Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Češi znají soupeře: Švédi vyřadili Němce

19:50aktualizováno  21:26
PRAHA/BRATISLAVA - Hokejisté Švédska přehráli své německé soupeře 5:2 a těší se na účast v semifinále. Tam se utkají s českou reprezentací. Pro Němce turnaj končí.

Švédsko - Německo (radost Švédů). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Oba celky v posledních osmifinálových zápasech prohráli - Němci poprvé na šampionátu v Bratislavě padli v základní hrací době, když je Češi smetli 5:2, Švédové nestačili po výsledku 2:3 na Kanadu.

Oba soupeři věděli, o co se hraje, a tak se do sebe hned od úvodního hvizdu pustili pořádně z ostra. Už z prvního útoku Švédska padl gól: Thörnberg ve 33 vteřině utkání vystřelil od modré čáry a kotouč před brankářem Endrasem tečoval do sítě jeden z obránců.

Švédsko vedlo 1:0, ovšem jen na několik málo chvil. Brzy totiž vyrovnal Barta. Po Mauerově přihrávce se ocitl za obranou severského týmu, udělal pár kroků k brance a přesnou střelou do šibenice srovnal. Němci poté byli o poznání aktivnějším týmem. Ve velké gólové příležitosti se ocitl Tripp, ale se svou dorážkou před brankovištěm selhal.

Skóre se znovu měnilo v 16. minutě. Při signalizovaném vyloučení gólman Fasth rozehrál kotouč, na modré čáře našel Thörnberga, který asistoval ještě Backlundovi. Mladý Švéd vypálil z voleje a vrátil svému týmu vedení.

Skandinávský celek začal zápasu dominoval v úvodu druhé třetiny. Nilssonovo nahození tečoval do branky Persson. O chvíli později dorazil ránu od modré čáry do branky Eriksson a Švédsko vedlo už 4:1.

Až poté se osmělili Němci. Švédové nestíhali a museli reagovat fauly, což vyústilo v jejich dvojnásobné oslabení. Hokejisté z Německa ale dvojnásobnou přesilovou hru využít nedokázali. Zadařilo se jim až v závěru druhé dvacetiminutovky: nejprve velkou šanci nevyužil Rankel, který ovšem ihned poté vyslal z rohu kluziště přihrávku před brankoviště, kde Wolf kotouč dorazil po do sítě.

Ve třetí třetině třetině si Švédové své vítězství pohlídali. Sice nedokázali využít dlouhou přesilovku 5 na 3, přesto se ještě jednoho gólu v síti Německa dočkali. Postaral se o něj Thörnberg, který do odkryté části branky dorazil Berglundovu střelu.

Pavouk turnaje severskému týmu do semifinále přiřkl výběr České republiky, která porazila v odpoledním zápase porazila USA 4:0.

Mistrovství světa v hokeji, čtvrtfinále v Bratislavě:

Švédsko - Německo 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Thörnberg (Berglund), 16. Berglund (Thörnberg, Fasth), 25. Persson (Nilsson, Ekman Larsson), 29. Eriksson (Rundblad, Nilsson), 49. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi-Svensson) - 3. Barta (Mauer, Kink), 39. Wolf (Rankel, Holzer). Rozhodčí: Šindler (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 8986.

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson - Thörnberg, Pääjärvi-Svensson, Berglund - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - Ericsson, Wallin, Backlund - Sjögren. Trenér: Pär Marts.

Německo: Endras - Krueger, Dietrich, Braun, Holzer, Lavallee, Hördler, Reul, N. Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Ullmann, P. Reimer, Müller - Gogulla, Tripp, Schütz - Barta, Mauer, Kink. Trenér: Uwe Krupp.