České florbalistky hladce porazily Německo a jsou ve čtvrtfinále MS

16:53aktualizováno  17:55
TAMPERE - České florbalistky zvítězily v závěrečném utkání v základní skupině B na mistrovství světa v Tampere nad Německem 9:1 a z druhého místa postoupily přímo do čtvrtfinále. Po dvou gólech vstřelily útočnice Hana Sládečková a obránkyně Denisa Billá.

Eliška Krupnová (vlevo) z ČR a Angelika Eggerová z Německa. foto: ČTK

Češky čeká boj o semifinále ve středu od 14:30 SEČ a narazí na vítěze duelu předkola play off mezi třetím týmem ze skupiny A a druhým ze skupiny D. S největší pravděpodobností půjde o Polsko a Rusko či USA. Rozuzlí to až dnešní večerní zápasy.

Tým trenéra Miroslava Janovského od úvodu dobýval zataženou obranu Německa. Prosadil se až v osmé minutě, kdy se Billá uvolnila na půlce a křižně našla na pravé straně u branky Sládečkovou. Ta si připsala první trefu na turnaji. O čtyři minuty později sebrali českému týmu švýcarští rozhodčí Brandle s Niedermannem gól. Po střele Koníčkové jej neuznali kvůli vysoké holi Mlejnkové, ale balónek tečovala německá obránkyně.

Hana Sládečková z ČR dává gól do sítě Německa. Češky nakonec vyhrály 9:1 a z...
České hráčky se radují z gólu.

Českému týmu se dlouho nedařilo zvýšit. Vojáčková, Řepková ani Sládečková Brünnovou nepřekonaly. Po tečované přihrávce Krupnové zachránila Němky od vlastního gólu tyč a štěstí měl osmý tým minulého šampionátu v Brně a Ostravě i po zakončení Urbánkové.

Z ojedinělé šance mohla v 19. minutě vyrovnat Recková, ale Ranochovou neprostřelila. Před první pauzou ještě neuspěla Mlejnková. „Nebyly jsme nervózní, prostě nám to tam jen nepadalo a pak se to změnilo,“ řekla česká obránkyně Klára Leierová.

Hned po přestávce trefila Krupnová horní tyč. Ve 22. minutě ale už skórovala podruhé v utkání Sládečková. Němky sice za 42 sekund díky Timmelové bleskově snížily, ale Češky brzy pojistily náskok. Mlejnková ještě zamířila do tyče, ale Billá už měla přesnější mušku a ve 29. minutě na 4:1 upravila Vrátná. Byla to její 15. trefa na světových šampionátech a překonala Kristýnu Jílkovou, s kterou se dosud dělila o prvenství.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere (Finsko):

Skupina B:

ČR - Německo 9:1 (1:0, 4:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 8. Sládečková (Billá), 22. Sládečková (Řepková), 24. Billá (Mlejnková), 29. Vrátná (Paloncyová), 32. vlastní, 47. Billá (Mlejnková), 49. Paloncyová (A. Bočanová), 55. Čapková (Enenkelová), 56. Ratajová (Vojáčková) - 23. Timmelová (Entelmannová). Rozhodčí: Brandle, Niedermann (oba Švýc.). Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 280.

Švédsko - Lotyšsko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky: 14. Johanssonová Delgadoová, 17. Wijková, 31. Fjellstedtová, 36. Rydfjällová, 38. Wibronová, 46. Stalhultová, 56. vlastní.

Sama Vrátná o tom neměla tušení. „Kdybych to věděla, možná si vezmu míček... Ne, na to už jsem taky stará. Doufám, že ještě nějaké góly přidám, ale od toho tu nejsme, abychom si počítaly body,“ řekla šestadvacetiletá Eliška Vrátná, která je s 27 trefami celkově druhá nejlepší střelkyně v české reprezentaci o 11 gólů za Terezou Urbánkovou.

„Důležité je, že to bylo 9:1, dokázaly jsme se po včerejšku zvednout a doufám, že to tak půjde dál. Teď je důležité se soustředit na čtvrtfinále,“ uvedla Vrátná. Němky občas zahrozily, ale český tým měl po nedělním historickém debaklu se Švédskem 2:17 utkání plně v moci. Ještě v druhém dějství si pokus Krupnové srazila do vlastní branky Timmelová.

V závěrečné třetině rozhodnutého zápasu ještě skórovala podruhé v zápase Billá, první trefu na mistrovství světa zaznamenala Paloncyová a trefily se také Čapková a Ratajová.

Tým dohrával od 45. minuty bez zraněné Vrátné, které po nešťastném zásahu hokejkou spoluhráčky Denisy Ratajové odešla s krvavou tržnou ranou na horním rtu. „Naštěstí mám po svatbě, tak už fotky nepotřebuju,“ smála se Vrátná po zápase a doufala, že nebude potřeba ránu zašít.

„Deny Ratajová v rychlosti zakopla o hráčku, a jak padala, tak se snažila mě zachytit, ale v ruce měla hokejku. Tou mě přetáhla přes obličej. Dál si moc nepamatuju, zatmělo se mi a začala mě bolet pusa. Pak ke mně přiběhly holky a postaraly se o mě,“ dodala s pěti trefami nejlepší střelkyně českého týmu na turnaji.