Češi porazili Černou Horu 2:0 a přiblížili se účasti na Euru

20:04aktualizováno  23:06
PRAHA - Čeští fotbalisté zvládli úvodní duel baráže proti Černé Hoře a připsali si cenné vítězství. Černou Horu porazili 2:0 brankami Václava Pilaře a Tomáše Sivoka a přiblížili se účasti na mistrovství Evropy.

ilustrační foto foto: Reuters

Svěřence trenéra Bílka, navzdory mnohokrát probírané herní i výsledkové krizi, od účasti na prestižním fotbalovém turnaji dělí jediný zápas. Odveta je na programu v úterý 15. listopadu v Podgorice.

O ZÁPASE S ČERNOU HOROU ČTĚTE VÍCE

Čeští fotbalisté do utkání vstoupili velice aktivně a soupeře od úvodních minut tlačili hluboko do defenzívy. Na hrotu útoku operoval Tomáš Pekhart, který dostal příležitost v základní sestavě místo ostříleného Milana Baroše. A na trávníku byl vidět: stál u zrodu největší šance prvního dějství zápasu.

Po centru kapitána Rosického se mladý střelec rozhodl namísto zakončení hledal lépe postaveného spoluhráče. Zpětnou hlavičkou nabídl tutovou příležitost otevřít skóre Jiráčkovi, jenže plzeňský středopolař osamocený na penaltovém puntíku zamířil ve 35. minutě vysoko nad.

Brankáře Čecha zatěžovala již tradiční helma a nově i obličejový chránič na zlomený nos. V prvním poločase ho však příliš nezatěžovali útočníci rivala. Většina diváků na letenském stadionu se tak nejvíce strachovala při šanci Vučiniče. Útočník Černé Hory ale k její spokojenosti z malého vápna přestřelil.

VÝSLEDKY DALŠÍCH ZÁPASŮ BARÁŽE

Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:0
Turecko - Chorvatsko 0:3 (0:2)
Branky: 2. Olič, 32. Mandžukič, 51. Čorluka.
Estonsko - Irsko 0:4 (0:1)
Branky: 71. a 88. z pen. Keane, 13. Andrews, 67. Walters.
ČK: 34. Stěpanov, 77. Piiroja (oba Est.).

Krušné chvíle si ovšem gólman Chelsea prožil po poločasové přestávce. Černohorci ožili a českou branku ohrožovali jednou střelou za druhou. Čech krotil přízemní ránu z kopačky Damjanoviče, následnou technickou střelu Vukčeviče brankář pro změnu vyrážel a o chvilku později zahrozil z rohu malého vápna opět Damjanovič.

Pilařova paráda

Češi pak dostali otěže zápasu znovu do svých rukou a po hodině hry měl Jiráček další výbornou palebnou pozici, ale po uvolnění na hranici šestnáctky znovu mířil mimo. V 63. minutě už ale mohli čeští fotbalisté slavit: Rosický vyslal uličkou před vápno Pilaře, který z dvaceti metrů poslal nádhernou střelu po levé ruce brankáře míč do sítě.

Václav Pilař se raduje z gólu
Mladen Božovič se marně natahuje po střele Václava Pilaře

Možnost navýšit náskok měl český celek ještě v 78. minutě, kdy po faulu na Rosického vyslal Kadlec trestný kop, který srazil zřetelně rukou daleko od těla Vučinič, ale sudí Atkinson penaltu neodpískal. Chyb v hostující defenzivě přibývalo, vzápětí měl štěstí brankář Božovič, který nechtěně trefil hlavu Pekharta, ale míč se odrazil mimo.

V závěru se znovu mohl prosadit Pilař po Rosického prostrčení, ale v šestnáctce se nestihl dostatečně rychle zorientovat. V nastaveném čase ale přece jen přišel druhý gólový moment zápasu. Rosický poslal trestný kop na Sivoka, který na bližší tyči hlavou zdvojnásobil náskok.

ČR - Černá Hora 2:0 (0:0)

Branky: 63. Pilař, 90.+2 Sivok. Rozhodčí: Atkinson - Kirkup, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Pilař, Rezek - Džudovič, Pavičevič, Jovanovič, Pekovič. Diváci: 14.560.

Sestavy: ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil - Plašil, Jiráček - Rezek (81. Pospěch), Rosický, Pilař (90. Kolář) - Pekhart (90. Lafata). Trenér: Bílek.

Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, Jovanovič - Drinčič, Pekovič (80. Zverotič) - Vukčevič (89. Delibašič), Jovetič, Damjanovič (61. V. Božovič) - Vučinič. Trenér: Brnovič.