Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Češi generálku na MS zvládli, přehráli hokejisty Běloruska

20:24
PRAHA - Čeští hokejisté zdolali v pražské O2 areně v generálce na mistrovství světa v Německu Bělorusko 5:2, když sice ztratili dvoubrankové vedení, ale v závěru třemi góly vylepšili náladu před páteční cestou do Mannheimu. Dvěma góly se na výhře podílel Petr Hubáček, po třech asistencích si připsali Jakub Voráček a Jan Marek.

Česko - Bělorusko (vpravo Petr Hubáček, přijímá gratulace od spoluhráče Karla Rachůnka ) foto: ČTK

V pátek ráno odletí svěřenci Vladimíra Růžičky do Německa, kde v neděli od 16:15 nastoupí k prvnímu utkání proti Francii.

Český tým od začátku Bělorusy zatlačil a hned po 28 vteřinách uvolnil Jágr Rolinka, který zblízka na gólmana Mezina nevyzrál. Vzápětí přestřelil při prvním střídání druhé formace Hubáček. Z úvodního náporu český tým vedení nevytěžil, pak se dvakrát bránil v oslabení, ale Vokoun soupeřovy pokusy od modré čáry pochytal.

Česko - Bělorusko (vpravo Tomáš Vokoun)

Navíc v 10. minutě se prokličkoval v oslabení Klepiš, ale Mezin jeho pokus na lapačku vykryl. Ani vyloučení Denisova a tlak českého týmu gól nepřinesly. V závěru úvodní části si ještě najel na přihrávku před branku bek Novák, ale zkušený běloruský gólman byl opět připraven.

V druhé části nejdříve v 23. minutě putovali na trestnou lavici postupně Makrickij a Salej, takže Bělorusové hráli 76 vteřin ve třech proti pěti.

Velkou šanci měl Červenka, ale Stas mu stačil ještě zblokovat při střele hokejku a pokus nejproduktivnějšího hráče uplynulého ročníku extraligy skončil v Mezinově lapačce.

Až proti čtyřem se domácí výběr dočkal vedení. Voráček přihrál po průniku po levém křídle mezi kruhy Kvapilovi, který si připravil střeleckou pozici a zamířil přesně k levé tyči. Za pár vteřin mohl zvýšit Novotný. Bělorusové měli možnosti při přesilovkách. Při Čáslavově trestu se dostal po závaru před českým brankovištěm puk ke Grabovskému, ale útočník Toronta neuspěl.

Při plném počtu hráčů na ledě vystřelil nebezpečně Klepiš. Pak nabídla vyloučení Rachůnka s Kašparem týmu kouče Zankovce na 99 vteřin přesilovku pět na tři, Vokouna ale u levé tyče nadvakrát nepřekonal Meleško a český gólman vyrazil i Salejovu bombu od modré čáry. V 39. minutě v nadějné pozici nepropálil Mezina Hubáček, který si to vynahradil na začátku závěrečné části.

Po přestávce měl možnost po brejku Zacharov, ale Vokoun si jeho pokus na lapačku z pravého kruhu pohlídal. Potom stejně jako při prvním gólu vyslal do útočného pásma Marek Voráčka, který při signalizované výhodě od mantinelu z levé strany našel mezi kruhy osamoceného Hubáčka a ten zvýšil na 2:0. Po Jágrově přihrávce zpoza branky vzápětí málem pojistil náskok Rozsíval.

Bělorusové také Vokouna zaměstnávali a v 47. minutě jej z pravé strany z úhlu propálil Děmagin. Následovala přestřelka. V 51. minutě nejdříve Stefanovič přešel přes Rachůnka a blafákem do forhendu vyrovnal, jenže za 18 vteřin opět vedli Češi. Novotný sebral puk Denisovovi, přihrál na modrou čáru Krstevovi a jeho střelu tečoval mezi Mezinovy betony Vampola.

Za dalších 122 vteřin se prosadil po další Voráčkově ideální přihrávce opět zblízka Hubáček. Konečnou podobu výsledku dal v 57. minutě při vyloučení Kulakova Červenka, jenž na brankové čáře doklepl puk, který propadl Mezinovi po Blaťákově bombě. Před cestou do Německa vyprovázel české hokejisty v O2 areně skandovaný potlesk téměř osmi tisíc příznivců.

Připravný zápas před MS v hokeji

Česká republika - Bělorusko 5:2 (0:0, 1:0, 4:2)
Branky a nahrávky: 25. Kvapil (Voráček, Marek), 42. Hubáček (Voráček, Marek), 51. Krstev (Novotný), 53. Hubáček (Voráček, Marek), 57. Červenka (Blaťák, Klepiš) - 47. Děmagin (Meleško), 51. Stefanovič (Kovyršin, Kulakov).

Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Blümel, Pouzar. Vyloučení: 6:5.  Využití: 2:0. Diváci: 7918.

Sestava České republiky: Vokoun - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Gřegořek, Krstev, Mojžíš - Jágr, Červenka, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - Voráček, Marek, Hubáček - Kvapil, Koukal, Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Sestava Běloruska: Mezin - Salej, Kolosov, Rjadinskij, Stasenko, Makrickij, Kosťjučenok, Denisov, Gotovec - Kaljužnyj, Grabovskij, Ugarov - Děmagin, Stas, Meleško - Čupris, Michalev, Stefanovič - Zacharov, Kovyršin, Kulakov.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...