Češi nezvládli závěr. S Irskem remizovali 1:1

20:39aktualizováno  23:06
DUBLIN/PRAHA - Čeští fotbalisté v přátelském utkání v Dublinu remizovali s domácím výběrem Irska 1:1. Na branku Baroše z úvodu druhého poločasu měření sil odpověděl v 86. minutě střídající Cox.

Čeští fotbalisté oslavují branku v síti Irska foto: Reuters

Pro svěřence trenéra Bílka šlo o poslední test před květnovým zveřejněním nominace na mistrovství Evropy.

Kouč vsadil od úvodní minutu na staronového reprezentanta Jiřího Štajnera, který nahradil zraněného Rosického. A hned v úvodu zápasu na sebe strhl pozornost velkou šancí. Po přihrávce osamoceného muže na hrotu Baroše z mírného úhlu vystřelil jen do gólmana Givena.

DALŠÍ ZÁPASY

Ze soupeřů českých fotbalistů v základní skupině mistrovství Evropy zvítězili v dnešních přípravných zápasech jen Rusové, kteří porazili Dánsko na jeho hřišti 2:0. Řecko doma remizovalo 1:1 s Belgií, Polsko na novém stadionu ve Varšavě uhrálo nerozhodný výsledek 0:0 s Portugalskem.

Největší šanci změnit skóre měl v první pětačtyřicetiminutovce hvězdný útočník Irů Keane. Za obranou přebral dlouhý pas a zamířil mezi nohy Čecha. Kapitán českého týmu ale včas sklapl nohy a míč vyrazil do bezpečí. Před přestávkou pro zranění odkulhal do kabin středopolař Jiráček.

Změna stran přinesla i změnu obrazu hry. Netrvalo to příliš dlouho a měnilo se i skóre: po pěti minutách druhého poločasu na sebe navázal Jan Rezek tři obránce a zaseknutím poslal do šance zcela volného Baroše. Český útočník měl dostatek času, míč si připravil na pravačku a zkušeně Givena obstřelil. Zaznamenal tak svou čtyřicátou reprezentační branku kariéry.

Irové po Barošově trefě znejistili, nedokázali pokrýt odražené míče ve středu pole a hosté kontrolovali hru. Fungovala také obranná řada, odkud vypadli dva zranění stabilní hráči Hubník s Pospěchem. Reprezentační debut si tak mohl odbýt i plzeňský bek František Rajtoral.

Tomáš Sivok (vlevo) a Simon Cox

První zápas za Iry si také připsal James McClean, který se po dlouhých tahanicích dočkal toho, že FIFA schválila jeho přesun ze Severního Irska, odkud pochází. Fanoušci v Dublinu McCleanovi připravili nekončící ovace, jako by jim ani nevadilo, že domácí v tu chvíli prohrávali.

Když to vypadalo, že hráči v červených dresech těsné vedení uháji, těsně před koncem o něj přišli. Při rozehrávce Kolář zaváhal, nechal se připravit o míč, záhy jej přebral Cox, snadno obešel Sivoka a přízemní střelou z mírného úhlu mezi nohy překonal brankáře Čecha. Do závěrečného hvizdu přitom chyběly jen čtyři minuty hry.

Irsko - ČR 1:1 (0:0)

Branky: 86. Cox - 50. Baroš.

Rozhodčí: Moreira de Sousa - Miranda, Tavares (všichni Port.). Bez ŽK. Diváci: 37.741.

Irsko: Given - O´Shea, St. Ledger, O´Dea, Ward - Duff (63. Green), Andrews, Whelan (63. Hunt), McGeady (79. McClean) - Long (71. Cox), Keane (71. Walters). Trenér: Trapattoni.

ČR: Čech - Gebre Selassie (67. Rajtoral), Sivok, Kadlec, Limberský - Jiráček (46. Hübschman), Plašil - Petržela (67. Pilař), Štajner (59. Kolář), Rezek (88. Pekhart) - Baroš (59. Lafata). Trenér: Bílek.