Česká lvíčata zahájila přípravu na ME vítězstvím, porazila Ukrajinu

17:11
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Fotbalovým reprezentantům do 21 let vyšel první přípravný zápas před mistrovstvím Evropy, když dnes v Uherském Hradišti porazili 2:1 Ukrajinu, s níž se utkají na červnovém turnaji v Dánsku ve skupině. Už dva roky neporažený český výběr k vítězství došel především díky výkonu v prvním poločase, kdy se o jeho branky postarali Jan Vošahlík a debutující Václav Kadlec. Prohru Ukrajiny osm minut před koncem zmírnil Petrov.

Česko - Německo. Kvalifikace ME do 21 let foto: ČTK

České jednadvacítce trvalo jen chvíli, než se v úplně nové sestavě rozkoukala. V konfrontaci s Ukrajinou, která přijela bez většiny své úspěšné kvalifikační sestavy, ale s několika loňskými mistry Evropy do 19 let, byla brzy zřejmá její převaha. I když kouč Jakub Dovalil nechal na lavičce tradiční opory Mazucha, Dočkala, Čelůstku či kanonýra Pekharta, jež mohl útočit na gól už v desátém soutěžním utkání za sebou.

Nepřehlédněte

Obrana, v níž poprvé nastoupil sparťanský stoper Lukáš Hejda, byla téměř bez práce, hodně vidět byl další debutant z Letné Kadlec, kterému seděla role středového tvořivého hráče s volností při ofenzivních manévrech. Právě Kadlec byl už v osmé minutě na počátku první české gólové akce. Míč od něj putoval ke Kovaříkovi a hlavičkující Vošahlík nechal vzpomenout na svoji trefu z říjnové baráže proti Řecku.

Trenér Jakub Dovalil

"Rád jsem zejména za první půli. Protože se do ní zapojili úplně noví hráči Hejda s Kadlecem nebo ti, co toho tady v poslední době tolik nenahráli. Každopádně jsme to odehráli velmi dobře a ten rozdíl před přestávkou mohl být ještě vyšší. Zápas jsme zvládli v podstatně jiné sestavě než třeba baráž, což je velké plus."

"Do týmu zapadl Václav Kadlec a hrál velmi dobře. Splnil to, co jsme od něj očekávali a potvrdil svoje kvality. Poslední zápasy ve Spartě nehrál, tak mu asi i tento zápas přišel vhod. Sedělo mu asi i místo podhrotového hráče."

Češi na hřišti vládli, dobře kombinovali a tím si připravovali prostor pro nebezpečné akce. Po dalším průniku Kadlece v jasné šanci selhal útočník Kozák. Osmnáctiletý brankář Dynama Kyjeva Koval, který už sbírá starty v evropských pohárech, ukázal svoji třídu i po pokusu Vošahlíka a pak měl i štěstí, když Kovařík trefil tyč. Hodně práce měl i při nedotaženém sólovém úniku Vošahlíka, ale šest minut před poločasem už byl bezmocný. Po rychlém úniku beka Řezníka se předvedl drzou gólovou patičkou Kadlec.

Při prvním startu v jednadvacítce hned slavil gól, stejně jako před měsícem při svém debutu v seniorské reprezentaci v kvalifikačním zápase v Lichtenštejnsku. Nažhavený Kadlec vzápětí mohl skórovat podruhé, ovšem jeho voleji chyběla přesnost.

Po poločase aktivita opadla
Český výkon snesl v prvním poločase přísné měřítko, po změně stran už úroveň zápasu upadla, což je při tradičních střídáních a změnách v sestavě pravidlem. Dovalil ve druhém poločase vyměnil šest hráčů, domácí sice kontrolovali hru, ale na dostřel branky se už nedostávali tak lehce a často jako v úvodním dějství. Nadějně vypadal postup záložníka Hořavy, který na poslední chvíli utnul ukrajinský stoper.

Ukrajina svůj matný výkon vylepšila až v závěru, kdy potrestala pasivitu českého týmu. Střídající obránce Čelůstka se nechal přeskočit Petrovem a ten díky důrazu snížil. Téměř totožná situace se opakovala i v poslední minutě, kdy přes Čelůstku zaútočil Garmaš, který trefil tyč. O výhru už Češi ale nepřišli a částečně soupeři vrátili dva roky starou prohru z Uherského Hradiště, která tehdy Čechy stála postup do baráže.

Výsledek přátelského zápasu

ČR "21" - Ukrajina "21" 2:1 (2:0)
Branky: 8. Vošahlík, 39. Kadlec - 82. Petrov.

Rozhodčí: Kružliak - Mókoš, Sluk (všichni SR). ŽK: Prijma, Opanasenko, Petrov (všichni Ukr.). Diváci: 2042.

ČR "21": Vaclík (46. Hanuš) - Řezník (72. Čelůstka) , Hošek (63. Mazuch), Hejda, Lecjaks - Gecov (63. Vácha) - Vošahlík (78. Dočkal), Kadlec, Hořava (63. Černý) , Kovařík - Kozák (63. Pekhart). Trenér: Dovalil.

Ukrajina "21": Koval - Opanasenko (73. Jeremenko), Kryvcov, Plastun (46. Parcavania), Prijma (43. Budko) - Vicenec (76. Kaverin), Čajkovskij (64. Grečinkin), Bogdanov (46. Petrov), Garmaš, Zapadnja - Bezus (64. Pavlov). Trenér: Jakovenko.