Češi na mistrovství Evropy skončili ve skupině a přišli o olympiádu

20:00aktualizováno  22:39
NIŠ/PRAHA - Čeští házenkáři se rozloučili s účinkováním na evropském šampionátu už po základní části. V závěrečném utkání skupiny B prohráli v Srbsku s Makedonií 21:27 a obsadili v tabulce poslední místo. Svěřencům slovenského kouče Martina Liptáka se zároveň rozplynul sen o účasti na olympijských hrách v Londýně.

Česko - Makedonie (Jícha). foto: ČTK

Liptáka mrzelo, že jeho svěřenci po výhře v zahajovacím duelu s Německem další dva zápasy nezvládli. "Chci pogratulovat soupeři, myslím, že za jeho tři výkony ve skupině zaslouženě postoupil. My jsme nezvládli dva mečboly a je to velká tragédie pro tuto generaci házenkářů," připomněl Lipták, že se s národním dresem rozloučí minimálně veterán Jan Filip.

ČR - Makedonie 21:27

Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 2, Vítek, Vraný 4, Kubeš, Motl, Jícha 5/1, Filip 4, Sobol, Horák 5, Juříček, Stehlík 1, Hynek, Sklenák.
Nejvíce branek Makedonie: Lazarov 7/2, Mirkulovski 5.
Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Vyloučení: 6:3.

"Poslední dva zápasy jsme nezvládli. Dnes jsme bojovali sami sebou a vypadli jsme. Víc k tomu teď říct nedokážu," dodal slovenský trenér pro webové stránky házenkářského svazu.

Podvečerní výhra Němců nad Švédy postavila český tým před složitý úkol. Pokud se reprezentanti nechtěli loučit s turnajem už po základní skupině, museli v pekelné atmosféře vyválčit proti Makedoncům aspoň bod.

Češi se v úvodu zaměřili hlavně na zpevnění defenzivy, která je zradila v úterý při prohře se Švédy. Vysocí obránci vystavili okolo brankoviště pevnou zeď a Makedonci v čele s obávaným kanonýrem Kirilem Lazarovem dlouho marně hledali skulinky, odkud by vypálili.

Český tým zpočátku držel svými góly nad vodou Horák, ostatním spoluhráčům se ale v zakončení tolik nevedlo. Samostatný trhák znovu neproměnil Jícha a i kvůli tomu se skóre rovnoměrně přelévalo na obě strany. Až v 25. minutě Češi po Filipově úspěšném úniku jako první odskočili na rozdíl dvou branek, v pokračujícím oslabení ale o náskok rychle přišli.

Úvod druhé půle zastihl Liptákův tým stejně jako proti Němcům v nedbalkách, a to se posléze ukázalo jako rozhodující. Makedonci zagresivnili obranu a nutili soupeře k nevynuceným chybám. Český útok přes šest minut mlčel a balkánský celek si mezitím vytvořil tříbrankový náskok.

Petra Štochla vystřídal mezi tyčemi Galia, ale Čechům se nedařilo manko nijak mazat. Naopak ve 49. minutě ve dvojnásobné přesilovce zvýšil Temelkov na 21:17 pro Makedonii a Liptákovým svěřencům už na zvrat nezbyly síly.

Štochl se sice vrátil do branky a několikrát čaroval, ale v útoku se už Češi neprobudili. Jejich sen o účasti v kvalifikace o olympijské hry se jim rozplynul, naopak Makedonci slaví premiérový postup ze skupiny.

"Naším cílem bylo postoupit ze skupiny a pokusit se bojovat o olympijskou kvalifikaci. Tohle přání a sen se nepovedlo naplnit. Jestliže vyhrajeme jen jedno ze tří utkání a ve dvou nepodáme náš stoprocentní výkon, nejde dosáhnout takového cíle. Jsme nešťastní a smutní," uvedl brankář Štochl.