Češi mají bronz. Hattrickem Červenky přestříleli Rusy 7:4

15:50aktualizováno  20:08
BRATISLAVA/PRAHA - Čeští hokejisté získali na světovém šampionátu na Slovensku bronzové medaile. V souboji zklamaných semifinalistů porazili Hadamczikovi svěřenci v přestřelce Rusko 7:4 a nad vicemistry světa vyhráli podruhé na šampionátu. Hvězdou zápasu se stal Roman Červenka, který si do statistik připsal čtyři body za tři branky a jednu asistenci.

Česko - Rusko (čeští hokejisté slaví bronz). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bez jediného trestu odehráli borci úvodních dvacet minut. První vyloučení přišlo až na konci druhé třetiny. Celkem sudí rozdali pouhých osm trestných minut a utkání se neslo v duchu fair-play.

A aktéři utkání o bronzové medaile předvedli strhující podívanou, ve které padlo celkem jedenáct branek. Vedení se ujali Češi už ve čtvrté minutě. Červenkovu přihrávku si nešťastně srazil do vlastní sítě Tjutin, čímž odstartoval gólovou přestřelku.

DÁLE K TÉMATU

Rusové ale v polovině první třetiny během patnácti vteřin skóre otočili. Po brankách Kovalčuka a Kulikova se soupeř radoval z obratu. Nicméně za necelou minutu bylo opět vyrovnáno. Pohlednou kombinaci třetího útoku zakončil střelou do odkryté branky Průcha - 2:2. "Začali jsme velmi dobře, dostali se do vedení, ale pak byli Rusové pohyblivější a dělali nám problémy," okomentoval Hadamczik.

Už se zdálo, že rivalové půjdou do první přestávky za nerozhodného stavu, ale Pavelec kapituloval potřetí. Střela Radulova se odrazila od zadního mantinelu zpět před branku k Zaripovovi, ten kotouč napálil pouze do tyče, ale Pavelce překonal dorážející Kovalčuk minutu a sedm vteřin před první sirénou.

Po první přestávce ale český tým dlouho neprohrával. Po třech odehraných minutách se volného puku v útočném pásmu zmocnil Petr Průcha, nabruslil na střed hřiště mezi kruhy a nechytatelnou střelou nad lapačku vyrovnal. Ruský gólman Barulin nestihl vůbec zareagovat. "Od druhé třetiny jsme ale změnili systém obrany středního pásma, chodili do brejků a proměňovali je," řekl trenér českého týmu.

Po vyrovnávací brance převzal ofenzivní taktovku český tým. A dlouho kroužil kolem ruské branky a sahal po vedení. Toho se dočkal po polovině utkání. Nejprve se Arťuchin natlačil až před Pavelce ale český gólman famózně zasáhl pravým betonem. Vzápětí zaváhání ruského obránce využil Červenka a řítil se na Barulina, kterého s dávkou štěstí překonal bekhendovou kličkou.

A Češi přitvrdili. Důkazem toho byl souboj, v němž Rachůnek u mantinelu dohrál Arťuchina, který českého obránce zranil ve vzájemném střetnutí v osmifinále. Po nárazu obrovitého Rusa na hrazení se plexisklo rozbilo a vysypalo na ledovou plochu. Pořadatelé tvrzené sklo ale během několika minut vyměnili a v utkání se mohlo pokračovat.

Česko - Rusko (čeští hráči slaví branku).

V čase 35:10 Roman Červenka dovršil hattrick. Plekancovou nabídkou na teč nepohrdl a dostal český tým do dvoubrankového vedení. Z toho se ovšem dlouho neradoval. Za necelou minutu snížil na rozdíl jediné branky Tarasenko a Rusové byli rázem ve hře.

Rusové ve třetí dvacetiminutovce chtěli za každou cenu vyrovnat. Ale v úvodu třetiny je zabrzdilo vyloučení Arťuchina. Oslabení sborná ubránila, ale necelou minutu po návratu Arťuchina z trestné lavice Češi slavili šestou branku. Po souhře Voráčka a Rolinka puk doputoval k Markovi, jenž bez přípravy propálil Barulina.

Rusové si v závěru vytvořili souvislý tlak, ale proti všem šancím zasáhl Pavelec a udržel dvougólový náskok českého týmu. Ani hra bez brankáře sborné nepomohla, navíc Plekanec pečetil výhru českého týmu gólem do prázdné branky. "Bojovali jsme až do konce a snažili se s výsledkem něco udělat. Za to hráčům děkuju. Měli jsem tady hodně dobrých hráčů, ale nevyšlo nám to. Byl to z naší strany trochu nešťastný turnaj," dodal ruský trenér Bykov.

Český tým tak po konečném součtu 7:4 slaví zisk zlatých medailí. Ruští reprezentanti opustí Slovensko bez cenného kovu. "Porazit sbornou dvakrát na turnaji není nic jednoduchého, je to velmi dobrý tým. Za to bych chtěl hráčům poděkovat," řekl Hadamczik na tiskové konferenci po zápase.

Mistrovství světa v hokeji, o 3. místo v Bratislavě:

Česko - Rusko 7:4 (2:3, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23. Průcha, 32. Červenka (Průcha), 36. Červenka (Plekanec), 47. Marek (Rolinek, Voráček), 59. Plekanec (Jágr, Červenka) - 10. Kovalčuk (Radulov, Tjutin), 10. Kulikov (Afinogenov, Gorovikov), 19. Kovalčuk (Radulov, Zinovjev), 37. Tarasenko (Arťuchin, Kornějev). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Lärking (Švéd.) - Dědulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 9283.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Němec, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - Aťjušov, Tjutin, Kulikov, Kalinin, I. Nikulin, Jemelin, Kornějev, Grebeškov - Radulov, Zinovjev, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Morozov, Těreščenko, Zaripov - Kuljomin, Arťuchin, Tarasenko. Trenér: Vjačeslav Bykov.