'Rychlý holky' jsou ve finále štafety. Postoupily na čas

20:41
LONDÝN - Běžkyně Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová se probojovaly na olympijských hrách do finále štafety na 4x400 metrů. Ve druhém semifinálovém běhu skončily čtvrté a přímý postup ze třetího místa jim sice unikl, dosažený čas 3:26,20 minuty však poslal bronzové kvarteto z mistrovství Evropy v Helsinkách do bojů o medaile.

Zleva: Zuzana Hejnová, Jitka Bartoničková, Denisa Rosolová a Zuzana Bergrová foto: ČTK

Finišmanka Hejnová, která v Londýně získala bronz na 400 metrů překážek, marně stíhala olympijskou vítězku z Pekingu a stříbrnou z letošních her Christine Ohuruoguovou. Na čtvrté pozici ale byla česká štafeta v cíli o devět setin dříve než Nigerijky na stejné příčce v prvním semifinále.

České kvarteto zaostalo dnešním výkonem jen o 18 setin za svým nejlepším časem z Helsinek. "To jsme se jen rozbíhaly. Ztra to bude o dost lepší, už bychom si ten čas pod 3:26 zasloužily," shodily se bronzové medailistky z halového mistrovství světa 2010 v Dauhá, kde získaly cenné kovy až po diskvalifikaci Jamajčanek za doping.

Běžkyně byly 32 setin od vyřazení. Byl to mazácký postup? "No, taky trochu štěstí," uznala Bartoničková. "Řekly jsme si, kolik má každá běžet, rychle jsme to ve svolavatelně sečetly, aby nám to vyšlo," usmívala se Bergrová.

"Bylo to těsně," uvedla Hejnová. Ve finále se chtějí ještě zlepšit. "Zítra to musíme spočítat trošku líp. Musíme večer udělat nějakou statistiku," řekla Bergrová. "To je jednoduchý, naplno," měla jasno Bartoničková. "A musíme porazit aspoň jednu štafetu," skočila všem do řeči Rosolová.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Ostatní ji ale hned okřikly. "Nebuď skromná!" "Všichni chtějí medaili, ale holky neviděly ty naše nohy zblízka. My jsme takové květinky," smála se Bergrová. "Chcete vidět květinku?" reagovala Rosolová a otočila kolegyni zády, na nichž byly znatelné modřiny od uvolňovací metody podtlakovými baňkami. "Včera byl u mě na pokoji (britský sprinter) Dwain Chambers," žertovala Bergrová.

Suverénně nejrychlejší byly Američanky, které v běhu s českými atletkami dosáhly i s náhradnicemi v sestavě výkonu 3:22,09. Druhý čas zaběhly Rusky a třetí byly domácí reprezentantky, které česká čtveřice těsně porazila v boji o bronz na nedávném evropském šampionátu. Tam chyběla Britkám Ohuruoguová.

Sprinterský fenomén Usain Bolt bude v sobotu usilovat ve štafetě na 4x100 metrů o třetí londýnské zlato a zopakování vítězného hattricku z Pekingu. Jeho kolegové dnes v rozbězích obsadili druhé místo o setinu za Američany.