Češi v přípravě převálcovali svého soupeře z Lotyšska 4:1

19:27
PRAHA/LIBEREC - Generálka české reprezentace před startem kvalifikace na mistrovství Evropy vyšla téměř na jedničku. Po dobrém prvním poločase přišla čtyřicetipětiminutovka druhé, kde už český výběr dominoval. Kaňkou na výkonu je lotyšské snížení ze druhé minuty nastavení.

Česko - Lotyšsko (česká radost) foto: ČTK

Před zápasem s Lotyšskem dělala Bílkovi na čele vrásky především absence hned tří klíčových opor. Kvůli zranění chyběl v generálce před startem kvalifikace o ME brankář Petr Čech, obránce Tomáš Sivok a také útočník Milan Baroš.

Hráči se lvíčkem na prsou nevstoupili do utkání zrovna s noblesou. První okamžiky přátelského střetnutí byly ve znamení hrubých nepřeností na obou stranách. Jediným, kdo z českého týmu působil s míčem na noze jistě, byl kapitán Rosický. Na toho si soupeř dával velký pozor a nepustil ho do žádné větší příležitosti.

Česko - Lotyšsko.

Stadion U Nisy se dočkal první šance po dvanácti minutách. Po centru z levé strany hřiště se ocitl před lotyšským brankářem Bednář, ale zradilo ho zpracování. A a tak mu šanci na poslední chvíli zhatil soupeř. Z následného rohového kopu se v dobré příležitosti zjevil stoper Hübschman, ale levačkou vypálil pouze doprostřed brány.

Poté Češi poněkud vypadli z tempa a svého soka nijak výrazně nepřehrávali, čehož outsider z Lotyšska nedokázali využít.

Čeští reprezentanti se probrali až ke konci poločasu. Po větším tlaku pálil z hranice velkého vápna Pospěch, ale střela mu vůbec nesedla, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Po změně stran začaly brankové hody

Do druhého poločasu nastoupili Češi podle představ trenéra Bílka. Hýřili aktivitou, což byl recept na koncentrovanou lotyšskou obranu. "Druhý poločas dnes byl z naší strany podstatně lepší než první půle, ale přeceňovat to určitě nebudeme. Budeme doufat, že nás to psychicky posílí, ale pořád to je jen příprava. I když nám to ukázalo i dost pozitiv," řekl ke druhé půli kouč Bílek.

Brzy po změně stran se na pravé straně hřiště uvolnil Plašil, do pokutového území nahrál přesně Bednářovi, který se z první nemýlil.

O pět minut později se radoval i Bednářův spoluhráč z útoku Fenin, když po přízemním centru Pospěcha uklidil míč po sítě podruhé - 2:0.

Po druhém vstřeleném gólu se trenér Bílek rozhodl ke střídání. Na plac poslal čtyři čerstvé posily, které hru domácího celku oživily. Štajner bavil diváky kličkami, Necid nečekanými nápady. A díky těmto hráčům gólová show neskončila...

V 74. minutě si s brejkovou situací poradil pravý bek Zdeněk Pospěch jako pravý kanonýr, to vymetl horní růžek lotyšské brány a o tři minuty tečoval střelu Lafaty vystřídavší Tomáš Necid a zvýšil na 4:0.

Čeští hráči dohrávali zápas v eufórii, čehož přece jenom soupeř využil. Mezírku v obraně našel až ve druhé minutě nastavení a útočník Cauna překazil brankáři Drobnému čisté konto.

I přes pískot v prvním poločase si čeští reprezentanti zasloužili v konečném žúčtování aplaus ve stoje. Rosický ve druhé půli začal tvořit hru, Plašil se přestal vztekat na rozhodčího a vše dopadlo tak, jak si každý představoval - jasnou výhrou 4:1.

Přípravné utkání

Česká republika - Lotyšsko 4:1 (0:0)

Branky: 49. Bednář, 54. Fenin, 74. Pospěch, 77. Necid - 90.+2 Cauna. Rozhodčí: Dankovskyj - Plužnik, Kalamendik (všichni Ukr.). ŽK: Pudil, Plašil, Hübschman - Laizans, Grebis. Diváci: 7456.
ČR: Drobný - Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil (46. Rajnoch) - Plašil (78. Černý), Hübschman, Polák (62. Holek), Rosický (61. Štajner) - Fenin (62. Lafata), Bednář (61. Necid). Trenér: Bílek.
Lotyšsko: Vanins - Klava, Ivanovs, Gorkšs, Mihadjuks - Pereplotkins (73. Solonicins), Rafalskis (80. Fertovs), Laizans (60. Lazdinš), Rubins (46. Žigajevs) - Verpakovskis (69. Grebis), Karlsons (60. Cauna). Trenér: Starkovs.