Češi mají první zlato! Maslák obhájil v Portlandu titul mistra světa na čtvrtce

3:10aktualizováno  3:33
PORTLAND - Sprinter Pavel Maslák obhájil na halovém mistrovství světa v Portlandu zlatou medaili v běhu na 400 metrů časem 45,44 sekundy a pod střechou zůstává na velké akci neporažen už čtyři roky. V nedělním finále porazil po výborném taktickém výkonu Abdalelaha Harúna z Kataru (45,59) a Deona Lendoreho z Trinidadu (46,17).

Pavel Maslák slaví titul mistra světa z haly v Portlandu. foto: Reuters

„S časem úplně spokojený nejsem, v Sopotech jsem běžel líp, ale je to skvělý pocit, být dvojnásobný mistr světa,“ řekl v cíli novinářům Maslák. „Titul je velké povzbuzení do další práce na léto. Na olympiádě to ale bude o něčem jiném, plno lidí tady nestartovalo, takže cíl pro Rio je pro mě především finále,“ prohlásil.

Páté místo si z Portlandu odveze Adam Sebastian Helcelet. V soutěži sedmibojařů nakonec napočítal 6003 bodů a za medailí mu chybělo 123 bodů. Jasným vítězem se stal v letošním nejlepším světovém výkonu 6470 Američan Ashton Eaton, stříbrnou medaili vybojoval Ukrajinec Oleg Kasjanov (6182) a třetí místo patří Mathiasu Bruggerovi z Německa (6126).

Pavel Maslák v závodě na 400 metrů.

Maslák poprvé zvítězil na HME v Göteborgu v roce 2013, o rok později ovládl halové MS v Sopotech. Kontinentální titul obhájil loni na šampionátu na domácí půdě v Praze a v Portlandu opět nenašel přemožitele. Ve sbírce má také titul mistra Evropy pod otevřeným nebem z roku 2012 v Helsinkách.

Zatímco při uplynulých triumfech byla Maslákova role favorita daná, v Portlandu měl papírově silnější soupeře. V aktuální sezoně pětadvacetiletý český rekordman nepatřil zdaleka mezi nejrychlejší muže roku, největším adeptem na zlato byl o rok mladší Bralon Taplin z Grenady.

Pavel Maslák slaví titul mistra světa.

Obhájce titulu z polských Sopot měl pro finálový běh nejlepší dráhu číslo pět, ze které po první okruhu sbíhal coby druhý právě za Taplinem a oba sprinteři si dokázali vypracovat solidní náskok na zbytek pole do finálového okruhu.

V něm až do výběhu ze zatáčky držel vedoucí pozici třiadvacetiletý Taplin, jenže ten na cílové rovince totálně vytuhl, jako první se přes něj přehnala „dělová koule“ z Havířova, která mohla slavit úspěšnou obhajobu světového titulu. Druhý doběhl teprve devatenáctiletý Abdelah Haroun, třetí pak skončil zástupce Trinidadu a Tobaga Deon Lendore.

Američané Sowinski (vlevo) a Berian slaví bronz a zlato v závodu na 800 metrů.
Koulařka Michelle Carterová.

Maslák přitom v letošní sezoně neměl zpočátku ideální formu, do Portlandu odjížděl s výkonem 46,02 sekundy, ale na šampionát dokázal vyladit skvěle. Jeho výkon je čtvrtým nejlepším v kariéře v hale a za českým rekordem ze Sopot zaostal o dvě desetiny. Rychlejší byl už pouze loni při MČR (45,27) a HME v Praze (45,33).

„Byl jsem si jistý, že získám medaili, když seběhnu první. Taplin to ale rozběhl rychle, přepálil to a já jsem se s ním svezl. Takže jsem pak měl dobrou pozici k útoku,“ hodnotil průběh závodu Maslák. „Na tempo jsem nemyslel, hlídal jsem si ho a 70 metrů před cílem už jsem věděl, ho předběhnu,“ pravil. „Zvládl jsem to dobře takticky,“ pochválil si.

Parádní finálové závody viděli fanoušci atletiky také v běhu na 800 metrů, kde nečekaně zvítězil doslova stylem start-cíl americký národní šampion Boris Berian, který tak vypálil rybník všem favoritům včetně vítěze posledních dvou halových mistrovství světa Muhammedu Amanovi z Etiopie a Katařanu Musaebu Abdulrahmanovi Ballaovi.

Ani jeden z nich na medaili nakonec nedosáhl, stříbrný totiž doběhl zástupce Burundi Antoine Gakeme, který měl v poslední zatáčce právě s Ballou mírnou kolizi, bronz bral další domácí běžec Erik Sowinski.

Americkou nadvládu nad začátkem finálových bojů předposledního dne šampionátu potvrdila koulařka Michelle Carterová. Ta v nádherném finále do poslední série vedla zásluhou výkonu 19,31 m. Jenže posledním pokusem ji o pouhé dva centimetry překonala dosavadní suverénka letošní sezóny, Maďarka Anita Mártonová.

Na její vrh už nedokázala odpovědět do té doby druhá Novozélanďanka Valerie Adamsová, dvojnásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa pod otevřeným nebem i trojnásobná halová šampionka Valerie Adamsová, která tak brala „jen“ bronz.

Jenže domácí Carterová posledním pokusem soutěže předvedla neskutečných 20,21 metrů, čímž ovládla nejen letošní světové tabulky, ale vytvořila si i osobní halový rekord. Nádavkem se stala první americkou halovou mistryní světa v historii.

V závěru sobotního finálového programu se nedařilo největším favoritům závodů na 60 metrů žen a ve výšce mužů. Nizozemka Dafne Schippersová totiž nedokázala dohnat mírné zaváhání v blocích a prohrála boj o halový světový titul s vedle ní běžící Američankou Barbarou Pierrovou.

Pierreová (vlevo) poráží v cílové rovince Schippersovou.

Ve výšce pak až čtvrté místo výkonem 229 cm obsadil katarský přízrak Mutaz Essa Baršim, který si při druhém pokusu na výšce 233 cm poranil achillovku a poté již při pokusu záchrany na 236 cm nedokázal odvrátit „bramborový“ smutek.

Bronz výkonem 233 cm bral domácí Erik Kynard, pro kterého to byl vyrovnaný letošní nejlepší halový výkon, stejně jako pro Brita Roberta Grabarze. Ten porazil Američana na pokusy a nechal daleko za sebou favorizovanějšího krajana Chrise Bakera, kterému se vůbec nedařilo.

Titul halového mistra světa nakonec získal italský showman Gianmarco Tamberi, který se nejprve až na třetí pokus zachránil na výšce 233 cm, aby o pár desítek vteřin později hned na ten první překonal laťku ve výšce 236 cm. Lídr letošní halových tabulek si poté nechal dát na stojany 240 cm a přestože první i třetí pokus vypadaly hodně nadějně, tato výška mu nakonec odolala.

Halové mistrovství světa v atletice v Portlandu

Muži:

400 m: 1. Maslák (ČR) 45,44, 2. Harún (Kat.) 45,59, 3. Lendore (Trin.) 46,17.

800 m: 1. Berian (USA) 1:45,83, 2. Gakeme (Bur.) 1:46,65, 3. Sowinski (USA) 1:47,22.

Výška: 1. Tamberi (It.) 236, 2. Grabarz (Brit.) 233, 3. Kynard (USA) 233.

Trojskok: 1. Tung Pin (Čína) 17,33, 2. Hess (Něm.) 17,14, 3. Compaoré (Fr.) 17,09.

Sedmiboj: 1. Eaton (USA) 6470 b. (60 m: 6,81 - dálka: 808 - koule: 14,16 - výška: 199 - 60 m př: 7,78 - tyč: 510 - 1000 m: 2:35,22), 2. Kasjanov (Ukr.) 6182 (6,86 - 749 - 14,53 - 199 - 7,91 - 490 - 2:39,64), 3. Brugger (Něm.) 6126 (7,15 - 7,30 - 14,47 - 205 - 8,24 - 510 - 2:34,10), ...5. Helcelet (ČR) 6003 (7,05 - 719 - 14,96 - 202 - 8,04 - 490 - 2:45,06).

Ženy:

60 m: 1. Pierreová (USA) 7,02, 2. Schippersová (Niz.) 7,04, 3. Thompsonová (Jam.) 7,06.

400 m: 1. Adekoyaová (Bahr.) 51,45, 2. Spencerová (USA) 51,72, 3. Hayesová (USA) 51,76.

1500 m: 1. Hassanová (Nit.) 4:04,96, 2. Seyaumová 4:05,30, 3. Tsegayová (obě Et.) 4:05,71.

Koule: 1. Carterová (USA) 20,21, 2. Mártonová (Maď.) 19,33, 3. Adamsová (N. Zél.) 19,25.