České florbalistky favorita nezaskočily, zahrají si o bronz

16:32
OSTRAVA - České florbalistky podlehly v semifinále mistrovství světa v Ostravě před rekordní návštěvou 4694 diváků favorizovaným Švédkám 2:9 a v neděli od 12:30 budou hrát o bronz se Švýcarskem. Češky sice v druhé třetině vyrovnaly z 0:2 na 2:2, ale úřadující mistryně světa ještě v prostřední části čtyřmi góly rozhodly. Švédky budou útočit na čtvrtý titul za sebou v repríze předloňského finále proti Finsku.

Zleva Eliška Krupnová (ČR), Victoria Wikströmová (Švédsko), Kristýna Jílková a Jana Christianová (obě ČR). foto: ČTK

Do ČEZ Arény zavítala nejvyšší návštěva v historii mistrovství světa žen, která překonala finále mezi Švédskem a Švýcarskem z roku 2009 ve Västeras (4521 diváků). "Jsme moc vděčné, že diváci chodí a podporovali nás až do konce, i když výsledek je děsivý, i nám zatleskali," řekla útočnice Dominika Šteglová.

Český tým nastoupil ve stejné sestavě jako ve čtvrtfinále proti Polsku a stále bez Billé. Začal aktivně, ale brzy se začaly dostávat do tlaku Seveřanky a v sérii šancí trefila Holmbomová pravou tyč. V šesté minutě už Švédsko vedlo, když se balónek odrazil na střed k Jakobssonové a Christianová poprvé kapitulovala.

Domácí výběr se snažil o střelbu, ale brankářka Marklundová pokusy z dálky kryla. V polovině úvodní části favoritky zvýšily náskok, když po přihrávce Lindströmové zakončila do odkryté branky Mattssonová. Snížení nepřinesla dorážka Žůrkové ani střela Bočanové.

V úvodu druhé části měla šance Urbánková a v 25. minutě Češky poprvé rozbouřily halu. Po práci Jarolímové před brankou si srazila míček do vlastní sítě Wijková. Při následném švédském náporu proměnila brejk po přihrávce Sládečková opět Jarolímová, které fandil v hledišti i otec Karel Jarolím, fotbalový trenér.

"Mohly jsme v tu chvíli věřit a říkat si, že třeba na Švédky máme a můžeme s nimi hrát vyrovnaně, ale během několika málo minut nám ukázaly, že to tak dneska rozhodně nebude," prohlásila brankářka Jana Christianová.

Švédky ztráta náskoku za 144 vteřin nijak nerozhodila a v 28. minutě se trefila z dálky přesně do levého horního rohu Tschöpová. Přesně za minutu zvýšila Wikströmová. Naději ještě mohly vrátit Česku Jarolímová a Žůrková, ale švédská brankářka jejich šance pochytala. V 36. minutě skórovaly během 12 vteřin Jakobssonová a Karlssonová a bylo rozhodnuto.

Zleva Josefina Eiremová (Švédsko) a Iveta Hyršlová (ČR).

"Podráždili jsme je rychle na 2:2 a pak už jsme tahali kačera," řekl asistent trenéra českého týmu Michal Jedlička. "Musel jsem po gólu na 2:2 říct holkám, aby začaly běhat. Celkově jsem ale se zápasem spokojený. Připravovali jsme se na plnou halu, soustředili jsme se na hru, chtěli jsme hrát rychle a hodně střílet," řekl trenér Švédska Curt Söderström.

Suverénní Švédky svou 19. výhru na MS za sebou ještě vylepšily trefami Larssonové, Emelie Lindströmové, která se 37. brankou vyrovnala v čele historické tabulky střelkyň krajance Hermine Dahlerusové, a kapitánky Eiremoové.

"Bylo vidět, že když Švédky chtěly a zabraly, tak nás rozložily. Nepodaly jsme dobrý výkon, byly jsme až moc ustrašené a moc jsme si nevěřily na balónku. Před zápasem jsme si věřily, ale během něj to moc vidět nebylo, že bychom měly nějaké sebevědomí," uvedla Dominika Šteglová.

Střelkyně vítězné branky z duelu o bronz v St. Gallenu doufá, že budou Češky znovu po zápase o 3. místo slavit. Ve skupině český tým podlehl Švýcarkám 1:2 a byla to už osmá prohra ve vzájemném utkání v řadě. "Říkala jsem si, že jestli je máme porazit, tak až v tom druhém zápase. Snad se to povede," dodala Dominika Šteglová.

Mistrovství světa florbalistek v Ostravě:

Semifinále

ČR - Švédsko 2:9 (0:2, 2:4, 0:3)

Branky a nahrávky: 25. Jarolímová, 27. Jarolímová (H. Sládečková) - 6. Jakobssonová, 10. Mattssonová (Lindströmová), 28. Tschopová (Lindströmová), 29. Wikströmová (Eiremoová), 36. Jakobssonová (Mattssonová), 36. Karlssonová (Wijková), 47. Larssonová, 49. Lindströmová (Tschopová), 58. Eiremoová (Wikströmová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 4694.

Sestava ČR: Christianová - Krupnová, Jílková, Černá, Čapková, Halfarová, Niemcová, od 45. navíc Billá - A. Bočanová, Urbánková, D. Šteglová - Jarolímová, H. Sládečková, Hyršlová - Žůrková, Paulovičová, Vojáčková - od 45. navíc Macurová, Hašová. Trenéři: Šatalíková, M. Šteglová a Jedlička.

Švýcarsko - Finsko 2:6 (1:0, 0:5, 1:1)

Branky: 10. Nötzliová, 46. Ulberová - 23. a 60. K. Kujalaová, 36. a 39. E. Kujalaová, 36. Luomaniemiová, 36. N. Rantalaová. Rozhodčí: Moberg, Lindberg (oba Švéd.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 1872.

O 7. místo: Polsko - Německo 3:1 (2:1, 0:0, 1:0).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...