Češi na Eurech proklínali Collinu i budili respekt

12:00
PRAHA - Fotbalisté samostatné České republiky ještě nikdy nechyběli na evropském šampionátu. Blížící se turnaj v Polsku a Ukrajině tak bude už pátým v řadě, na který se reprezentace probojovala. Pojďme si připomenout, které Euro může sloužit jako inspirace pro současný tým Michala Bílka a čemu by se měl naopak vyvarovat.

Poslední zápas Česka na Euru skončil před čtyřmi lety radosti Turecka z postupu do čtvrtfinále foto: Reuters

1996, Anglie.

Vítěz: Německo
Česko: stříbro

Premiérové mistrovství Evropy samostatného Česka zůstává dodnes také největším úspěchem. Už postupem ze základní skupiny se fotbalisté postarali o obrovské překvapení turnaje a zamotal hlavu expertům. S Německem prohráli 0:2, Itálii porazili 2:1 a účast mezi osmi nejlepšími si vybojovali v nejdramatičtějším zápase s Ruskem až gólem střídajícího Vladimíra Šmicera na 3:3 v předposlední minutě. "Ať mi to lidé věří či ne, já šel opravdu na hřiště s tím, že dám branku. Rozdíl byl pouze v tom, že neznamenala vítězství, ale pouze postupovou remízu," smál se tehdy ještě méně známý záložník Slavie. Pak musel odložit svatbu, protože ji měl naplánovanou na 28. červen. O dva dny později se totiž hrálo finále, kam tým po skalpech Portugalska a Francie postoupil. Když Patrik Berger vstřelil po faulu na Karla Poborského v 56. minutě z penalty první gól, nebyla korunovace nečekaných šampionů daleko. Jenže pak střídající Oliver Bierhoff vyrovnal a ještě vstřelil "zlatý gól" v prodloužení. "Můžete být na sebe hrdí. Udělali jste pořádný kus práce," vzkázal tehdy fotbalovým hrdinům prezident Václav Havel. "Bylo to důstojné vyvrcholení celého šampionátu. Výkon našich hráčů gradoval, asi to bylo nejlepší utkání, jaké se tady odehrálo," komentoval to trenér Dušan Uhrin starší.

2000, Belgie a Nizozemsko

Vítěz: Francie
Česko: nepostoupilo ze skupiny
Před turnajem vládl doma velký optimismus. Aby ne, když svěřenci kouče Jozefa Chovance vyhráli všech deset kvalifikačních zápasů a inkasovali v nich jen pětkrát. Jenže hned v prvním zápase na samotném Euru proti Nizozemsku jako by se jejich suverenita úplně vytratila. Třikrát trefili břevno, aby nakonec prohráli 0:1 kvůli gólu z penalty v poslední minutě utkání. Každý si jistě pamatuje, jak celé Česko proklínalo italského sudího Pierluigiho Collinu za to, že odpískal pokutový kop po teatrálním pádu Ronalda de Boera. "Člověku je těch Čechů líto, zasloužili si vyhrát," litovala tehdy britská televizní stanice BBC. "Ještě nikdy jsem neprohrál takovým způsobem. Dva roky se chystáme na tento zápas, udělali jsme maximum pro výsledek a pak rozhodlo něco, co nemůžeme ovlivnit," povzdechl si legendární Pavel Nedvěd. Když Češi prohráli 1:2 následné utkání s pozdějšími vítězi celého šampionátu Francií, přišli o naději na postup do čtvrtfinále. Vítězství 0:2 nad Dánskem v posledním zápase skupiny už nemohlo vymazat zklamání tak ambiciozního týmu. "O všem rozhodl první zápas s Nizozemskem," zlobil se Šmicer.

2004, Portugalsko

Vítěz: Řecko
Česko: semifinále

Čeští fotbalisté přijížděli do Portugalska s nálepkou černých koní turnaje. Očekávání potvrzovali už od prvního zápasu v základní skupině. Výběr Karla Brücknera třikrát prohrával a třikrát utkání otočil. Zápas s Nizozemskem se dokonce zapsal do historie evropských šampionátů jako jeden z nejkrásnějších a nejnapínavějších vůbec. Každý správný český fanoušek si tu památnou bitvu čas od času přehraje a užije si trefy Kollera, Baroše a Šmicera. Díky nim zmizelo dvougólové vedení Oranjes. "Nebylo to tak, že by nám už bylo jedno, jestli prohrajeme o dva nebo o pět gólů. My jsme se prostě chtěli prosadit naším ofenzivním fotbalem," krčil pak rameny Brückner. "Čeští Brazilci" bez ztráty bodu postoupili do vyřazovací fáze a protože ve čtvrtfinále rozdrtili 3:0 Dánsko, všichni už si malovali velké finále Česka proti nažhavenému domácímu Portugalsku. Pak následovala studená sprcha v podobě semifinále s Řeckem, které se nakonec probránilo k celkovému triumfu. Česko poslal domů hlavičkou v posledních vteřinách prvního prodloužení obránce Dellas.  "Taková utkání může rozhodnout jediná chyba a my ji udělali v tom nejhorším okamžiku," povzdechl si Tomáš Rosický.

2008, Rakousko a Švýcarsko

Vítěz: Španělsko

O úspěchu a neúspěchu měl rozhodnout poslední zápas základní skupiny. Brücknerův tým porazil domácí Švýcarsko 1:0, podlehl Portugalsku 1:3 a do klíčové bitvy o postup proto šel se stejnými výsledky jako konkurenční Turecko. Čeští fotbalisté vedli v zápase 2:0 a nikdo v tu chvíli nepochyboval, že projdou do čtvrtfinále. Jenže Turci stihli v posledních patnácti minutách vyrovnat a ještě vstřelit vítězný gól. "Nedokázali jsme udržet míč. Byl to kolaps. My tohle prostě neumíme, když má soupeř tlak, musíme ho zmírnit ve středu hřiště," zlobil se Brückner, pro nějž to byl poslední zápas na lavičce reprezentace a tudíž i smutné rozloučení. Druhá branka padla kvůli chybě brankáře Petra Čecha, který neudržel míč a pak čelil velké kritice médií. "Takové věci prostě k fotbalu patří. Ale pro mě je to o to těžší v tom, že ten zápas rozhodla moje chyba. Kvůli tomu prakticky jedeme z mistrovství domů," přiznal vinu smutný gólman.