Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Češi vedení Haškem uspěli, Belgii porazili 3:1

16:45
TEPLICE - Premiéra trenéra Ivana Haška u české reprezentace skončila vítězstvím. Národní tým potvrdil svou neporazitelnost na teplické půdě, kde dnes porazil 3:1 Belgii, přestože už ve 12. minutě prohrával.

ČR-Belgie, Svěrkoš s Plašilem gratulují Barošovi foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ještě před poločasem ale stačili Češi výsledek otočit po trefách Hubníka a Baroše, jenž proměnil penaltu. Dvanáct minut před koncem pak pečetil skóre Rozehnal, pro kterého to byla stejně jako pro Hubníka premiérová trefa v reprezentaci.

Zápas nezačal pro českou reprezentaci vůbec dobře - už v první minutě vystrašil nepotrestanou chybou při obranném zákroku stoper Hubník, který se postavil do sestavy nečekaně na úkor Rozehnala. Trenér Hašek ale překvapil i na jiných postech - Jankulovski si asi bude těžko vzpomínat, kdy začínal zápas mezi náhradníky. Do ideální sestavy se dostal i Štajner.

Na hře českého celku byly změny znát a teplické publikum mu také příliš nepomohlo. Ještě než se začalo na Stínadlech fandit, už se na některé hráče pískalo a kritická reakce vyvrcholila ve 12. minutě, kdy se po sérii dalších chybiček ranou z dvaadvaceti metrů přesně k tyči blýsknul Vertonghen.

Už o osm minut později ale pískot utišil Hubník, který ve svém druhém reprezentačním zápase vstřelil první gól. Dobře totiž ze dvou metrů od brankové čáry zareagoval hlavou na míč, který po Plašilově trestném kopu vyrazil gólman Stijnen.

Vstřelený gól Čechům pomohl, přinejmenším v ofenzivě. Velké šance se ale nerodily a hned první z nich znamenala otočení výsledku. Pět minut před poločasem vypálil Polák z hranice šestnáctky do tyče, při boji o odražený míč Van Buyten srazil podle rozhodčího Svěrkoše a nařízenou penaltu Baroš jistě proměnil.

Již tak nesourodou hru obou týmů po přestávce ovlivnila řada střídání a především ta na české straně znovu překvapila: dosud levý bek Kadlec se přesunul na stopera a čerstvý Rozehnal na defenzivního záložníka.

Svěrkoš byl pak blízko další české trefě, jenže jeho ránu po vyšachování obrany zblokovali obránci, stejně jako dva pokusy Pudila. Nejblíže byl ale třetímu gólu v belgické síti Kadlec po rohu v 62. minutě, kdy trefil míč "nůžkami" přesně doprostřed branky. Tam chybějícího gólmana zastoupil útočník Dembelé, jenž míč stačil napálit do břevna a od něj se odrazil do pole.

Závěrečných dvacet minut zápasu přineslo paradoxně oboustranně nejlepší fotbal. Zvlášť domácí se snažili dát výsledku optimističtější podobu a nakonec se jim to podařilo: sváteční záložník Rozehnal ve svém 57. reprezentačním utkání po závaru vstřelil svůj první gól vůbec a uzavřel tak účet očekávaného utkání, které bylo generálkou na podzimní kvalifikační souboje. A diváci nakonec vyprovodili mužstvo skandovaným potleskem.

Česká republika - Belgie 3:1 (2:1)

Branky: 27. Hubník, 41. Baroš z pen., 79. Rozehnal - 12. Vertonghen.

Rozhodčí: Sippel - Wezel, Scheppe. ŽK: Štajner, Pudil - Vertonghen.
Diváci: 13.890.

Sestavy: ČR: Čech - Grygera (46. Pospěch), Sivok, Hubník (46. Rozehnal), Kadlec - Štajner (88. Šimůnek), Jarolím (46. Rozehnal), Polák, Plašil - Svěrkoš (66. Necid), Baroš (46. Pudil). Trenér: Hašek.

Belgie: Stijnen - Vanden Borre, Van Buyten, Vermaelen (46. Simmons), Van Damme - Dembele, Defour, Vertonghen (86. Alderweireld), Hazard (67. Mirallas) - Fellaini (46. Mpenza), De Sutter (46. Sonck). Trenér: Vercauteren.