Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi nebojují proti Rusům, ale proti dopingu. ‚Chybí jim pokora,‘ tvrdí Hamza

Sport

  11:11
PRAHA - Ruská reportérka se po tiskové konferenci v Ruhpoldingu zeptala Michala Krčmáře: „Proč bojujete proti Rusům?“ Odpověděl jí: „Nebojujeme proti Rusům, ale proti dopingu.“ Tak se upravuje rétorika v době, kdy kauza ruského biatlonového dopingu vstupuje do další fáze.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. foto: ČTK

V sobotu se uskuteční v Anterselvě už druhé mimořádné zasedání exekutivy Mezinárodní biatlonové unie IBU během jediného měsíce.

Vyznění toho prvního v Mnichově mnohé neuspokojilo. Rusko sice „dobrovolně“ vrátilo Světový pohár v Ťumeni a MS juniorů v Ostrově 2017, tento krok však byl mnohými považován za strategický, předem dohodnutý tah.

Co dál? Byly dočasně suspendovány dvě biatlonistky, Viluchinová a Romanovová, které mezitím ukončily kariéru. A zřízena vyšetřovací komise IBU, aby prošetřila, co už dříve vyšetřila McLarenova komise.

Vyšší finanční pokuty, zákaz startu na OH a MS. Český biatlon požaduje přísnější pravidla

„Šlo spíš o snahu uklidnit věci, aby nebyly nutné striktní kroky proti Ruské biatlonové unii,“ soudí Jiří Hamza, šéf českého svazu.

Zpráva McLarenovy komise přitom eviduje dalších 29 případů manipulace se vzorky ruských biatlonistů. „Jestliže jde o celkem 31 případů, muselo jít o jasný systematický doping, ať to okecává, kdo chce jak chce,“ poukazuje Hamza.

Richard McLaren odmítl zveřejnit konkrétní jména sportovců. „To musí udělat mezinárodní federace,“ poukázal. A IBU se zatím zdráhala.

Hamzovy dva dopisy z prosince a ledna, zaslané na IBU jménem českého svazu, nalezly přímou či nepřímou podporu u některých národních federací, jenže pro exekutivu IBU nebyly dostatečně silnou pobídkou k razantním krokům. „Řada funkcionářů sice za mnou chodila a vyjadřovali mi soukromě podporu, ale báli se promluvit.“

Potom nastal zlom. Do věci se vložili sami sportovci. „Mě na IBU přehlédnout mohou, ale 150 biatlonistů, kteří podepíší petici za větší boj proti dopingu, už ne,“ říká Hamza.

Petice závodníků v sobě obsahuje také následující doporučení:

1. delší tresty (do 8 let) pro sportovce usvědčené z dopingu,

2. vyšší pokuty (až do milionu eur) pro národní federace, jejichž sportovci budou dopovat,

3. redukce národních kvót pro země s dopujícími biatlonisty.

Anton Šipulin z Ruska.

Jak podotýká Michal Krčmář: „Pro některé sportovce zjevně nebylo podstatné, že si dopingem ničili zdraví, a ani dvouletý trest pro ně nebyl dost odstrašující.“

Rétorika ruské strany je nadále pochopitelně zcela jiná. Vlivný politik Michail Děgťarjev nehovoří o systematickém dopingu, nýbrž hledá za kauzou možné zahraniční vměšování a působení kriminální skupiny vedené bývalým šéfem moskevské antidopingové laboratoře Grigorijem Rodčenkovem.

Dočasně suspendovaná biatlonistka Jana Romanovová pro agenturu TASS řekla: „Z čeho se mám ospravedlňovat? Ze škrábanců na lahvičkách s mými čistými vzorky?“

Právě vyjádření jakékoliv pokory od Rusů nyní Hamza postrádá. „Nikdo z jejich strany ještě nevstal a neřekl: Pánové, asi nebylo všechno v pořádku. Ta jejich propagandistická mašinerie prostě jede dál a přichází s názorem, že jsem gauner.“

Rico Gross, německý kouč Rusů, naznačil, že předseda českých biatlonistů spustil svoji akci proto, aby získal pro Nové Město mistrovství světa 2021 přidělené Ťumeni. Hamzovou odpovědí je, že v případě odebrání šampionátu Rusům by na něj Češi s velkou pravděpodobností znovu nekandidovali.

„Rico vlastně ani nic jiného říci nemohl,“ soudí. „Co se nelíbí jeho chlebodárcům, se zákonitě nesmí líbit ani jemu. Víme, kde v Rusku začíná a končí demokracie.“

Gabriela Koukalová během štafety v Ruhpoldingu.
I love czech biathlon.

Biatlonisté, jejichž akci připravovali Francouz Fourcade, Čech Šlesingr a Američan Bailey, ve své petici ani jednou nepoužili slovo Rusko, nicméně píší: „Jsme frustrováni, že navzdory řadě výzev od sportovců i národních federací v posledních letech IBU nezpřísnila pravidla natolik, aby zabránila skandálům popsaným v McLarenově zprávě. Je zřejmé, že současná pravidla IBU jsou v tomto směru nedostačující. Musíme komplexně odrazovat sportovce a federace, které by mohly být motivovány dopovat.“

Osud šampionátu v Ťumeni, který toto středisko získalo navzdory doporučení MOV nepřidělovat prozatím Rusku vrcholné akce, se právě teď může jevit jako vedlejší linie této krize. Přesto se zdá trest pro Ruskou biatlonovou unii v podobě odebrání tohoto mistrovství logický.

Hamza si je vědom, že takový verdikt by mu nadělal ještě více nepřátel. Biatlonová „rodina“ je momentálně rozdělena vedví. „Jsou ale chvíle v životě, kdy člověk musí sebrat odvahu a říci nahlas svůj názor.“

Autor: