Hokejisté zdolali Rusko 2:1, ve Švédsku skončili druzí

15:05aktualizováno  19:17
MALMÖ - Čeští hokejisté porazili na Švédských hrách Rusko 2:1 a ve třetím dílu seriálu Euro Hockey Tour skončili druzí. O výhře svěřenců kouče Aloise Hadamczika rozhodly branky Zbyňka Irgla a Václava Nedorosta, spolehlivý výkon podal gólman Jakub Kovář.

Rusko - Česko. foto: ČTK

V brance českého týmu se poprvé na turnaji objevil Jakub Kovář; mimo sestavu zůstali obránce Barinka a útočník Hertl, které čeká už v pondělí extraligový zápas.

Rusko - Česko 1:2

Branky a nahrávky: 53. Kuzněcov (Popov) - 30. Irgl (Tenkrát), 50. Nedorost (Vondrka, Krajíček). Rozhodčí: Vinnerborg, Johansson - Ulriksson, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 1364.

Sestavy: Rusko: Barulin - Nikulin, Birjukov, Bělov, Medveděv, Denisov, Čudinov, Rylov - A. Radulov, Šipačov, Mozjakin - Pěrežogin, Popov, Širokov - Kuzněcov, Tichonov, Varnakov - Kokarev, Kazionov, Plotnikov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

ČR: Jakub Kovář - Krajíček, Krejčík, Němec, Čáslava, Mojžíš, Nakládal, Zámorský - Irgl, Novotný, Tenkrát - Průcha, Nedorost, Vondrka - Petružálek, Vrána, Kašpar - T. Rachůnek, I. Rachůnek, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Kovář, jenž naposledy v národním týmu chytal na loňském mistrovství světa, měl v úvodu duelu více práce než jeho protějšek Barulin, jenž si první zákrok připsal až v 10. minutě. Čisté konto uhájil i v úvodní přesilové hře sborné, v níž Pěrežogin chytře tečoval Bělovovu střelu od modré.

Skóre neotevřel ani Radulov, jenž využil zaváhání Krajíčka a jel sám na Kováře. Poté Češi vyrovnali hru a postupně i počet střel. V 15. minutě Barulinovi vypadl puk po Krajíčkově střele, ale skončil těsně vedle pravé tyčky. Zlepšený výkon národní tým potvrdil i při Šipačovovu vyloučení, gól ale vstřelit nedokázal.

Při Petružálkovu trestu mohl otevřít skóre Širokov, ale Kovář byl připraven. Ve 30. minutě se dostali Češi do vedení, když závar v ruském brankovišti v početní výhodě zakončil gólovou dorážkou Irgl. V závěru druhé třetiny mohli vyrovnat Širokov a Tichonov, pozorný český gólman ale zlikvidoval první střelu i následnou dorážku.

Stejně jako sobotní duel proti Finsku i souboj s Ruskem se hrál v komorní atmosféře, v aréně s kapacitou 12.500 diváků bylo jen 1364 fanoušků. Čechům to ale příliš nevadilo, dobrou hrou drželi těsné vedení a nepouštěli sbornou do větších šancí nebo trvalejšího tlaku. V 50. minutě je navíc přiblížil cenné výhře Nedorost, který gólově oslavil návrat do reprezentace po necelých čtyřech letech.

Rusku se ale o dvě minuty později podařilo snížit, když Kováře překonal z dorážky Kuzněcov. Závěr duelu tím získal náboj, reprezentace ale výhru udržela i při power play soupeře.

Švédsko - Finsko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 29. Fransson (Burström, J. Fasth), 52. Andersson (Burström, Lindberg) - 22. Hytönen (Lajunen), 24. Mäenpää (Salminen, I. Filppula), 33. Savinainen (Kuusela, Kukkonen), 49. Hietanen (I. Filppula, Haataja), 60. Kiiskinen (Anttila, Lahti). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Dahmén, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 7357.