Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Opět bez medaile. Hokejoví junioři prohráli na MS 0:3 se Slováky

3:15aktualizováno  7:24
MONTREAL - Čeští hokejisté podlehli ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Montrealu Slovensku 0:3 a podesáté za sebou se nedostali do bojů o medaile. Branky vítězů vstřelili Michal Kabáč, Peter Cehlárik a Martin Réway, svěřenci trenéra Miroslava Přerosta recept na brankáře Denise Godlu nenašli. Slováci se v souboji o finále utkají s favorizovanou Kanadou, která porazila Dánsko vysoko 8:0.

Ondřej Kaše nastřelil tyčku! foto: ČTK

„Je to obrovské zklamání. Měli jsme obrovskou příležitost prolomit to pro nás zakleté čtvrtfinále, ale nedokázali ji využít. Asi jsme si to takhle zasloužili, možná to mělo takhle být,“ prohlásil český útočník David Pastrňák a narážel tak na nepřesvědčivé vystoupení týmu v turnaji.

Kvůli viróze vypadl z české sestavy útočník David Kaše a vrátil se tak do hry Michael Špaček. Dlouho se hrálo bez větších šancí a Češi se neprosadili ani při přesilovce po Réwayově vyloučení. Ve 14. minutě byli blízko gólu Slováci, když se střela Skalického odrazila od levé tyče a gólman Svoboda stihl včas zachytit puk lapačkou před brankovou čárou, což sudí Gofman s Oleninem ještě prověřili u videorozhodčího.

Souboj Petera Cehlárika (vlevo) s Janem Štenclem během čtvrtfinále mistrovství...

Další zaváhání v české defenzívě už ale Bokrošův tým potrestal. Kabáč se dostal z levé strany sám před Svobodu a se štěstím jej po blafáku do bekhendu překonal, když se odražený padající puk od gólmanovy nohy odrazil do branky a Pastrňák ho odvrátil až za brankovou čárou. Pro Slováky byl tentokrát výrok od videa radostnější.

Hlasy po utkání

Miroslav Přerost (trenér ČR): "Rozhodla druhá třetina. Měli jsme obrovské množství příležitostí, které jsme neproměnili. Pak už možná v závěru zapracovala nervozita. Slováci hráli z organizované defenzivy, my jsme stále chodili do jejich plného postavení a vzácná přečíslení jsme využít nedokázali. Když tyto šance nevyužijete, tak se vyhrát nedá. Potřebovali jsme, aby se prosadili klíčoví hráči, ale to se tentokrát bohužel nepodařilo."

David Pastrňák (útočník ČR): "Je to obrovské zklamání. Měli jsme obrovskou příležitost prolomit to pro nás zakleté čtvrtfinále, ale nedokázali ji využít. Asi jsme si to takhle zasloužili, možná to mělo takhle být. Chyběla nám i trocha štěstí, vytvořili jsme si spoustu šancí, ale zkrátka jsme je neproměňovali, zatímco jim se to dvakrát povedlo."

Patrik Zdráhal (útočník ČR): "Troufám si říct, že jsme i chvílemi byli lepším týmem, ale po tom, co jsme v začátku turnaje předváděli, jsme si asi ani nezasloužili čtvrtfinále přejít. Nedal jsem jednu obrovskou tutovku, což si vyčítám. Nakoplo by nás to a mohl se hrát úplně jiný zápas, ale to se bohužel nestalo."

V druhém dějství byly velké šance především na české straně. Ve 23. minutě se dostal do úniku v oslabení Ondřej Kaše, ale po blafáku do bekhendu trefil jen pravou tyč. Na druhé straně se pokoušel zvýšit Réway. Přerostův tým se tlačil za vyrovnáním, jenže Mašínův pokus byl zblokován a Zachova přihrávka nenašla hokejku Zdráhala ani Pastrňáka.

Závar před svou brankou musel řešit i Svoboda. Největší šanci druhé části připravil ve 34. minutě lídr české ofenzívy Pastrňák pro Zdráhala, který ale zblízka netrefil. Další možnost Vránovi na konci druhé části zmařil pádem pod nohy Godla a dorážet do odkryté branky nestačil Kämpf, jenž zkoušel smazat ztrátu i hned v úvodu třetí třetiny.

Slovenský gólman Debis Godla řídil obranu Slováků a sám doslova čaroval. Zde...

Ve 42. minutě se dostal k zakončení před rozhozeným Godlou Pastrňák, do jeho rány ovšem stačil skočit Jaroš. Naděje Přerostova výběru pak držel Svoboda, který zlikvidoval Skalického únik při oslabení Slováků a také o několik minut později Sukelovu ránu. Češi se neprosadili při Šoltésově trestu a Slováci pak pojistili náskok.

V 55. minutě po neúspěšném vhazovaní, při němž se českému týmu nedařilo celý zápas, se po dalších chybách prosadil natřikrát před Svobodou Cehlárik. Ten mohl vzápětí přidat i další gól. Češi se snažili zdramatizovat utkání marně, naopak devět vteřin před koncem zamířil při power play do prázdné branky sparťan Réway. Česká dvacítka tak čeká na semifinále od bronzu v roce 2005 v Grand Forks.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu - čtvrtfinále:

ČR - Slovensko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Kabáč (Koyš), 55. Cehlárik (Lantoši, Rosandič), 60. Réway. Rozhodčí: Gofman, Olenin - Lazarev (všichni Rus.), Mills (Kan.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7696.

ČR: M. Svoboda - Klok, Němeček, Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, Zacha, Zdráhal - Mandát, Špaček, D. Kubalík - Gorčík, Marek Růžička, Voženílek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

Slovensko: Godla - Černák, Rosandič, Jaroš, Holenda, Hochel, Bačik, Jendrol - Cehlárik, Réway, Lantoši - Koyš, Sukel, Skalický - Bondra, Kabáč, Petráš - Paulovič, Rehák, Šoltés. Trenér: Ernest Bokroš.

USA - Rusko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. DeAngelo (Butcher, Eichel), 49. Werenski (Matthews) - 3. Barbašjov (Lešenko, Bučněvič), 16. Šarov (Mamin, Dergačov), 42. Tolčinskij (Pajgin, Goldobin). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 8:6. Využití: 1:2. Diváci: 8694.

Švédsko - Finsko 6:3 (0:0, 3:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 25. Forsling (Nylander, Kempe), 25. Wallmark (Aho, Olofsson), 29. Norell (Forsling, Kempe), 42. Kempe (Lindblom, Holmström), 54. Lindblom (Nylander), 60. Wallmark (Hägg) - 22. Ikonen, 30. Rantanen (Ikonen, Hintz), 36. Kapanen (Mustonen, Honka). Rozhodčí: Patafie (USA), St. Jacques - Browne (oba Kan.), Wüst (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Využití: 3:0. Diváci: 14.440.

O udržení - 1. zápas:

Švýcarsko - Německo 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Fiala (Rod, Malgin), 21. Rod (Fora, Malgin), 26. Fazzini (Hischier), 34. Hischier (Fora, Fazzini), 46. Rod (Malgin) - 29. Tuomine (Tiffels), 56. Kurz (Michaelis). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Miller (USA) - Dehaen (Fr.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc Wissmann (Něm.) 10 min. Bez využití. Diváci: 7409.