Češi poprvé v historii ovládli turnaj Karjala, porazili i Rusy

14:08aktualizováno  19:48
TURKU (Finsko) - Skončilo osmnáctileté čekání. Čeští hokejisté poprvé v historii vyhráli turnaj Karjala. V poslední utkání podniku, který tentokrát zahajoval seriál Euro Hockey Tour, porazili Rusko 2:1.

Česko - Rusko (Hertl) foto: Reuters

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika vyhráli všechny tři zápasy na turnaji. Na posledním úspěchu v Turku se podíleli góly Zbyněk Irgl a Jakub Kindl. Velkou zásluhu na triumfu měl i výborný brankář Ondřej Pavelec.

Český tým vykročil za historickou výhrou na turnaji ve stejné sestavě, v níž v pátek uspěl proti Finsku. V brance nastoupil opět Pavelec a hned na začátku si musel připadat jako ve třetí třetině duelu proti domácímu výběru. Sborná byla aktivnější a gólman Winnipegu byl v permanenci. V 6. minutě Pavelcovi pomohla i tyč po Šipačevově střele v přesilové hře.

Česko - Rusko 2:1

• Branky a nahrávky: 9. Irgl, 18. Kindl (Irgl) - 34. Medveděv (I. Nikulin, Kokarev). Rozhodčí: Boman, Kaukosakari - Pesonen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:1. Diváci: 7869.
  • ČR: Pavelec - J. Krejčík, Šmíd, F. Novák, Čáslava, Kindl, Nakládal, Galvas - P. Nedvěd, Pech, Tlustý - Petružálek, Koukal, Vondrka - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Jan Kovář, J. Svoboda.
  • Rusko: K. Barulin - I. Nikulin, Medveděv, Bělov, Rjasenskij, Denisov, Čudinov, Alexandrov, J. Birjukov - Plotnikov, Anisimov, Dadonov - Kuzněcov, Šipačov, Petrov - Tarasenko, Tichonov, Makarov - Kokarev, Kazionov, Averin.

Práci měl i brankář Birjukov. V 7. minutě jej od modré prostřelil Novák, puk ale doklouzal vedle pravé tyčky. O dvě minuty později již čeští hráči vedli. V přesilové akci se se štěstím individuálně prosadil Irgl. Vyrovnat mohl Kazionov, ale Pavelec byl pozorný. Podruhé se tak radoval Hadamczikův výběr a opět uspěl v přesilovce. Kindlovu střelu od modré pro Rusko nešťastně tečoval Bělov.

Po přečíslení dva na jednoho mohl české vedení zvýšit Svoboda, ale dopadl stejně jako na druhé straně Šipačev. Sborná měla více ze hry, i díky početním výhodám. Na přelomu první a druhé třetině inkasoval hned tři menší tresty Tlustý, pozorný Pavelec ale držel čisté konto. Ustál i důraz Tichonova a Makarova před brankovištěm v polovině základní hrací doby.

Osmý triumf na turnaji EHT

Ve 34. minutě už Rusové přetavili svou střeleckou převahu ve snížení. Šmídovo vyloučení využil obránce Medveděv a Pavelec poprvé na turnaji inkasoval. Hadamczik se pokusil hru oživit změnami v sestavě, do elitní formace k veteránu Nedvědovi poslal benjamínka Hertla. V jednom útoku tak nastupovali nejstarší a nejmladší hráč týmu.

I tak byl vytíženější český gólman. Vyrovnat mohli Petrov nebo Čudilov, Pavelec ale držel šance národního týmu na historický úspěch na Karjale. Ten mohl ve 48. minutě přiblížit Kovář, svůj samostatný nájezd ale neproměnil.

Když se poté nepodařilo vyrovnat Petrovovi ani aktivnímu Medveděvovi, připsal si český tým třetí výhru na turnaji, díky které poosmé v historii ovládl akci seriálu EHT.

Další sobotní výsledek turnaje Karjala

Finsko - Švédsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Salminen (M. Koivu), 38. Enlund (Nummelin, Väänänen), 59. Haataja (Lehterä, Enlund) - 32. Söderberg (Fantenberg). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Suominen, Nieminen (oba Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 11.820.