Kanada končí. Češi se o finále šampionátu porvou s Finskem

21:11
MINSK - Dvakrát za sebou vyhráli olympijské hry, ale na mistrovství světa se hokejistům Kanady nedaří. V Minsku prohráli ve čtvrtfinále s Finskem 2:3 a na postup čekají od roku 2009. Finové se střetnou v sobotním semifinále s českým týmem.

Finský hokejista Irio Pakarinen se tlačí do brankoviště Bena Scrivense foto: ČTK

Je to trochu překvapivý výsledek, vždyť tým Suomi nepůsobil na letošním turnaji ideálně. Finové čekali na postup mezi nejlepší osmičku nervózně u televize, do čtvrtfinále se dostali na poslední chvíli až díky Švýcarům, kteří porazili Lotyšsko.

Po dvou třetinách Finsko prohrávalo 1:2, ale po kanadských chybách otočilo zápas, který rozhodl v 57. minutě Iiro Pakarinen.

Seveřané mohli jít ve 3. minutě do vedení. Sallinen ale brankáře Scrivense nepřekonal. Podobně dopadl na druhé straně Schenn.

V 7. minutě už se skóre změnilo a postaral se o to Palola. Zámořští hráči měli více ze hry, ale finský gólman Rinne měl potřebné štěstí. V první třetině mu dvakrát pomohla tyčka. Ve 26. minutě poprvé kapituloval, když jej po rychlém protiútoku překonal tvrdě a přesně střílející Turris.

Ve 33. minutě se Kanada dostala do vedení, když přečíslení dva na jednoho zakončil střelou pod horní tyč Scheifele. Poté Finsku opět pomohla tyč, blízko brance byl Chimera. Hned na začátku třetí části Seveřané vyrovnali, když Scrivense překvapil pokus Hietanena od modré čáry.

Kanaďané byli výrazně střelecky aktivnější, brankově ale převahu promítnout nedokázali. A v 57. minutě toho litovali ještě více, neboť po Myersově chybě v rozehrávce zápas rozhodl Pakarinen. Třetí asistenci v utkání si připsal Lehterä.

Hokejové MS v Minsku - čtvrtfinále:

• Kanada - Finsko 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
    Branky a nahrávky: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehterä), 41. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 57. Pekarinen (Lehterä). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carnathan (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1.