Vítězství na závěr zpackané kvalifikace. Češi uspěli v Bulharsku

19:48aktualizováno  23:06
SOFIA (od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté se s neúspěšnou kvalifikací o mistrovství světa 2014 v Brazílii rozloučili vítězně. V posledním utkání porazili Bulharsko 1:0, krátce po poločase se ze střední vzdálenosti trefil záložník Dočkal. Provizorní kouč Pešice tak po páteční výhře na Maltě uspěl i ve svém druhém utkání u národního týmu.

Dočkal a Rajtoral slaví gól proti Bulharsku. foto: Reuters

Češi už před zápasem v Sofii věděli, že šampionát příští rok v Brazílii se jich týkat nebude. Nakonec je výhra posunula na třetí příčku ve skupině B za vítěznou Itálii a druhým Dánskem. To je však nejhorším týmem na druhých příčkách a na baráž nedosáhlo.

"Nemohu si stěžovat na přístup hráčů, za což jim chci poděkovat. Odvedli stoprocentní profesionální práci. Ani jsem nedoufal, že budu stoprocentně úspěšný. Doufal jsem ve výhru na Maltě a že bychom tady mohli uhrát bod. Takže jsme mé očekávání překročili," uvedl trenér českého týmu Josef Pešice.

Bulharům i po páteční porážce v Arménii svítila teoretická šance na baráž, záleželo však na výsledcích v jiných skupinách. Nakonec by jim nestačila ani kýžená výhra o tři branky.

A k ní měli hodně daleko. Nebýt české nešikovnosti v zakončení, už v poločase by bylo hotovo. Hosté si vytvořili tři vyložené šance, ale Kozák dvakrát a Jiráček jednou v nich selhali. Napravil to krátce po přestávce Dočkal, který napřáhl přibližně z 20 metrů a Stojanov na jeho ránu nedosáhl. "Při gólu mi to dobře roztáhli Vašek Kadlec s Frantou Rajtoralem. Otevřeli mi prostor, já jsem stále čekal, jestli to nepůjde ještě na někoho prostrčit, ale přišlo mi to zbytečně riskantní, tak jsem raději vystřelil. Gólman si s tím asi mohl poradit, ale jsme rádi, že to tam padlo," popsal autor gólové střely.

On-line reportáž ZDE

Paradoxní bylo, že český gól přišel ve chvíli, kdy se Bulhaři zvedali a dvakrát zahrozili. Čech si však s bombou Rangelova poradil a hlavička Manoleva po následném rohu šla těsně mimo.

Nabité hlediště národního stadionu v Sofii vydechlo zklamáním, jinak hráčům vytvořilo bouřlivou kulisu. Ti se odměnili velmi slušným tempem, loučení s kvalifikací obě mužstva pojala zodpovědně.

Bulhaři nespekulovali a od začátku se vrhli do útoku. Hráli agresivně, do každého souboje šli s vervou, někdy až příliš tvrdě. Často však kazili přihrávku, což zase vyhovovalo šikovným Čechům.

Ve 13. minutě po pasu Rajtorala běžel Kozák od poloviny hřiště z pravé strany sám na bránu. Mohl přihrát nabíhajícímu Jiráčkovi, ale zakončení vzal na sebe a vysoko překopl. Zatímco se divil, co provedl, spoluhráč Jiráček mu od plic pořádně vynadal... Sám však poté rovněž selhal.

Dočkal mu dal krásnou přihrávku mezi beky, i Jiráček běžel sám na bránu, už mohl střílet, jenže zbytečně pokračoval blíž a blíž, až byl brankáři tak blízko, že ho prostřelit nedokázal.

Jiráček s Kozákem, nováčci v základní sestavě proti pátečnímu duelu na Maltě, byli i u další tutovky v samém závěru prvního poločasu. Jiráček centroval z levé strany, Kozák přeskočil obránce, ale zblízka hlavičkoval do tyče.

Domácí tak velké šanci v prvné půli neměli, vlastně si nevytvořili vůbec nic. Pár centrů, pár závarů, ale Čecha neprověřili. I proto, že zodpovědně hraje obrana. v níž poprvé v kvalifikaci dostal šanci Mazuch.

Po přestávce se domácí zvedli, měli tlak i nadějné možnosti. Ale obětavě hrající hosté jim moc nedovolili. A co prošlo, s tím si poradil bezchybný Čech.

Bulharsko - ČR 0:1 (0:0)

Branka: 52. Dočkal. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: G. Milanov, Zanev, I. Milanov, Manolev - M. Kadlec, Rajtoral. ČK: 75. Zanev (Bulh.). Diváci: 32 000.

Bulharsko: Stojanov - J. Minev, I. Milanov, I. Ivanov, Zanev - Manolev, Gadžev, G. Milanov (46. Rangelov) - Popov - Gargarov (56. Marquinhos), V. Hristov (73. Slavčev). Trenér: Penev.

ČR: Čech - Rajtoral, Mazuch, Suchý, M. Kadlec - Dočkal (84. Vaněk), Hübschman, Plašil, Jiráček (90.+1 Hušbauer)- Kozák, V. Kadlec (90. Lafata). Trenér: Pešice.