Basketbalistky nestačily ani na Turecko, ale šance žije

13:57aktualizováno  18:13
LONDÝN - České basketbalistky prohrály i své druhé vystoupení na olympijských hrách v Londýně. Po úvodní porážce s Čínou dnes nestačily na Turecko, kterému po nervózním výkonu podlehly 57:61. Nepomohl jim ani výkon Jany Veselé, která zaznamenala 19 bodů. Stále však mají šanci na postup do čtvrtfinále, k čemuž ale potřebují vyhrát alespoň dva ze zbývajících tří zápasů ve skupině s USA, Angolou a Chorvatskem.

Smutek českých basketbalistek po porážce s Tureckem, uprostřed je Ilona Burgrová foto: Reuters

"Opět jsme v první čtvrtině nedávali body, trošku jsme se hledali v obraně," řekl kouč Lubor Blažek. Druhý poločas byl podle jeho slov lepší. Hráli jsme naši hru, družstvo zvedlo hlavu, takhle to mělo být celý zápas," prohlásil. "Samozřejmě je to nepříjemná situace, ale nebudu se vracet k tomu, co bylo. Teď se bude hrát zápas s Chorvatskem a jeden z nás postoupí. Tým musí zvednout hlavu," dodal.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Češky začaly hodně nervózně, dopouštěly se mnoha chyb (osm ztrát za první čtvrtinu) a především se jim vůbec nedařilo uvolňovat bez míče. Spoustu akcí tak musely řešit individuálně a ofenziva hodně skomírala. Fungovala alespoň obrana, a protože Turkyním se v útoku také tolik nedařilo, ztráta zůstávala nízká.

Starala se o to zejména Veselá, která dala 13 z úvodních 19 bodů českého týmu a držela Turecko v dosahu. Jenže za stavu 19:24 se dostala do problému s fauly a pro jistotu střídala. Bez ní se českým reprezentantkám nepodařilo čtyři minuty zaznamenat ani bod a ztráta narostla na poločasových 12 bodů.

Veselá: Hrajeme pomalu, staticky a nefunguje nám útok

"V první čtvrtině nám utekly. I když jsme potom zabojovaly a celý zápas stahovaly, ty body ze začátku nám chyběly," řekla Veselá. Týmu prý chyběl pohyb a skutečnost, že hráčky netrefovaly snadné pokusy. "Všechno souvisí se vším. Ony dobře bránily, ale myslím, že víc je to o nás. Ten útok prostě nefunguje, hrajeme moc pomalu a staticky. Jedna hraje a čtyři stojej," doplnila kriticky Veselá.

Přestávka ale Češkám prospěla stejně jako zařazení hráček z lavičky Zohnové a Bartoňové, které hru rozhýbaly a šňůrou 10:1 stáhly turecký náskok na čtyři body. Po šťastné trojce Vítečkové to pak bylo jen o tři a ze zápasu se stalo drama, ve kterém mohl rozhodovat každý koš.

Jenže Češkám se nedařilo využívat nabízené šance. Místo aby potrestaly chyby soupeřek, znovu samy chybovaly, navíc v obraně dvakrát zapomněly na střelkyně z dálky. Výsledkem byly dvě turecké trojky a vedení o deset bodů čtyři minuty před koncem.

Elhotová sice přispěla k dalšímu snížení na čtyři body, ale Turkyně už si koncovku pohlídaly a připsaly si důležité vítězství. "Jako v prvním zápasu jsme si nechali utéct začátek a bylo to. Toho se musíme vyvarovat. Nevím, co za tím vězí," krčila rameny Elhotová. "Na rozdíl od nás se vždycky hýbalo pět hráček, nevěděly jsme, kdo bude skórovat," dodala.

Výsledky basketbalistek na OH

Skupina A
ČESKO - Turecko 57:61
(8:13, 21:33, 39:45)
Nejvíce bodů: Veselá 19, Vítečková 11, Elhotová 8, Bartoňová 6 - Yilmazová, Caglarová a Palazogluová po 11, Iveginová 9. Rozhodčí: Estevez (Arg.), Suguro (Jap.), Abákil (Mar.). Fauly: 16:15. Trestné hody: 15/11 - 18/13. Trojky: 4:6.

Chorvatsko - Čína 58:83 (31:39), 23:15 Angola - USA.

6. Angola 1 0 1 50:72 1

Skupina B: Francie - Austrálie 74:70 po prodl. (28:27, 65:65), 17:45 Rusko - Brazílie, 21:00 Velká Británie - Kanada.