Černá sobota v Brně: Čechům se nedařilo, Abraham ošklivě padal

15:55aktualizováno  17:27
PRAHA - Nepovedenou sobotu mají za sebou čeští jezdci kategorie Moto2 v Brně v rámci mistrovství silničních motocyklů. Všichni tři se poskládali na hranici třetí a čtvrté desítky startovního pole, daleko za nejlepšími, navíc hlavní česká naděje - Karel Abraham - dvakrát ošklivě během kvalifikace upadla a skončila až na 34. místě. O devět příček lépe zvládl kvalifikaci na nedělní závod Lukáš Pešek.

Karel Abraham. foto: ČTK

Před letos nejúspěšnějšího českého jezdce v Moto2 se dostal ještě sedmadvacátý Patrik Vostárek, který startoval na divokou kartu. Vyhrál Šoja Tomizawa z Japonska, lídr průběžného pořadí MS Španěl Toni Elías byl třetí. Abrahama - největší českou naději - ale připravily o lepší umístění dva pády.

Jeden přišel po kolizi s jezdcem jedoucím před ním v úvodní desetiminutovce kvalifikace. Jezdec odjel do depa dodávkou, jeho motorka dorazila chvíli po něm. Mechanici vyměnili většinu kapoty a šestnáct minut před koncem kvalifikace mohl Abraham vyjet opět na trať. Hned v prvním ostrém kole ale chyboval v jedném z pravotočivých zatáček a skončil opět mimo trať.

Tentokrát si ale vyžádal ošetření od lékařů u trati a definitivně pro něj kvalifikace na domácí závod skončila. Mladý český jezdec tak bohužel pro české fanoušky potvrdil, že se mu na Masarykově okruhu dlouhodobě nedaří.

VÝSLEDKY

Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 2:07,146, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,484, 3. P. Espargaró (Šp./Derbi) -0,927, ...14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -3,167, 30. Chmelík -10,592 - nekvalifikoval se, 31. Toušková (oba ČR/Honda) -11,016 - nekvalifikovala se.

Moto2: 1. Tomizawa (Jap./Suter) 2:03,452, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,232, 3. Elías (Šp./Moriwaki) -0,289, ...25. Pešek (ČR/Moriwaki) -2,034, 27. Vostárek (ČR/Suter) -2,106, 34. Abraham (ČR/FTR) -2,425.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:56,508, 2. Spies (USA/Yamaha) -0,338, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,357.

Nedařilo se ani Peškovi, který byl přitom ještě v ranním tréninku devátý a zajel lepší čas než Abraham. Odpoledne ale ostatní jezdci dokázali zrychlit, zatímco pražský závodník za svým nejrychlejším tréninkovým časem zaostal o téměř osm desetin vteřiny.

"To, co se odehrálo v kvalifikaci, nad tím mi zůstává rozum stát. Když najdeme dobré nastavení, které funguje, a jsem na první stránce výsledků, tak přijdu na další trénink nebo do kvalifikace a nastavení je úplně jiné. Nechtěl jsem, aby se nic měnilo, a ono se změnilo všechno," řekl zklamaný Pešek novinářům.

"Nechápu, co se to děje, a už vůbec nevím, proč se to děje. Tohle se nestává ani v českém mistráku," kroutil hlavou Pešek, jenž po dopoledním tréninku věřil, že bude schopen bojovat s nejlepšími. Jediným spokojeným Čechem v kategorii Moto2 tak byl Vostárek, jenž dokázal porazit řadu pravidelných účastníků seriálu.

KVALIFIKACE 125 A MOTOGP

125 CCM:

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil obsadil čtrnácté místo v dnešní kvalifikaci na Velkou cenu České republiky ve třídě do 125 ccm. Po nejlepším výsledku v sezoně i v kariéře tak do desátého závodu mistrovství světa v neděli v Brně odstartuje ze čtvrté řady.

"Je to sice nejlepší výsledek, ale chtěl jsem více. Chtěl jsem jet čas pod 2:10, což se mi bohužel nepovedlo. Nenašel jsem žádného rychlého jezdce, za kterým bych se mohl vytáhnout, a musel jsem to zajet sám," řekl Kornfeil novinářům. Od dosažení stanoveného času jej dělily tři desetiny sekundy.

MOTOGP:
Jorge Lorenzo v Brně upadl.
Španěl Dani Pedrosa na hondě ovládl kvalifikaci královské kategorie MotoGP na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně. Druhé místo obsadil Američan Ben Spies, lídr šampionátu Jorge Lorenzo ze Španělska byl třetí, italský fenomén Valentino Rossi pátý.

Na mírně překvapivém složení první řady i skutečnosti, že Rossi bude stát na startovním roštu Masarykova okruhu až ve druhé trojici, se podepsala i série pádů v závěru. Na trati nedobrovolně skončili oba tovární jezdci Yamahy Lorenzo a Rossi, přičemž zejména devítinásobný šampion Rossi byl viditelně naštvaný. (ČTK)