifikace s několika hráči z reprezentačního áčka, nastoupili až příliš sebevědomě, vyhlíželi namachrovaně. Mysleli si, že outsidery turnaje snadno přehrají. Mýlili se, pak v obraně nestíhali. Za poločas vůbec brankáře neohrozili.

Česko nastoupilo s Baránkem uprostřed obrany, což se čekalo. Ale Kliment v útoku překvapil.

Reprezentace tímto způsobem vyřešila disciplinární tresty pro Kalase a Kadlece, kteří pykají za vyloučení ještě z kvalifikace v roce 2012.

Právě Kliment, který přitom nedávno ještě ani netušil, že na šampionátu bude hrát, byl hodně vidět. V prvním poločase si připsal tři střelecké pokusy, tedy nejvíc z celého týmu.

Větší šanci však měli jiní. Těsně před přestávkou propadl míč na hranici pokutového území k Přikrylovi, který střílel bez přípravy, ale dánský gólman skvěle vyrazil. K dorážce se dostal Frýdek, ale brankář Jensen se bleskově přesunul.

Když se v úvodu druhé půle Kliment prosadil proti Westergaardovi a jen těsně minul, vypadalo to, že Dánové budou mít proti rozjetým Čechům potíže.

Jenže právě Westergaard vzápětí vyrovnal, když vyskočil na centr mezi stopery a nechytatelně hlavičkoval.

POKYNY. Trenér české fotbalové reprezentace U-21 Jakub Dovalil.
SOUBOJ. Pavel Kadeřábek peláší za míčem, stíhá ho Rasmus Falk.

Dánové celou druhou půli útočili, Češi dlouho pozorně bránili a čekali, až se jim naskytne možnost k brejku.

Moc se jich nedočkali, naopak v závěru udeřil Sisto. Na druhé straně Trávník sice dotlačil míč do sítě, ale góll kvůli předchozímu ofsajdu neplatil.

Skupina A (Praha)

Česko - Dánsko 1:2 (1:0)

Branky: 35. Kadeřábek - 56. Vestergaard, 84. Sisto. Rozhodčí: Marciniak - Raczkowski, Musial (Pol.). ŽK: Knudsen, Vestergaard (oba Dán.). Diváci: 15.987.

Česko: Koubek - Kadeřábek, Brabec, Baránek (82. Jánoš), Hybš - Frýdek, Přikryl (62. Trávník), Petrák, Zmrhal, Krejčí (76. Skalák) - Kliment. Trenér: Dovalil.

Dánsko: Busk - Knudsen, Vestergaard, Sörensen (25. Vigen), Scholz - Höjbjerg, Thomsen, Christensen - Falk (89. Berggreen), Fischer (57. Sisto), Poulsen. Trenér: Thorup.

Německo - Srbsko 1:1 (1:1)

Branky: 17. Can - 8. Djuričič. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Leitner, Günter - Brašanac, Čaušič, Pantič. ČK: 69. Günter. Diváci: 5500.