Basketbalisté na ME končí. Nezvládli klíčový zápas s Chorvaty

20:13
CELJE - Čeští basketbalisté do osmifinále mistrovství Evropy nepostoupili. V závěrečném utkání základní skupiny C v Celje svedli s Chorvatskem dlouho vyrovnaný boj, ale v závěru odpadli. Prohráli 53:70 a skončili čtvrtí za Španělskem, Slovinskem a právě Chorvatskem.

Jan Veselý zakončuje akci foto: ČTK

"I přes porážku to byl pro nás skvělý turnaj. Získali jsme zkušenosti z těžkých zápasů a já si mohl zatrénovat proti velmi dobrým koučům. Byl to jeden z nejlepších momentů naší historie, ukázali jsme charakter a dobře reprezentovali naši zemi. Chtěl bych dát kredit mému trenérskému týmu a hráčům za práci, kterou zde předvedli," zhodnotil vystoupení na turnaji trenér Pavel Budínský.

Českým basketbalistům tentokrát nevycházela rychlá hra tak jako v předchozím průběhu turnaje a Chorvaté jim vnutili svůj pomalejší basketbal. V první půli si však Češi pomohli střelbou z dálky. Ta se jim dosud na šampionátu tolik nevedla, dnes ale proměnili první čtyři trojkové pokusy.

K velmi dobrému utkání se rozehrál Pavel Pumprla, který byl hodně aktivní pod oběma koši. Při hře pět na pět, ke které byli Češi chorvatskou obranou nuceni častěji, než chtěli, však měli problém. Především pivoti se přes chorvatské protihráče těžko prosazovali.

6. Polsko 4 0 4 258:316 4

Ani Jan Veselý se neprosazoval tak často a Chorvaté proti němu využívali taktiku faulů. Raději ho nechali jít na čáru trestných hodů, než aby smečoval. Přesto po téměř celý první poločas byli Češi lepším týmem.

Jenže v třetí čtvrtině se přestala dařit střelba a od stavu 40:40 přes šest minut nedali Češi ani bod. Jen díky velmi dobré obraně dovolili Chorvatům pouze šňůru 7:0. I to ale soupeři stačilo k tomu, aby získal sebevědomí a zápas pod kontrolu. Naopak Češi znervózněli a pouštěli se do zakončení z těžkých pozic.

Sedm minut před koncem tak vedli Chorvaté o deset bodů. Češi sice ještě po Pumprlově třetí trojce v utkání snížili na pět bodů, ale pak protivník přidal dalších dvanáct bodů za sebou a rozhodl o vítězství.

"Odehráli jsme skvělou první polovinu. Bohužel ve druhé půli Chorvatsko ukázalo své zkušenosti, proměnilo těžké střely. Nebyli jsme schopní udržet tempo, které jsme chtěli a které jsme hráli v prvním poločase. Chorvatsko má dobrý tým, zkušené hráče. Za to, jak odehráli poslední čtyři zápasy, si zasloužili postoupit," řekl po utkání Pumprla, který byl s 19 body nejlepším střelcem zápasu.

Český tým mohl žehrat na špatnou úspěšnost trestných hodů. Proměnil jen pět z 21 pokusů, což ho stálo to, aby déle udržel krok se soupeřem.