Čechy zmrazil v 88.minutě Hummels a rozhodl o vítězství Německa

20:06
PRAHA - Čeští fotbaloví reprezentanti prohráli v sedmém z deseti zápasů kvalifikace mistrovství světa s obhájcem trofeje Německem 1:2 a jejich šance na druhé místo ve skupině a účast v baráži o šampionát výrazně poklesly. Favorit vedl v Edenu od čtvrté minuty, kdy se trefil Timo Werner. V 78. minutě srovnal Vladimír Darida, ale dvě minuty před koncem rozhodl sporným gólem Mats Hummels.

Utkání skupiny C kvalifikace MS 2018 ve fotbale ČR - Německo, 1. září v Praze. Mats Hummels z Německa se raduje z gólu na 2:1. foto: ČTK

Český celek ztrácí na třetím místě tabulky tři kola před koncem skupiny už sedm bodů na druhé Severní Irsko, na jehož půdě se představí v pondělí v Belfastu. Svěřenci kouče Karla Jarolíma potřebují k druhému místu vyhrát všechny tři zbývající duely a navíc doufat, že Severní Irové už naopak ani jednou nezvítězí.

Do baráže o šampionát v Rusku postoupí z druhých míst osm nejlepších týmů. Přímo na mistrovství projdou pouze vítězové skupin, Němci v čele té „české“ zůstávají bez ztráty bodu stoprocentní.

„Jsem zklamaný, byli jsme hodně blízko k tomu, že jsme v takhle těžkém utkání mohli bodovat. Je to o sedm bodů, i takový scénář mohl být. Nezbývá nic jiného než vyhrát všechna tři utkání a doufat, že Irové něco ztratí. Ten bod by nám určitě pomohl, určitě by ta pozice do zbývajících zápasů byla lepší,“ řekl na tiskové konferenci Jarolím.

ČR - Německo 1:2 (0:1)

Branky: 78. Darida - 4. Werner, 88. Hummels. Rozhodčí: Karasev - Averjanov, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Kalas - Müller, Hummels. Diváci: 18.093.

Sestavy:

ČR: Vaclík - Gebre Selassie, Kalas, Suchý, Novák, Bořil - Kopic (53. Krejčí), Souček, Darida, Jankto (89. Zmrhal) - Krmenčík (76. Kliment). Trenér: Jarolím.

Německo: Ter Stegen - Kimmich, Hummels, Ginter, Hector - Kroos, Stindl (67. Draxler) - Müller, Özil, Brandt (61. Rüdiger) - Werner (79. Can). Trenér: Löw.

Kouč Jarolím velmi překvapil a do základní sestavy nasadil tři stopery, takže při bránění hrál český celek s pěti zadáky. Jedním z nich byl i Bořil, který si jako nováček odbyl reprezentační premiéru. Jen na lavičce i kvůli karetnímu ohrožení začali Dočkal, Kadeřábek a Krejčí. Němci postavili všechny hlavní opory včetně Kroose, Özila či Müllera.

Český plán vyztužit defenzivu vzal za své hned po necelých čtyřech minutách. Özil poslal přihrávku skrz střed domácí obrany, balon převzal Werner a skrz padajícího Vaclíka ho dostal do sítě. „Byla to škoda, byl jsem blízko a on měl štěstí, že mi to tam prošlo,“ uvedl Vaclík.

Utkání skupiny C kvalifikace MS 2018 ve fotbale ČR - Německo, 1. září v Praze....

Jarolímův celek se po inkasovaném gólu oklepal a několikrát vítězi Poháru FIFA zatopil. Ve 12. minutě Kopicovi v poslední chvíli zablokoval střelu obránce, poté nebezpečně pálil debutant Bořil.

Ve 20. minutě se blýskl na druhé straně Vaclík, který vyrazil Stindlovu ránu. Němci více drželi míč, ale český tým byl v protiakcích nebezpečný a dokonce v první půli vyhrál na střely 8:7. Jankta zastavil v přečíslení dva na jednoho sporný ofsajd a těsně před pauzou po výborné kombinační akci Gebre Selassie místo střely zbrkle centroval do zámezí.

I po přestávce Češi pokračovali ve výkonu na hranici možností. Ter Stegena protáhl tečovanou střelou Souček a neprosadil se ani agilní Bořil. Němci pak kontrolovali průběh, ale do velkých šancí se nedostávali.

Navíc domácí dál hrozili, velmi nečekaně byli střelecky aktivnější a v 78. minutě se dočkali odměny. Darida, který působí v bundesligové Hertě Berlín, napřáhl z 25 metrů a dělovkou dokonale trefil horní roh branky.

Němci si přesto dokázali vzít vedení spornou brankou zpět. Kroos v 88. minutě nacentroval z přímého kopu, Hummels srazil Jankta, navíc zřejmě stál v ofsajdu, ale ruští sudí nezapískali a německý stoper hlavičkou rozhodl.

„Kuba (Jankto) není hráč, který by předstíral faul, nebo že by si tam lehnul a alibisticky vyžadoval faul. Do jaké míry jsou bloky faul, nevím, ve světě se to samozřejmě hraje, rozhodčí to pískají jen někdy. Ale vymlouvat se na rozhodčí je dětinské. Nemůže se to vyčítat těm, co tam bránili. Měli jsme tam být my, stopeři nebo obránci, kteří jsou zvyklí na bránění standardek,“ podotkl Kalas.