Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Češi porazili Lotyšsko 4:3 díky debutantu Kubátovi

19:55
JINDŘICHŮV HRADEC - Čeští hokejisté vyhráli první přípravný zápas před mistrovstvím světa. V Jindřichově Hradci porazili Lotyšsko 4:3, utkání rozhodl gólem v 58. minutě debutant v národním týmu Karel Kubát. V utkání, které bylo součástí Euro Hockey Challenge, vedl reprezentaci Slavomír Lener, neboť hlavní kouč Alois Hadamczik je na inspekční cestě v zámoří.

Česko - Lotyšsko foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Zápasu předcházel slavností ceremoniál, při kterém byl zimní stadion oficiálně přejmenován na počest tragicky zesnulého jindřichohradeckého rodáka Jana Marka.

Český tým vstoupil do utkání aktivně a brankář Jučers měl mnohem více práce než domácí Kovář, který si první zákrok připsal až v šesté minutě. Otevřít skóre mohli v přesilové hře Irgl a Mojžíš, ani jednomu z nich se to ale nepodařilo.

Česko - Lotyšsko 4:3

Branky a nahrávky: 11. Vrána (T. Rachůnek), 14. Vrána (Sekáč, Kubát), 43. Pech (Gulaš, I. Rachůnek), 58. Kubát (T. Rachůnek, Mojžíš) - 27. Indrašis (Cipulis, Sotniek), 35. Bajaruns (K. Jass), 46. Indrašis (Jekimovs, Jerofejevs). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4000 (vyprodáno).

ČR: Jakub Kovář - Krejčík, Nakládal, Mojžíš, Kolář II, Trončinský, Kutlák, T. Voráček, Kubát - Irgl, Novotný, Svačina - Gulaš, Koukal, I. Rachůnek - Tenkrát, Pech, Kašpar - T. Rachůnek, Vrána, Sekáč. Trenér: Slavomír Lener.

Lotyšsko: Jučers - K. Redlihs, Sotnieks, Cibulskis, M. Jass, Jakovlevs, Porejs, Jerofejevs - Meija, Štals, Cipulis - Jekimovs, Indrašis, Keninš - Saulietis, Širokovs, Pavlovs - Bajaruns, Bičevskis, K. Jass. Trenér: Ted Nolan.

Jako první se mezi střelce zapsal až v 11. minutě Vrána, který přesně zakončil rychlý protiútok. Zvýšit mohl Gulaš, ale prosadil se opět až Vrána, jenž využil vyloučení kladenského Jasse. Poté několikrát zahrozili i hosté, Kovář však držel čisté konto. I díky tomu, že Indrašis v oslabení trefil jen tyč.

Útočník Dinama Riga se ale prosadil, v 27. minutě využil Kolářovo vyloučení a snížil na 1:2. Vrátit dvoubrankové vedení na českou stranu mohli Svačina s Irglem, Jučerse ale překonat nedokázali. Podobně si na druhé straně vedl Bičevskis, který svůj brejk stejně jako Tomáš Rachůnek ideálně nezakončil.

V koncovce se prosadil až v 35. minutě Bajaruns a Lotyši ve druhé třetině smazali český náskok. I proto, že Kubát v závěru prostřední části trefil tyč. Pech sice ve třetí části získal vedení zpět na stranu domácích, ale když Novotný hrající jubilejní stý zápas v reprezentačním dresu další šanci neproměnil, Lotyši opět vyrovnali. Podruhé v utkání se prosadil Indrašis.

Oba týmy poté nevyužily přesilové hry, v 58. minutě rozhodl dramatický duel Kubát.