Češi porazili Švédy a na turnaji v Rusku obsadili druhou příčku

16:20aktualizováno  18:32
PRAHA/MOSKVA - V posledním utkání moskevského turnaje Euro Hockey Tour vyhráli čeští hokejisté nad výběrem ze Švédska 4:1. Střelecký účet zápasu otevřel v první třetině z brejku Axelsson. Češi ale čtyřmi brankami vývoj utkání otočili a zaslouženě vyhráli. Na turnaji Channel One Cup tak obsadili druhou pozici.

Radost českých hokejistů. foto: ČTK

Rok 2010 v obrazech

V prvním nedělním utkání Channel One Cupu na sebe narazily výběry Ruska a Finska. A bylo to jednoznačná partie. Rusové si pro tři body a tudíž prvenství v domácím turnaji šli od úvodních minut. Svého soupeře po šedesáti minutách nakonec deklasovali 6:2.

V brance českého týmu se i na třetím utkání na turnaji objevil petrohradský gólman Jakub Štěpánek. A proti Švédům ho nečekalo nic lehkého. Už po jedenácti minutách dostal přihrávku za obranu rychlonohý útočník Axelsson a bekhendovou kličkou překonal Štěpánka poprvé.

O několik málo chvil později mohl vyrovnat Petr Vampola, ale gólovou radost mu překazil brankář Liv tygřím skokem.

Channel One Cup: Česko - Švédsko.

Českému týmu se v letošní reprezentační sezoně nedaří přesilovky, a to platilo i v duelu se Švédskem. Kouč Alois Hadamczik procházel speciální formace, zamíchal i s pořadím, ale ani to nestačilo. Do první přestávky tak šly týmy za stavu 0:1.

Vyrovnání přišlo ve 27. minutě utkání. U pravého mantinelu zachytil puk kapitán Rolinek, posunul na střed Markovi, který našel ještě lépe postaveného Klepiše, a ten bez přípravy zamířil pod hodní tyčku. Po půl hodině hry se na gólmana Liva řítil urostlý Vašíček, skákavý puk ale nezkrotil.

Český tým skóre otočil díky brance Ivana Rachůnka, jenž si připsal premiérovou trefu v národním dresu, když nadvakrát překonal dobře chytajícího Liva.

Ve třetí třetině se prosadili Rolinek a Vašíček
Ve třetí dvacetiminutovce český tým předváděl stále stejný herní styl jako po celý zápas. Švédy přehrával v rychlosti, v osobních soubojích i v kvantitě střeleckých pokusů. K tomu se navíc přidaly i branky. Ve 47. minutě vstřelil letos první přesilovkový gól symbolicky kapitán Rolinek.

Švédi dostali čtyři minuty před konce početní výhodu, čehož švédský kouč využil k power play. Ta se ale modrožlutým nepovedla, neboť po chybné rozehrávce trefil odkrytou klec Josef Vašíček.

Český tým tak s pěti body skončil druhý na moskevském turnaji Channel One Cup. V celkovém pořadí Euro Hockey Tour ale Češi figurují stále na poslední příčce.

EHT: Channel One Cup

Česká republika - Švédsko 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Klepiš (Marek, Rolinek), 32. I. Rachůnek (Lojek), 47. Rolinek (Marek, K. Rachůnek), 58. Vašíček - 11. D. Axelsson (Erixon, Persson). Rozhodčí: Olenin, Ravodin - Birin, Putilin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 2500.

Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Blaťák, Lojek, Čáslava, Krajíček, Barinka, Nakládal - Klepiš, Marek, Rolinek - Irgl, Vašíček, Kvapil - I. Rachůnek, Vampola, Koukal - M. Růžička, Jan Kovář, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Liv - Petrasek, Fernholm, Rundblad, Kronwall, Mag. Johansson, Erixon, Ekholm - Brodin, Sjögren, Zackrisson - D. Axelsson, Persson, Lindström - Danielsson, Warg, Melin - Silfverberg, Krüger, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.