České Budějovice a Hradec Králové se vracejí do nejvyšší soutěže

19:52aktualizováno  20:38
PRAHA - Fotbalisté Českých Budějovic a Hradce Králové se po roční přestávce vracejí do první ligy. Budějovice v přímém souboji o postup deklasovaly Táborsko na jeho hřišti 6:0, Hradec v závěrečném 30. kole Fotbalové národní ligy vyhrál 1:0 v Pardubicích.

Radost fotbalistů Českých Budějovic. foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

České Budějovice, které byly po podzimu až páté, nakonec ovládly soutěž s 62 body. Druhý Hradec v tabulce zaostal o jeden bod, Táborsku 59 bodů k postupu nestačilo.

Stadion Táborska v Sezimově Ústí, obklopený lesem, obsypaly tisícovky diváků, průběh zápasu ale většinu z nich rychle zarmoutil. Budějovicím stačil k návratu do ligy bod, na remízu ale nechtěly spoléhat a na domácí doslova vlétly.

Už ve čtvrté minutě se dostal k míči za vápnem Machovec a přesnou ranou k tyči propálil brankáře Tomu. Autor úvodní branky potvrdil, že je ve střelecké formě a za dalších šest minut se trefil znovu, tentokrát hlavou po rohu.

Hosté v jihočeském derby zcela kralovali a už po čtvrthodině zasadili zdecimovanému Táborsku další úder. Po rychlém brejku se přízemní střelou k tyči prosadil Benát a pár domácích fanoušků zklamaně zamířilo domů.

Dynamo kontrolovalo hru a po pauze přidalo další tři branky. Machovec potvrdil, že je dobrým exekutorem přímých kopů a v 52. minutě zkompletoval hattrick. V 77. minutě přidal pátý zásah střelou pod břevno Hanzlík a osm minut před koncem uzavřel skóre hlavičkující Kalod.

Fotbalistům Hradce na hřišti Pardubic šance na postup svazovala nohy a v prvním poločase jakoby ani do ligy nechtěli. Do druhé půle však s vědomím výsledku z Táborska nastoupili s mnohem větší bojovností a hned si vytvořili dvě velké šance. Kuličovu střelu k tyči skvěle zneškodnil brankář Frydrych, Shejbal trefil při závaru jen tyč.

"Votroky" pak udržel ve hře brankář Koubek, který vyrazil gólovou střelu Řezníčka. Hosté vrhli vše do útoku, na hrot se vysunul i vytáhlý stoper Rolko a přineslo to odměnu. V 78. minutě se na hranici vápna uvolnil hezkou kličkou Halilovič a střelou k tyči poslal Hradec do nejvyšší soutěže.

Žižkov se po prohře 0:1 v Třinci propadl na páté místo tabulky za Varnsdorf, který zvítězil 2:1 v Karviné. Střížkovští Bohemians se rozloučili s druhou ligou drtivou domácí výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem. Zlín na svém hřišti deklasoval Sokolov 5:0, Most zvítězil ve Vlašimi vysoko 4:0.

30. kolo druhé fotbalové ligy

Pardubice - Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 78. Halilovič. Rozhodčí: Bílek - Blažej, Filípek. ŽK: Klátil, Dostálek, Vencl, Kudrna, Jeřábek - Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák. Diváci: 2500.

MAS Táborsko - Dynamo České Budějovice 0:6 (0:3)

Branky: 5., 11. a 52. Machovec, 16. Benát, 77. Hanzlík, 82. Kalod. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Jiřík. Bez karet. Diváci: 7465.

Zlín - Sokolov 5:0 (1:0)

Branky: 31. Holík, 53. Železník z pen., 55. Benčík z pen., 71. Matějov, 90. Pazdera. Rozhodčí: Ochotnický - Černý, Kotalík. ŽK: Železník, Bartolomeu, Salachna - Machek, Kuzmanovič. ČK: 55. Hrubý (Sokolov). Diváci: 918.

Třinec - Žižkov 1:0 (1:0)

Branka: 45. Vomáčka. Rozhodčí: Marek - Dobrovolný, Gallo. ŽK: Bartošák, Bazal, Šťastný (všichni Žižkov). Diváci: 512.

Karviná - Varnsdorf 1:2 (0:2)

Branky: 90. Gonda - 6. Daníček, 17. Schubert. Rozhodčí: Nenadál - Hock, Peřina. ŽK: Cverna (Karviná). Diváci: 789.

Vlašim - Most 0:4 (0:3)

Branky: 23. a 76. Šlapák, 4. Jiří Procházka, 7. Olejník. Rozhodčí: Orel - Pilný, Pochylý. ŽK: Jícha - Djiby, Běloušek. Diváci: 395.

Bohemians Praha - Frýdek-Místek 7:1 (3:1)

Branky: 13. a 34. Boček, 20. Hochmeister, 57. Bukač, 66. Sloboda z pen., 72. Křižan, 76. vlastní Švrček - 23. Staško. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Kubr. ŽK: Ježdík, Hochmeister - Šigut. Diváci: 208.

Vltavín - Ústí nad Labem 0:0

Rozhodčí: Paták - Fišer, Vaňkát.