Finále Fed Cupu: Favoritky nezaváhaly, po prvním dni je stav 1:1

B. J. King Cup

13:54
PRAHA - Bitva mezi Českem a Ruskem ve finále Fed Cupu je po sobotě vyrovnaná. První bod získala světová šestka Petra Kvitová, která po nejistém startu zdolala Anastasii Pavljučenkovovou 2:6, 6:1, 6:1. Po ní nastoupila Karolína Plíšková k zápasu se čtvrtou hráčkou světa Marií Šarapovovou. Ruská hvězda vyrovnala po výsledku 6:3, 6:4.

Česká tenistka Petra Kvitová slaví zisk prvního bodu ve finále Fed Cupu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Plíšková, která dostala přednost před ne zcela zdravou Lucií Šafářovou, se utkává s ruskou superstar poprvé v kariéře. Během týdne hlásila, že se Šarapovové nebojí. A skutečně - přílišný respekt vůči slavnější soupeřce nedala mladá Češka znát.

Plíšková vs. Šarapovová

Už o první game se tenistky dlouho tahaly. Šarapovová opět nasadila svou kamennou tvář, na utkání byla jako obvykle maximálně soustředěná. Její údery provázel tradiční zvukový doprovod, který vždy rozčísl ticho ve výměně a rozléhal se arénou.

V šestém gamu vybojovala s vervou hrající Ruska první brejk. Avšak v tom následujícím udělala dvě dvojchyby a nabídla Plíškové možnost srovnat stav.

Snaha české hráčky o rychlou agresivní hru narážela většinou do sítě. Ani jindy tak nebezpečný první servis Plíškové nefungoval. Šarapovová tak první set vyhrála celkem snadno.

Česká tenistka Petra Kvitová slaví zisk prvního bodu s kapitánem Petrem Pálou.
Česká tenistka Petra Kvitová zdraví ruskou soupeřku Anastasii Pavljučenkovovou...

Místo ruského „Davaj!“ znělo pražskou halou hlasité: „Come on!“

Druhý set začal nadějně - Plíšková sebrala blonďaté Rusce servis, ujala se vedení 2:0 a diváci zase měli o něco lepší náladu. Jenže Šarapovová je bojovnice, zaťatou pěstí se povzbuzovala a skvělými returny dostávala vysokou Češku pod tlak.

Šarapovová obrátila skóre z 0:2 na 4:2. Plíšková ruskou „Mášinu“ alespoň trochu přibrzdila čistou hrou na 3:4.

Diváci se snažili - poněkud nesportovně - pomoct: tleskali a křičeli po prvním zkaženém servisu Šarapovové. „Prosím!“ uklidňovala rozhodčí domácí publikum. Ovšem jako by to Rusku ještě víc vyhecovalo a vytáhla skvostný úder.

Plíšková ještě při vlastním servisu odvrátila dva mečboly, ale Šarapovová nakonec udržela sbornou ve hře.

Kvitová zvládla obrat

Světová šestka Kvitová vstupovala do zápasu jako favoritka, vždyť na žebříčku je o 22 míst výš, navíc má s Pavljučenkovovou bilanci šest výher, tři porážky.

Jenže do finálové bitvy vstoupily obě v rozdílném rozpoložení. Ruska navázala na výborné výkony z minulých týdnů, kdy na turnajích v Linci a v Moskvě vyhrála devět z deseti utkání.

Byla přesná, odvážná, málo chybovala. Zato její česká sokyně se trápila. Jako by ji svazovala nervozita. Kupila chybu za chybou. Nešel jí první servis. Dvakrát si podání prohrála, následně za stavu 1:4 promrhala jediné tři brejkboly v prvním setu.

Povedlo se jí ještě snížit na 2:5. Povzbudila se hlasitým „Pojď!“. Nadějně vstoupila i do následujícího gamu. Ale rozjetá a chytře hrající Ruska už si náskok uhlídala.

Kvitová vs. Pavljučenková

Do druhého setu však jako by nastoupila jiná Kvitová. Trpělivější. Jistější. Lépe podávající.

Klíčový byl zřejmě hned druhý game. Češka odskočila při podání soupeřky do vedení 0-40. Tři brejkboly nevyužila. Ani čtvrtý. Pátý. Šestý. Až při sedmém se agresivním forhendovým returnem znovu opřela do bekhendu Pavljučenkovové.

A ta už zamířila jen do sítě.

Skóre začalo růst ve prospěch Kvitové. 3:0. 4:0. 5:0. Blízko byl i „kanár“, neboť Kvitová měla za tohoto stavu dva setboly. Využila však až ten v následujícím gamu.

V úvodní bitvě nastal zásadní zvrat.

Suverénní jízda

Kvitová v nastoleném rytmu nepolevovala. Výrazně ubrala na chybách. Jako by se její stav zase blížil „tranzu“, do nějž se ve Fed Cupu často dostává. Zaskočenou Pavljučenkovovou drtila jedním přesným úderem za druhým.

Znovu získala náskok dvou brejků. Její oslavný křik v hale souznil s erupcemi nadšení v publiku. Ruska se jen zoufale bránila jejímu nátlaku. Za stavu 1:5 a 30-30 zahrála dvojchybu, čímž nabídla Kvitové první mečbol.

Druhou dvojchybou pak zápas ukončila.

Kvitová zaťala pěsti a vydala se oslavovat se zbytkem týmu. Po nejistém začátku svou roli nakonec zvládla přesvědčivě..

„Takhle zle jako v prvním setu hraje málokdy. Ale věřili jsme, že to otočí. Po Fed Cupu půjdu poprosit o důchodové připojištění,“ prohlásil pro Českou televizi Kvitové trenér Davida Kotyza v náražce na typické nervydrásající „vlny“ v utkáních dvojnásobné wimbledonské šampionky.