Češi se proti Italům nadřeli, uklidnila je až trefa Jágra v závěru

14:24aktualizováno  18:57
MINSK (Od našeho zpravodaje) - Jako kdyby národní tým přejel ze švédské a kanadské dálnice na lokální italskou silničku a na ní značně ubral plyn. Čeští hokejisté po rozpačitém výkonu porazili Itálii 2:0. Cíl však splnili: po výhře nad outsiderem mají za sebou první tříbodový duel na mistrovství světa.

Zleva Davide Nicoletti z Itálie, český reprezentant Jakub Klepiš a David Borrelli z Itálie. foto: ČTK

Osm minut před koncem sehráli Italové skvělou přesilovku. Vypracovali si v ní několik šancí a sahali po vyrovnání, čeští hokejisté se horko těžko ubránili.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Tahle chvíle dobře ilustruje herní bídu, v níž se ocitl český výběr. V utkání s nováčkem elitní skupiny šampionátu, který přiletěl do Běloruska bojovat o záchranu, sice národní tým sebral všechny tři povinné body, ale 60 minutami na ledě se protrápil.

"Zaplaťpánbůh, že to tak dopadlo," oddechl si útočník Roman Červenka. "Italové na konci cítili šanci, že s tím mohou něco udělat. Jsme rádi, že jsme ten závěr zvládli."

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička (Česko): "Itálie bránila, my jsme první třetinu hráli u nich, ale věděli jsme, že chtějí hrát na rychlé protiútoky. V takovém zápase je potřeba dát hned nějaké dva tři góly, aby mužstvo začalo hrát lépe, ale Itálie velice dobře bránila a my jsme hrozně kombinovali a málo stříleli. Ve třetí třetině nám tam skákal puk po brankové lajně a byli jsme šťastní, že jsme zápas uhráli za tři body.

Tom Pokel (Itálie): "Prohráli jsme, ale mohu být na náš tým pyšný, jak dneska hrál. Zápas od zápasu se zlepšujeme. Náš cíl byl uhlídat šikovné české útočníky, odvedli jsme při tom opravdu dobrou práci. Měli jsme velice dobrá oslabení a chytal výborně brankář, což jsme potřebovali. Nakonec jsme měli přesilovku, v které jsme měli velké šance na vyrovnání."

Zatímco proti Švédsku a Kanadě se reprezentace prezentovala vynikajícím výkonem, v zápase s hokejovým trpaslíkem podobný zápal chyběl a Češi se museli strachovat o výhru téměř až do konce. Na vině mohl být i zdravotní stav některých hráčů, kteří nastoupili i se střevní chřipkou.

Trenér Vladimír Růžička, který v sestavě postrádal nemocného prvního centra Vladimíra Sobotku, bude muset řešit spoustu věcí: příšerné přesilovky, neproměňování šancí i zdravotní stav klíčového beka Ondřeje Němce, který se pochroumal při pádu na mantinel, ale zápas nakonec dohrál.

Až do 23. minuty se čekalo na první gól, který dal v brejku povedenou střelou do růžku útočník Jiří Sekáč. Stav 1:0 vydržel až do 56. minuty, kdy přidal pojistku Jaromír Jágr. Alexander Salák udržel čisté konto, přestože v některých situacích nepůsobil úplně jistým dojmem.

"Podržel nás. Máme dobrého brankáře," uvedl Němec v rozhovoru pro Českou televizi.

"Všichni viděli, jak jsou tihle rádoby trpaslíci daleko. Byl to nesmírně těžký zápas. Vzali puk, stříleli to dopředu a chodili do brejků. Šli po nás, kolikrát jsme měli i štěstí," uznal.

Česko má díky výhře na kontě šest bodů a dostalo se tak do postupové čtyřky ve skupině A. Hokejisty čeká dvoudenní volno, další zápas hrají v sobotu s Dánskem.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku

Skupina A

ČR - Itálie 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Sekáč (Hudler, Němec), 56. Jágr (Červenka). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Vinnerborg (Švéd.) - Dědulja (Běl.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 4160.

ČR: Salák - Němec, Kindl, Jordán, Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Hertl, Rolinek - Klepiš, Červenka, Hudler - Petružálek, Novotný, Sekáč - Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Itálie: Bellissimo - Nicoletti, Egger, Trivellato, Johnson, Hofer, Borgatello, Larkin, Sullivan - Ihnacak, Rocco, Borrelli - Scandella, Kostner, Di Casmirro - Gander, Tudin, Felicetti - Insam, Bernard, Ramoser. Trenéři: Tom Pokel, Alexander Gschliesser a Fabio Polloni.