Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

České volejbalistky postupují do další fáze MS. Keňu porazily 3:0

9:17aktualizováno  12:51
HAMAMACU - České volejbalistky zakončily základní část mistrovství světa v Japonsku očekávaným vítězstvím 3:0 nad Keňou. Postoupily ze čtvrtého místa a do další fáze turnaje, která se odehraje ve dvou osmičlenných skupinách, si přenesly jednu výhru a dvě porážky. V Nagoji, kde už půjde o postup do semifinále, se po dvou dnech volna od soboty utkají s týmy USA, Německa, Kuby a Thajska.
volejbalistky - ilustrační foto

volejbalistky - ilustrační foto foto: ČTK

"Byl to těžký zápas z pohledu koncentrace. Po výhře nad Italkami jsme byly unavené, ale vyhrály jsme bez ztráty setu, a to je důležité. I když snadné to nebylo," uvedla na webu mezinárodní federace FIVB Aneta Havlíčková. "Zápas s Italkami byl jak maraton, proto to s Keňou nebylo snadné. Důležité je, že jsme postoupily dál," řekla kapitánka Ivana Plchotová.

Česko, Thajsko.

Postup ze základní skupiny měly svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera jistý už před začátkem utkání, definitivu jim dala výhra Nizozemska nad Portorikem v prvním dnešním duelu v Hamamacu. Mezi nejlepší světovou šestnáctkou byly české reprezentantky naposledy v roce 1994, kdy deváté místo na šampionátu v Brazílii vybojovala většina stříbrného týmu z brněnského mistrovství Evropy o rok dříve.

Úvod zápasu ale zastihl českou základní sestavu, která o den dříve porazila italské mistryně Evropy, v nedbalkách. Z řady chyb a malého důrazu v útoku vzešlo pětibodové keňské vedení, které český tým zlikvidoval až po druhém technickém oddechovém času.

Živelná radost keňských hráček po každém získaném bodu však byla čím dál řidší, druhý set Češky rozhodly hned v zárodku. Už v závěru úvodní sady se na dvorci objevily druhá nahrávačka Jelínková a univerzálka Útlá, posléze kouč poslal do hry i další náhradnice. "Snažili jsme se ušetřit energii a síly na zápasy v další skupině. Nestarali jsme se o skóre," řekl Šiller po utkání v televizi.

Ani nová sestava ale neměla se snaživým protivníkem snadnou práci. Třetí set začal keňským nástupem na 5:1. "Byly jsme z toho tak vzrušené, že jsme zapomněly hrát," řekla kapitánka Keni Brackcides Khadambiová. Misky vah definitivně překlopila až následná osmibodová česká šňůra. Páté Portoriko a poslední Keňa na turnaji končí, africký celek odjede z šampionátu bez jediného vyhraného setu.