Češi potvrdili formu před šampionátem. Finy porazili na jejich ledě 3:2

19:47
OULO - Čeští hokejisté porazili v duelu Euro Hockey v Oulu domácí Finsko 3:2 a dvěma góly se na tom podílel útočník Lukáš Kašpar. Svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka vyhráli v přípravě na květnové mistrovství světa v Rusku čtvrtý z pěti zápasů a v EHT se radovali také ze čtvrtého vítězství z posledních pěti duelů. Češi nastoupí proti Finsku ještě v sobotu od 14:00 SELČ v Kouvole.

Lukáš Kašpar proměnil samostatný nájezd foto: ČTK

V úvodu utkání prověřili Furcha Kukkonen a Markus Granlund, Koskinen zase musel zasahovat po pokusech Kubalíka, Červenky a Jordána. V sedmé minutě se radovali z vedení Češi. Kašpar naskočil ze střídačky, najel si za obranu na Kempného přihrávku vzduchem a finského gólmana, který šel do rozkleku, prostřelil pod pravý beton.

Finové se snažili rychle odpovědět a dočkali se v polovině úvodního dějství. Jere Sallinen našel mezi kruhy staršího bratra Tomiho a Furch také kapituloval. Otočit stav mohl Mallinen. Na druhé straně se natlačil před finskou branku Zohorna, ale za Koskinena puk nedotlačil. Před Furchem neuspěl dorážející Pyörälä.

Machovský dovolenou rušit nemusel. A reprezentaci vzal okamžitě

Vůjtkův tým se 52 vteřin před koncem první třetiny dostal znovu do vedení. Tvrdou ránou od modré čáry nad ledem se trefil k pravé tyči obránce Kempný. Člen nominace na zářijový Světový pohár v Torontu se radoval v 27. utkání v národním týmu z premiérové trefy.

V druhém dějství nejdříve kryl Furch Granlundovu teč, pak se skóre dvakrát změnilo při Sekáčově vyloučení na dvě plus dvě minuty za hru vysokou holí. V 27. minutě Granlund efektní zadovkou poslal puk z levého na pravý kruh Ahovi a osmnáctiletý talent místního Kärpätu trefil levý horní roh Furchovy branky.

Za 72 vteřin získali potřetí v zápase vedení hosté. Nejdříve nepřekonal Furcha Jormakka, který o chvíli později fauloval unikajícího Kašpara. Z nařízeného trestného střílení použil útočník Slovanu Bratislava opět své oblíbené zakončení mezi nohy a Koskinen byl bezmocný.

Další šanci měl Granlund, který se jako jediná z posil Suomi z NHL zařadil do sestavy. V 34. minutě při hře čtyř proti čtyřem mohl zvýšit Kempný, který trefil od modré čáry levou tyč. Znovu odpovědět se snažili Hartikainen a Tomi Sallinen, nebezpeční byli i Češi.

Na začátku třetí třetiny měl šanci Pyörälä, Furch zasáhl. Koskinen vyrazil Jeřábkovu nebezpečnou střelu. Dvě šance na vyrovnání měl opět útočník Oulu Pyörälä. Nejdříve střílel z mezikruží a pak při Kubalíkově trestu neuspěl ani po úniku s blafákem.

Furch odolal i při Hartikainenově příležitosti, na druhé straně zahrozil Jarůšek. Skóre se nezměnilo ani v závěrečné power play, při které Gulašův pokus minul prázdnou branku.

Euro Hockey Tour v Oulu:

Finsko - ČR 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. T. Sallinen (J. Sallinen, Ahonen), 27. Aho (Markus Granlund, Hietanen) - 7. Kašpar (Kempný, Jordán), 20. Kempný (Kundrátek, Koukal), 28. Kašpar z trestného střílení. Rozhodčí: Sjöqvist, Harnebring (oba Švéd.) - Sormunen, Nieminen (oba Fin.). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 5893.

Sestavy: Finsko: Koskinen - Hietanen, Jaakola, Kukkonen, Salmela, Virtanen, Ahonen, Melart - Aho, Markus Granlund, Pyörälä - Jormakka, Koskiranta, Erkinjuntti - J. Sallinen, T. Sallinen, I. Filppula - Hartikainen, Malinen, Saarela. Trenér: Kari Jalonen, Jukka Rautakorpi a Ville Peltonen.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Zámorský, Kolář II, Hrabal, M. Doudera - Gulaš, Červenka, Vincour - Kašpar, Koukal, Zaťovič - Sekáč, P. Holík, D. Kubalík - Jarůšek, Kousal, T. Zohorna. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.