Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

České kajakářky ovládly ME

20:02
KRAKOV - Závod kajakářek na mistrovství Evropy ve vodním slalomu dnes v Krakově skončil absolutním triumfem České republiky. Podruhé v kariéře se kontinentální šampionkou stala Štěpánka Hilgertová, za ní skončila Marie Řihošková a třetí místo obsadila Irena Pavelková. Mezi kanoisty našel jediného přemožitele Stanislav Ježek, kterého dokázal porazit pouze slovenský obhájce titulu Michal Martikán.

Štěpánka to znovu dokázala. foto: ČTK

Čtyřicetiletá Hilgertová vyhrála ME osm let po triumfu v italské Mezzaně. Dva tituly má i z olympijských her a mistrovství světa, na zlatou medaili z velké akce však čekala od roku 2003, kdy vyhrála MS v Augsburgu. "To mi připadá opravdu hodně dávno. Už mi sice několikrát za kariéru českou hymnu hráli, ale když jsem jí teď slyšela znovu, běžela mi po těle husí kůže. Byl to nádherný zážitek. O to silnější, že jsme tam stály tři," řekla Hilgertová serveru iDnes.

České reprezentantky byly jedinými finalistkami, které projely trať v obou kolech bez dotyku branky. Spravily si tak reputaci po pátečním krachu v závodě hlídek, v kterém skončily po padesátisekundovém trestu až sedmé. "Včera po hlídkách jsme si řekly, že budeme jedna dva tři," potvrdila v České televizi Pavelková, že kajakářky měly po závodě hlídek motivaci navíc.

Jednatřicetiletému Ježkovi, který si stejně jako Hilgertová vybojoval v národní kvalifikaci start na olympiádě, patřilo po semifinále až páté místo. V jízdě o medaile však zajel s převahou nejrychleji a na rozdíl od prvního kola bez "šťouchu". Ten jej nakonec stál titul, protože Martikán, olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa, Ježka v součtu časů porazil jen o 98 setin sekundy.

Výsledky:

Muži:

C1: 1. Martikán (SR) 186,91 (0 tr. sekund), 2. Ježek (ČR) 187,89 (2), 3. Slafkovský (SR) 189,73 (2), ...5. Indruch 192,25 (0), 8. Mašek (oba ČR) 194,20 (4).

Ženy: .

K1: 1. Hilgertová 200,89 (0), 2. Řihošková 201,50 (0), 3. Pavelková (všechny ČR) 203,97 (0)