Češi vstřelili pod Bílkem konečně branku, na výhru to ale s Tureckem nestačilo

20:51
HARRISON - Českým fotbalistům se odveta za prohru z mistrovství Evropy před dvěma lety nepovedla. S Tureckem dnes v přípravném utkání v americkém Harrisonu prohráli 1:2 a mohli být rádi, že zápas neskončil vyšším rozdílem. Nekompletní český tým byl po celý zápas horší, ani po počtvrté pod taktovkou trenéra Michala Bílka neuspěl.

Česko - Turecko. foto: Reuters

Devět minut před koncem sice vstřelil Milan Černý první gól v Bílkově éře, ale to už Turci vedli 2:0 po střelách Ardy a Nihata. Pořadatelé avizovali vyprodaný stadion, ale do ochozů zbrusu nové arény přišlo mnohem méně diváků. Jak se však očekávalo, takřka všichni byli fanoušky Turecka, kteří si s chutí zazpívali hymnu, kterou stejně jako v českém podání zpívala mladá krajanka.

Češi začali zápas lépe, ale jen do sedmé minuty, než byla hra přerušena a s tureckým dresem se pateticky, skoro poamericku, rozloučili Okan Buruk a Emre Asik. U postranní čáry se shromáždili všichni hráči, funkcionáři i realizační tým a dojemné loučení trvalo skoro tři minuty. Zlaté pamětní plakety předal střídaným hráčům nový trenér Guus Hiddink, který ale na lavičku ještě neusedl.

Česko - Turecko.

Do konce června je totiž vázán smlouvu s ruskou reprezentací a do té doby nesmí oficiálně vést turecký tým. Ještě předtím stačil ostře vypálit Fenin, ale jen do brankáře Volkana, Hübschman v dobré pozici hlavičkoval nad branku. Po vystřídání ale Turci začali předvádět své přednosti v ofenzivě a díky slabé hře české středové řady měli hodně usnadněný přechod do ofenzivy.

Především na Holkovi a Jaroslavovi Černém bylo znát, že podobný zápas je v současnosti nad jejich možnosti. Hlavně Arda si dělal kolem šestnáctky co chtěl. Ve 14. minutě ještě jeho střela šla vedle, při ráně Nihata se vyznamenal Čech, Altintop pálil vedle. Jenže ve 31. minutě nezajištěný Kušnír prohrál na pravé straně trestného území souboj s Ardou a ten se už střelecky prosadil.

Ještě jednou před poločasem měl autor gólu další možnost, ale znovu tým podržel gólman Čech. Výkon českého týmu měl klesající úroveň, hráči nestačili rychlostně a turecký tlak narůstal. Poločas byl pro Čechy vysvobozením, trenér Bílek poslal na hřiště raději zkušenost v podobě Sionka s Polákem. Než se však stačili rozkoukat, rázem museli dohánět dvoubrankový rozdíl po další Ardově akci.

Ten našel dvanáct metrů před brankou Nihata, kterého nedokázal uhlídat Hübschman, a český "kat" z Eura 2008 znovu zaúřadoval, Čech neměl na jeho ránu z první šanci. Po druhém gólu se Turci trochu stáhli, jako by je nový kouč Hiddink už něco naučil ze své taktické dílny. I proto měli Češi najednou více prostoru ve středu hřiště, také přítomnost Poláka hře hodně pomohla.

V 76. minutě byl blízko snížení Lafata po Kušnírově vybídnutí, ale jeho rána z deseti metrů těsně minula branku. Nakonec se Češi dočkali alespoň náplasti v podobě snížení: střídající Milan Černý vystihl chybnou malou domů od F. Emreho a šikovně prostřelil gólmana Volkana.

Závěrečný tlak ale už k vyrovnání nevedl, i když turecké zmatky v obraně ještě naději přinést mohly. Nejslibnější pokus měl Pekhart, jeho hlavička ale nebyla nebezpečná, Sionko ve skrumáži pálil nad branku. Český tým tak na první vítězství pod trenérem Bílkem musí čekat dál. Další šance bude v úterý v noci proti týmu Spojených států.

PŘÍPRAVNÝ DUEL VE SPOJENÝCH STÁTECH

Česká republika - Turecko 1:2 (0:1)
Branky: 81. M. Černý - 31. Arda, 47. Nihat.
Rozhodčí: Geiger - Strickland, Vasoli (všichni USA). ŽK: B. Emre, Servet - Kušnír, Holek. Diváci: 16.371.

Česko: Čech - Kušnír, Rajnoch, Mazuch (63. Lafata), Pudil - Plašil (77. Skácel), Holek (46. Polák), Hübschman, J. Černý (46. Sionko) - Necid (77. Pekhart), Fenin (63. M. Černý). Trenér: Bílek.

Turecko: D. Volkan - Sabri, A. Emre (7. Gökhan, 65. F. Emre), Servet, Caglar - S. Selcuk (77. I. Selcuk), B. Emre - Okan (7. S. Volkan, 46. Kazim), Nihat (58. Turgay), Arda (82. Mehmet) - Halil Altintop (46. Semih). Trenér: Oguz.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...