Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší štafeta v sezoně. Biatlonistky doběhly v Anterselvě druhé

Sport

  12:40aktualizováno  17:15
ANTERSELVA - Po dvou úsecích 12. místo, téměř minutová ztráta a slzy. Výsledek? Druhá pozice a velká oslava nejlepšího výsledku v sezoně. Soukalová a Vítková vytáhly české biatlonistky ve štafetovém závodě v Anterselvě na stupně vítězů. Porazila je pouze Francie.

Český tým oslavuje stříbrnou medaili. foto: Český biatlon, Petr Slavík

Lucie Charvátová zahodila hůlky a plakala. Na druhém úseku, kde tentokrát nahradila Gabrielu Soukalovou, nezvládla střelbu vestoje a musela na dva trestné okruhy.

To znamenalo dramatický pád: z první pozice na třetí položce na 12. místo s odstupem 50 sekund na vedoucí Ukrajinu. Stupně vítězů se zdály ztracené.

Ne však pro nejlepší biatlonistku sezony Soukalovou. Fanoušci čekali zázrak. A ona ho přivezla. Vítkové po běžecké stíhačce a přesné střelbě přivezla štafetu na čtvrtém místě v kontaktu s nejlepšími. A bylo o hodně veseleji.

Vítková sice hned při první střelbě dvakrát zaváhala, ale velkou ztrátu nenabrala.

Báječně si vedla při stojce, kterou zvládla bez jediné chybičky. Odjížděla ze střelnici třetí, na trati předstihla vítězku sprintu Podčufarovovu z Ruska.

Momentka z ženské štafety v Anterselvě.
Gabriela Soukalová.

A českou štafetu dovezla s rukama nad hlavou druhé místě. Po dvou šestých místech v nejlepším výsledky v sezoně, s nímž v Anterselvě už nikdo nepočítal.

„Jsme z toho nadšený,“ řekl trenér Zdeněk Vítek po závodě. „Říkali jsme si po druhém úseku, že do šestky to ještě může vyjít. Nakonec to díky Gábině a Verče dopadlo ještě lépe. Bylo to famózní, to se jinak popsat nedá.“

Puskarčíková splnila úkol, Charvátová jela dva okruhy

První úsek měl jasnou favoritku i vítězku: Selenu Gasparinovou, která je zdaleka nejlepším článkem švýcarské štafety.

Gasparinová, druhá ze stíhacího závodu, pláchla už po startu. A po čisté střelbě ji sekundovaly už jen Rakušanka Hauserová, Běloruska Skardinová a také Puskarčíková.

„Eva Puskarčíková to rozjela fantasticky. Občas se trápí, ale štafeta jí vždycky jde,“ chválil Vítek.

Češka si na ranách vleže ala záležet a nemusela dobíjet ani jednou. Vestoje se čtveřice seřadila vedle sebe. Puskarčíková střílela pomaleji než soupeřky, ale přesně.

Opravila si jen předposlední ránu a předávala z třetího místa s pětisekundovým odstupem za Švýcarskem. Obyčejně by do boje vystřelila Soukalová, ale tentokrát ji vystřídala Charvátová. Největší otazník týmu.

Před závodem šéftrenér Ondřej Rybář vysvětloval svůj záměr: „Lucka Charvátová v předchozích dvou štafetách vždycky nechala na trati nějaké to trestné kolo. Kdybychom už po polovině o nic nejeli, mohou pošetřit síly.“

Zpočátku nic nenasvědčovalo, že by k tomu mělo dojít.

Charvátová pokračovala na dobré vlně. Z první zastávky na střelnici se zvedla jako první bez jediného zaváhání.

Muži skončili osmí

Muži bez Ondřeje Moravce dojeli osmí. Češi běželi v netradičním složení Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář, který byl v roli finišmana poprvé. Na trestné kolo jako ženy nemuseli, ale třináctkrát dobíjeli a ztratili dvě minuty na vítězné Rusy, kteří porazili díky Antonu Šipulinovi ve finiši Němce.

Do trháku ovšem neutekla. Náhradní náboj totiž nepotřebovaly ani její rivalky, a tak se v čele pokračovalo ve čtyřech ve složení: Česko, Ukrajina, Polsko a Švýcarsko.

Až čtvrtá střelba zatřásla závodem. Hlavně v český a polský neprospěch. Charvátová chybovala ještě fatálněji než v Hochfilzenu a Ruhpoldingu. Už první dvě rány na stojce minula a nakonec musela obrkoužit dvě trestná kola.

Trenér Vítek tušil, že problémy mohou nastat: „Z Lucky Charvátové jsme měli na stojce obavu. Rozhodila ji první rána a pak neudržela koncentraci.“

V takové pozici převzala štafetu Gabriela Soukalová, která přes trenérova slova nic nevypustila. Rychle předstihla Norku i Rakušanku.

Stíhací jízdu zbrzdila jedna chyba vleže, po níž odjížděla jedenáctá se 45 sekundami na čelo, kde se praly Francie, Bělorusko a Ukrajina. Druhá, čistá položka ji však katapultovala už na šesté místo deset sekund za stupni vítězů!

Vítkové pokračovala už čtvrtá o čtyři sekundy za třetím Švédskem. O dvacet sekund dříve vybíhala jako první Francouzka Dorinová-Habertová a kousek za ní vítězka sprintu Podčufarovová z Ruska.

Česká finišmenka se protáhla před Švédku Perssonovou a zalehla k první střelbě. Jenže dvakrát musela dobíjet!

Tentokrát chyby nestály českou štafetu tolik. Ačkoliv Ruska s Francouzkou prchly daleko dopředu, Vítková zůstala v kontaktu s Norkou Eckhoffovou ve hře o bronzovou pozici.

A po rozhodující stojce bylo ještě lépe: Češka ustála nápor a jako jediná kolem sebe vybílila všechny terče. Eckhoffová selhala.

Česká štafeta měla našlápnuto ke stupňům vítězů.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie)

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Francie (Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová Habertová) 1:07:53,5 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. ČR (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) -17,2 (2+7), 3. Rusko (Šumilovová, Zagorujková, Jurlovová, Podčufarovová) -21,1 (0+10), 4. Itálie -21,7 (0+11), 5. Norsko -47,1 (1+10), 6. Švédsko -50,5 (0+7).

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Šipulin) 1:12:42,8 hod. (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -1,1 (1+4), 3. Norsko (Björndalen, Birkeland, J. Bö, Bjöntegaard) -22,9 (0+7), 4. Rakousko -1:01,7 (1+11), 5. Francie -1:39,3 (0+11), 6. USA -1:43,8 (1+13), ...8. ČR (T. Krupčík, Šlesingr, Soukup, Krčmář) -2:00,9 (0+13).

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...