Češi ostudně prohráli se Slovenskem

22:24aktualizováno  23:06
PRAHA - Český postup na MS 2010 v Jihoafrické republice je ohrožen. Čeští fotbalisté dnes večer na Letné prohráli ve federálním derby se Slovenskem 1:2. Hosté se díky výhře udrželi na druhém místě naší kvalifikační skupiny o bod za Severním Irskem, navíc mají o zápas méně. Naopak Češi ztrácejí na vedoucí Iry ze 4. místa již 5 bodů. Na třetí příčku se dnes dostalo díky desetigólové smršti proti San Marinu Polsko.

Výraz Milana Baroše mluví za vše. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Situace českého národního týmu začíná být v boji o světový šampionát konaný příští rok v Jihoafrické republice velmi vážná. Dnes v Axa Aréně totiž svěřenci Petra Rady podlehli nabuzeným federálním "bratrům" 1:2. Dlužno podotknout - zaslouženě.

"Udělali jsme o jednu chybu více než soupeř a proto jsme prohráli. Klukům ale musím poděkovat za nasazení a bojovnost," řekl po zápase kouč národního týmu. Ano, Češi se sice zlepšili v nasazení, které bylo výrazně vyšší než v zápase v Mariboru proti Slovinsku a přineslo ve druhé půli také očekávaný tlak, ale to bylo z jejich strany vše - jen za to se neděkuje. Rychlých akcí po křídle totiž bylo jako šafránu, o nějaké zdařilé kombinaci nemluvě a vyjma nastřelené tyče Davida Jarolíma hostující gólmana Češi téměř neohrozili.

Slováci sice na Letné také nijak nezářili, ale jejich chytrá taktika slavila úspěch. Hosté se pečlivě bránili, aby při každé možnosti rychle vystartovali do protiútoku. Ve 22. minutě se prosadili poprvé - agilní Hološko obral o míč Rozehnala, udělal si z něj dobrý den, stejný osud potkal také Kováče a bylo zle. Následovala přihrávka na Šestáka, ten se na malém vápně obtočil kolem Grygery a bylo to 0:1.

Anketa

Jste pro okamžité odvolání Petra Rady z funkce trenéra reprezentace?

Ano, Rada dělá s národním týmem akorád ostudu. 1470
Ne, Rada má na to, aby tým na MS dovedl. 124
Je mi to jedno, na MS se stejně již nedostaneme. 753

Hostitelé rychle srovnali - trefil se ale opět slovenský hráč. Škrtel potvrdil, že nezažívá šťastné reprezentační období a srazil do vlastní sítě střelu Grygery, která mířila navíc mimo branku - 1:1. Do druhé půle vtrhli aktivnější Češi, jejich rostoucí tlak ale vyústil pouze již ve zmíněnou střelu do tyče v 69. minutě. Navíc se Češi museli mít neustále na pozoru před rychlými brejky hostí.

A ten v 83. minutě Slovákům vyšel. Škrtel krásně rozehrál na 50 metrů nepřímý volný kop, Jendrišek napoprvé tváří v tvář proti Čechovi neuspěl, ale z dorážky se již nemýlil - 1:2. Češi se následně tlačili do ofenzivy, ale ta byla velmi jalová a křečovitá. Na skóre se do konce zápasu nic nezměnilo.

Česká situace ve 3. kvalifikační skupině začíná být kritická. Poláci desetibrankovým uragánem smetli San Marino a vyhoupli se na třetí místo naší skupiny. Rada a spol. nyní okupují až 4. místo se čtyřbodovou ztrátou na Slovensko. V čele jsou po dnešku Severní Irové, kteří porazili 1:0 Slovince.

Ve studiu televize Nova byl jako host také František Straka, možný nástupce Rady u kormidla národního týmu. Byl to od Novy jen krutý aprílový žertík nebo tvrdá skutečnost? O Radově budoucnosti se bude v následujících dnech na svazu určitě jednat. Otočí si oba pánové své pozice v příštím zápasem, kterým bude 5. září odveta právě proti Slovensku?

ČESKÁ REPUBLIKA - SLOVENSKO 1:2 (1:1)
Branky: 30. vlastní Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek.
Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jimenez (všichni Šp.).
ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni SR).
Diváci: 14.956.

Sestavy: ČR: Čech - Grygera, Kováč (71. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (84. Lafata), Polák, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid (78. Fenin). Trenér: Rada.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Karhan, Štrba - Šesták (74. Štoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko. Trenér: Weiss.