Češi na švédské hvězdy nestačili. Prohráli 1:4

19:50
STOCKHOLM - Čeští hokejisté podlehli ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa ve Stockholmu domácímu Švédsku 1:4. Seveřané ovládali hru a zůstávají ve skupině bez ztráty bodu. Tým kouče Aloise Hadamczika po páteční výhře nad Dánskem naopak vyšel naprázdno. Další zápas čeká český výběr v pondělí od 16:15 proti Norsku.

Loui Eriksson ze Švédska (vlevo) a Michael Frolík z ČR foto: ČTK

Do české sestavy se nově zařadil bek Mojžíš, který nahradil zraněného Kutláka, a do branky se postavila oproti pátečnímu utkání s Dánskem místo Jakuba Kováře jednička Štěpánek. I Švédové udělali změny v sestavě oproti duelu s Nory: v brance nahradil Enrotha také první gólman Fasth a kouč Marts postrádal pro zranění zad beka Ericssona a útočníka Petterssona, pro něhož se zlomenou rukou turnaj skončil. Nahradili je Brodin a Larsson.

Hala Globen se na rozdíl od dosavadních duelů po kritice cen vstupenek a následnému zlevnění zaplnila a sledovala nápor Tří korunek. A ve třetí minutě slavili Švédové vedení. Štěpánek ještě vyrazil pokus volného Erikssona, Franzén ale tělem srazil beka Blaťáka na českého gólmana a u pravé tyče dorazil puk do branky.

Hadamczikův výběr se ubránil při Čáslavově trestu a v osmé minutě netrefil po kombinaci dobře puk Eriksson, který mohl zakončovat do odkryté branky.

Štěpánek pak kryl betonem ránu Niklase Kronwalla. V českém dresu zahrozil až v 11. minutě Průcha, následně při Landeskogově trestu ale Švédové soupeře do šance nepustili.

Hru pak i nadále ovládali Seveřané a po 50 vteřinách druhé části zvýšili náskok, když z levé strany prostřelil Štěpánka z úhlu Niklas Kronwall. Češi se těžko vyrovnávali s agresivní hrou Švédů, kteří mohli zvýšit po akci Krügera se Stralbergem. Perssonovo vyloučení pak také nepřineslo českému týmu příležitosti.

Další velkou možnost domácích naopak propásnul Silfverberg. Ve 34. minutě se dostal k ohrožení Fastha Hemský, ale minul. Následně se nedostal po Nakládalově střele k dorážce před odkrytou brankou Novotný. Při Hjalmarssonově trestu pálil Nakládal. Když byl na trestné lavici Mojžíš, střílel Franzén a s dorážkou neuspěl Silfverberg. Potom si po přečíslení českého týmu tří proti jednomu po Plekancově nahození málem srazil puk do vlastní branky Järnkrok.

Češi se ve třetí třetině probudili

V úvodu závěrečné části pálil mimo Eriksson, na druhé straně zahrozil Michálek. Ve 44. minutě nejdříve Češi špatně střídali, Švédové šli sami na Štěpánka, který ztlumil Hedmanovu ránu a před prázdnou brankou stihl Čáslava zabránit v dorážce Landeskogovi.

O několik vteřin později Fasth rozehrál puk přímo na Petružálka, který pohotově zaznamenal svou první trefu na mistrovství světa. Švédové ale opět převzali iniciativu a v 51. minutě pojistil náskok po střele Perssona od modré čáry tečí Lundqvist. Sudí Boman s Levonen si odraz od horní tyče těsně za brankovou čáru ještě prověřili u videa. Necelé dvě minuty před koncem dovršil výsledek při power play Persson.

Švédsko - Česká republika 4:1

Branky a nahrávky: 3. Franzén (Zetterberg, Eriksson), 21. N. Kronwall (Zetterberg, Eriksson), 51. J. Lundqvist (Persson, Larsson), 59. Persson (Hedman) - 44. Petružálek (Hemský).

Rozhodčí: Boman, Levonen (oba Fin.) - Arm (Švýc.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 10.076.

Švédsko: V. Fasth - S. Kronwall, Brodin, N. Kronwall, Karlsson, Hjalmarsson, Hedman - Franzén, Zetterberg, Eriksson - Järnkrok, Landeskog, Silfverberg - Alfredsson, Krüger, Stalberg - Larsson, Persson, J. Lundqvist. Trenéři: Pär Marts, Peter Popovic, Roger Rönnberg a Rikard Grönberg.

Česká republika: Štěpánek - Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Tenkrát, Plekanec, Frolík - Průcha, Krejčí, M. Michálek - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.